Bir Dakika! Yoksa JAMES CAMERON `ALIEN´ Serisine Geri Mi Dönüyor?

Ridley Scott‘ın Alien filmi çıkışını gerçekleştirdikten yedi yıl sonra James Cameron bu bilim kurgu serisine en az Alien kadar beğenilen Aliens filmi ile damgasını vurmuştu. Aliens filmi hala James Cameron’un seriye kattığı tek film olarak duruyordu ancak yakın zamanda bu dünyaya tekrar girişebileceği ipucunu verdi. Neil Blomkamp‘ı bir arayıp yeni Alien filmi hakkında konuşup konuşamayacağı sorulduğunda Cameron böyle cevap verdi:

“Bunun üzerinde çalışıyorum, evet.”

James Cameron bu kısa ama merak uyandırıcı cevabı IGN ile Alita: Battle Angel galasında yaptığı röportajda verdi. Bu Cameron’un Alien serisinde çalıştığını söyleyen bir resmi açıklama değil elbette ve tabii ki bir şaka da yapıyor olabilir. Ancak yine de üstü kapalı bir cevap yerine kesin bir cevap vermiş olması dikkate almaya değer. Sonuçta Cameron yakın zamanlarda Terminator serisine yirmi yıl sonra yönetmen Tim Miller’a Terminator 6’da yardım etmek için geri dönüş yaptı. Aynısını Alien ile yapamayacağını düşünmek mantıksız olur.

2015’te District 9 yönetmeni Neil Blomkamp’ın yeni Alien filminin başına geçeceği açıklanmıştı. Daha önceden 1997’nin Alien: Resurrection filminin seriden çıkarılmasıyla memnun kalmayan Sigourney Waevern Ellen Ripley adlı karakteri oynadığı ve James Cameron’un Aliens filmine ardından gelen iki filme değinmeden bağlanacak olan gayri resmi ismi Alien 5 olan filmde yer alacağı söylenmişti. Ancak 2017’de, Blomkamp, Prometheus ve Alien: Covenant filmleri ile seriye geri dönen yönetmen Ridley Scott ile birlikte Alien 5’in iptal edildiğini duyursa da geçen sonbaharda Weaver kendisinin ve Cameron’un hala projeyle ilgilendiğini söylemişti.

Her ne kadar son zamanlarda bir gelişme duymamış olsak da Alien: Covenant’a devam filminin Alien: Awakening ismi ile yapım aşamısında olduğunu biliyoruz. Ridley Scott daha önceden filmlerin odak noktasını dünya dışı yaratıklardan ziyade daha çok yapay zekaya çekmek istediğini söylemişti. Ve geçen seneki açıklamaların ışığında Awakening‘in hikayesinin Mühendislerin David’ten intikam almaya LV-426 gezegenine gideceği bir konusu olacağı ve böylelikle Alien ve Aliens filmlerini bağlayacağı söylenmişti.

Ancak Alien: Covenant‘ın karışık geri bildirimlerini ve beklenenin altında gişe başarısını düşünürsek James Cameron’un “üzerinde çalışıyorum” demesine rağmen Fox, Ridley Scott’ın hikayesini bitirmesinin yanı sıra Neil Blomkamp’ı bitirmesini isteyebilir. Umuyoruz ki yakın zamanda neler olduğuna dair resmi bir açıklama alacağız.

James Cameron’un Alien serisine geri dönüp dönmediği kesinleşmese de çok meşgul olduğu açık. Terminator 6 yapımcılığı yanı sıra Avatar serisinden 18 Aralık 2020 çıkışlı Avatar 2 üzerinde de çalışıyor.

İstanbul doğumlu Eskişehir Anadolu Üniversitesi Almanca/İngilizce Öğretmenliği öğrencisi