Sidonia no Kishi (Knights of Sidonia): Bilim Kurgu Efsanesi

Uzun süren bir vize maratonundan sonra yine bir anime incelemesi ile karşınızdayım. Bu sefer sizlerle birlikte uzay temalı aksiyon, fantastik biraz da seinen kokulu “Sidonia no Kishi serisini ele alacağız. Hikayemiz 2 sezon, ilk sezonu 2014 ve 2.sezonu 2015 bahar aylarında yayınlanan, bilim kurgunun ana damarlarından tamamen kopup gelmiş, uzayda seyreden Sidonia adındaki tohum gemide geçiyor.

İnsanlığın en büyük düşmanı Gauna'dan bir görüntü.
İnsanlığın en büyük düşmanı Gauna’dan bir görüntü.

Hikayemizin baş karakteri Nagate Tanikaze dedesi tarafından Sidonia’nın altında yaşayan bir çocuk. Yer altındaki mecha simülasyonu ile büyür ve dedesi öldükten sonra yer yüzüne çıkmaya karar verir. Hikayenin başlangıcı biraz bana karışık geldiği için amacının tam olarak ne olduğunu anlayamadım fakat yiyecek stoku tükendiği için ambara doğru yönelir fakat askerlerin onu kovalasının ardından taşıma hattında raylardan düşerek yaralanır. Yakalandıktan sonra askerlerin elinden binadan atlayarak kaçmayı başaran Nagate Kurato’nun yumruğuyla yere yığılır ve yakalanır. En yakın karakolda sorguya alınan Nagate kaptanın emriyle huzuruna getirilir ve pilotluk eğitimi için serbest bırakılır. İlerleyen bölümlerde Nagate bir çaylak olmaktan çıkar ve herkesin en değerli olarak gördüğü tip 17  Tsugumori’ye pilot olarak atanır. Animenin asıl başlangıcını bu atama olarak kabul edebiliriz.

 Güneş Sisteminin Yok Oluşu

Gauna’ların güneş sistemine girip dünyayı yok etmesinin üzerinden 1000 yıl geçmesinin üzerine, insanoğlu Sidonia’ya benzer bir çok gemi ile uzay boşluğuna kaçıp nesillerini devam ettirmek için yollar geliştirirler. Hikayemizdeki ilginç olan bir kaç olaya göz gezdirecek olursak insanların artık solunum yerine fotosentez yapıyor oluşu, öldükten sonra biyotermal reaktörde yakılıp elde edilen enerjiyi yakıt olarak kullanmaları.

Sidonia no Kishi
Hoshijiiro fotosentez yaparken.

Senaryosu Bilim Kurgu Efsanesi Sidonia no Kishi

Adaylarından olabilir, yalnız kişisel görüş olarak seriye 10 üzerinden puan verecek olsam 6 veririm. Arka plan müzikleri yerinde olmuş, seinen olması hikayenin biraz heyecanını kısıtlamış bence. Serinin fanları bana kızacaklar belki ama mecha animelerinin efsanesi Code Geass ve ondan sonra en sevdiğim seriler Guilty Crown ve Nobunaga The Fool‘un yanından bile geçemeyecek bir yapıt olmuş. Nagate karakterine pek kanım ısındığı da söylenemez, diğer mecha serilerinin baş karakterleri ile kıyaslayacak olursam başarıya giden yolda çekilen çile kutsaldır mantığından çok ayrı bir yol izliyor, amacı yok gibi bir nevi kuklada diyebilirim. Ama hikayenin ana teması ve detaylandırmalarına söyleyecek en ufak bir eleştirim yok, bilim kurgu dozu çok yerinde ve abartısız olmuş.

Yine de boş vaktiniz varken zaman değerlendirmek için izleyebileceğiniz bir anime, şimdiden iyi seyirler.

Anime sever bir veteriner hekim.