HAVEN – Stephen King’in “The Colorado Kid” Romanından Esinlenmiş Bir Dizi

Kendi hayran kitlesini oluşturmuş olan Haven 5 sezon ve 76 bölümün ardından, 17 Aralık günü büyük finaline hazırlanıyor. Genel kitlede hiçbir zaman ortalama bir skoru aşamamış olan, ancak kendi hayran kitlesinin unutulmaz favorileri arasına girmiş olan bir yapım Haven. Üstat Stephen King’in “The Colorado Kid” adlı romanından esinlenen dizinin senaryosu, Silent Hill filmlerini ve oyunlarını seven kitlenin kesinlikle hoşuna gidecektir.

Herşey FBI ajanı, Audrey Parker’ın bir dava sonucu Haven kasabasına gelmesiyle başlar. Kasabada yaşanan tuhaf olaylar ve yaşayan tuhaf insanlar, “Troubles” adı verilen ve sezonlar ilerledikçe, yavaş ama dikkatli adımlarla kendini açan kimi zaman ürkütücü kimi zaman masalsı bir olaylar zincirinin parçaları. Söz konusu olaylar zinciri, Haven kasabasının Silent Hill adlı kasabaya çok benzemesine yol açacak seviyede doğaüstü etmenler içeriyor. Bu olaylar karşısında, Audrey Parker, zaman içinde FBI için çalışmayı bırakıyor ve Haven Polis Departmanı’na katılarak, polis şefi Garland Wuornos’un oğlu, kendisi de bir polis olan Nathan Wuornos ile çalışmaya başlıyor. Lost dizisinden Sawyer’ı hatırlatan ve diziye vurdumduymaz, kendi çıkarlarını kollayan bir karakter olarak başlayıp, söz konusu mitin temel parçalarından ve dizinin en sevilen kahramanlarından biri olan kaçakçı Duke Crocker’ın da aralarına dahil olmasıyla, ekibimiz tamamlanıyor. Bu ekip, “Troubles” adlı doğaüstü fenomenin etkisi altındaki kasaba halkının sorunlarını çözmek için, 5 sezon sürecek bir maceraya atılıyor ve her biri de, olaylar zincirinde kendi hayatını etkileyecek birşeyler buluyor.

Haven’ın başrolü ve biricik gözdesi Audrey Parker’ı, Uncharted oyun serisinde Elena Fisher karakterini seslendiren Emily Rose canlandırıyor. Audrey’nin ortağı Nathan rolünde ise Beauty & Beast dizisinde Paul Davis’e hayat veren Lucas Bryant’ı izliyoruz. Şüphesiz dizinin en gizemli karakteri Duke Crocker rolünde ise karşımıza, 24 dizisinde Milo Pressman olarak izlediğimiz ve MTV’de yayınlanan Valemont adlı gerilim dizisinde de başrolde bulunan Eric Balfour çıkıyor. Dizinin ilk sezonlarına renk veren karakterler arasında, Papaz Ed Driscoll karakteri ile kötü adam rolünü başarılı şekilde üstlenen, Fringe ve The Strain gibi dizilerden de hatırlayacağımız Stephen McHattie bulunmakta. Son sezonlara damga vuran karakterler arasında bulunan polis şefi Dwight Hendrickson ise WWE adlı Amerikan Güreşi federasyonunda Edge karakteri ile karşımıza çıkan Adam Joseph Copeland tarafından ekranlarımıza gelmekte.

“The Colorado Kid” romanından esinlenmiş olsa da, Stephen King’in birçok çalışmasına gönderme yapan Haven, Sleepy Hollow ve Wayward Pines gibi “tuhaf kasabanın etrafında, çözülmeyi bekleyen kasvetli olaylar” ekolünün, seyirciye keyif veren temsilcilerinden biriydi. Seni özleyeceğiz Haven…

3-in-1... Causes addiction like coffee...