İlginç Bir CONJURING Teorisi: THE NUN’daki Rahibe Irene, Genç Lorraine Warren! (mi?)

UYARI: Yazı, The Nun filmi hakkında spoiler içerir.

Corin Hardy tarafından yönetilen The Nun, Conjuring Evreninin en son spinoff’u olarak karşımıza çıktı. Filmde Taissa Farmiga‘yı, Romanya’daki uzak bir manastırda gizemli bir ölümle ilgili soruşturma yürüten Rahibe Irene olarak gördük.

Bana kalırsa filmdeki en büyük gizem, Vera Farmiga‘nın canlandırdığı The Conjuring‘teki Lorraine Warren ile Rahibe Irene arasındaki bağlantının ne olduğuydu. İki filmin geçtiği zamanlar arasında 20 yıl var (The Nun1950’lerde, The Conjuring 1970’lerde geçiyor.) ve ne tesadüftür ki başrol oyuncuları aralarında 21 yaş olan iki kız kardeş. The Nun‘ın sonundaki The Conjuring ve The Conjuring 2‘de Lorraine Warren sahneleri apaçık iki başrol oyuncusunun ne kadar benzediğini vurgulamak için konmuş. Fakat ilk başta düşününce filmlerdeki iki karakter arasındaki bağlantı, Valak iblisiyle savaşmalarından ve ikisinin de The Nun‘ın sonunda Valak tarafından ele geçirilen Fransız-Kanadalı çiftçi Frenchie ile karşılaşmalarından ibaret. (acaba o kadar mı?)

Rahibe Irene ve Lorraine Warren gerçekten alakasız iki karakter ise, Lorraine‘ı oynayan oyuncunun öz kardeşini Irene rolünde oynatıp üstüne özellikle benzerliklerini göstermek değişik bir karar olmuş. (Ayrıca 20 yıllık zaman/yaş farkı tesadüften ibaret olamaz.)

Bunlar sizi yeterince ikna etmediyse bir detay olarak hem Irene hem de Lorrainein, onları ruhsal dünyaya bağlayan vizyonlar gördüğünü belirtmeliyim. Tüm bunlara kafa yorarken internette karşıma her şeyi mantıklı kılacak bir teori çıktı: Ya ikisi de aynı kişiyse?

RAHİBE IRENE Genç LORRAINE WARREN Mı?

Tüm filmleri izleyen biri olarak bu teoriyi görünce saçmalık olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Ama durun, iki karakter arasındaki bu kadar paralelliği görmezden gelemezsiniz.

Mesela; hem Irene hem Lorraine, erken yaşlardan dini görüşlerini deneyimlemekten bahsediyorlar, (Irene, Mary‘nin yolu işaret ettiğini söylemişti ve Lorraine, Conjuring 2‘de çocukken hastanede küçük bir çocuğun başucunda bir melek gördüğünü hatırlıyordu.) ikisi de Amerikalı ve aynı zamanda doğmuş olmalılar. Her iki karakter de dindar Hristiyan ve Valak ile karşılaştılar.

Bu son detay biraz tezatlık yaratıyor gibi görünse de ona da mantıklı açıklamalar getirmişler. (Sonuçta Lorraine nasıl Valak ile karşılaştığını hatırlamaz?)  Conjuring 2‘nin başında şeytani rahibe vizyonu görüyor ve sonra kocası Ed‘in o vizyonun resmini çizdiğini görünce çok huzursuz oluyordu. Daha önce bu iblisle savaştığını söylüyordu fakat adını bilmiyor, hatırlamıyordu. İblisin adını İncil’e yazdığını fark edince direkt Valak adını tanıdı ve iblisi kovarken çok şey biliyor gibi uzun uzun iblisi açıklayarak konuştu.

Bunlar belki de Lorraine’in Irene‘in yaşlanmış hali olduğunu gösterir -belki de Valak‘ın nasıl göründüğünü unuttu fakat içten içe rahatsız oluyordu.

Elbette bu teoride büyük bir kusur yok değil. Filmin çoğunda, Rahibe Irene bir acemi ve rahibe olma sözü vermedi. Ancak, Valak ile son savaştan önce yeminlerini etmeye karar veriyor, inancı Cehennem’in varlığına dair açık bir kanıtla karşılaşınca güçlendiği için. Conjuringdeki Lorraine‘i düşündüğümüzde Ed Warren‘la evlendi ve bir kızı var; ki bu açıkça Irene‘nin yeminleriyle çelişiyor. -Kendisi İsa’ya saklamak için evlenmemesi gerekiyordu.- Tabi bir ihtimal yeminlerinden vazgeçmiş olabilir. (mi?)

THE NUN'daki Rahibe

Filmi izleyenlerden duyduğum bir diğer popüler teori, Irene ve Lorraine‘in (onları oynayan aktrisler gibi) kız kardeşler olduğu yönünde. Bu, aralarındaki fiziksel benzerliği ve aynı zamanda vizyonları, benzer dini yetiştirmeyi,  Valak tarafından işkence gördükleri gerçeğini açıklayacaktır- iblisler aile üzerinden intikam almayı severler.

Tabi bu teorilerin her ikisi de sadece teori olmaktan öteye geçemiyor çünkü filmde hiçbir şekilde bağlantı açıklanmadı. Şimdilik canon diyebileceğimiz bir açıklama olmadığından hayranlar teori üretmeye devam edecektir. Yine de Conjuring evreni ilgi çekici bağlantılar ve detaylarla dolu olduğunu belirtmem gerek. Annabelle‘in diğer filmlere nasıl bağlandığını görmemiz gibi, Warrens‘ların her eşyayı topladıkları odada olduğunu ve kızlarının onun hareket ettiğini gördüğünü hatırlatırım. Bunu da Annabelle 3′te işleyecekler gibi duruyor. Bu yüzden, sonraki filmlerde iki karakter arasındaki bağlantıyı açıklayabileceklerini düşünüyorum.

Son olarak, üçüncü bir ihtimal olarak iki karakterin tamamen birbiriyle alakasız olması da mümkün aslında -ne aynı kişiler, ne de aynı ailedenler- ve aralarındaki tüm benzerlikler tamamen tesadüf. Başrol oyuncusunu korku filmlerinde başrol oynadı diye almış olabilirler, ablasının torpiliyle belki de. Bu durumda filmin başındaki ve sonundaki The Conjuring sahneleri deli saçması kalıyor, o ayrı. Tabi, amaçları hayranlar arasında bitmek bilmez tartışmalar yaratmak ve ilgi çekmekse bunu kesinlikle başardılar!

Sizin bu konudaki görüşleriniz neler? Sizce hangi teori daha mantıklı? Yoksa iki teori de saçmalık mı? Görüşlerinizi yorumlarda belirtebilirsiniz.