Gérard Depardieu Cinsel Taciz ve Tecavüzle Suçlanıyor

Gérard Depardieu

Fransız ünlü oyuncu Gérard Depardieu 2018 yılında Paris’teki evinde 20’li yaşlarda bir kadın oyuncuya karşı cinsel taciz ve tecavüzle suçlanıyor.

Gérard Depardieu Oburiks rolünde

Oyunculuğuyla, skandallarıyla ve şaşırtan açıklamalarıyla gündeme gelen tam adı “Gérard Xavier Marcel Depardieu” olan Oscar’a aday gösterilmiş ve Altın Küre Ödülü sahibi Fransız oyuncu Gérard Depardieu yine bir skandalla gündemde. 2019 yılında delil yetersizliğiyle düşen tecavüz ve cinsel saldırı davası soruşturma hakiminin ciddi ve doğrulanmış deliller bulması sonucunda tekrar açıldı. Detayları sizlere aktarıyorum:

Daha önce 2019 yılında 72 yaşındaki oyuncuya karşı yapılan suçlamalar delil yetersizliğinden düşmüştü. Adli bir kaynak Agence France-Presse’e geçtiğimiz yaz davanın yeniden açıldığını ve Aralık ayında suç duyurusunda bulunulacağını aktardı. Kadın oyuncu, Depardieu’yü Ağustos 2018’de yaşanan iki olayda kendisine tecavüz etmek ve cinsel saldırıda bulunmakla suçluyor. Paris savcıları tarafından davanın yeniden açılmasının ardından soruşturma hakiminin oyuncuyu 16 Aralık’ta sorguladığı ve “doğrulanmış ve ciddi” deliller bularak suçlamaları gündeme getirdiği aktarılıyor. Depardieu’nün avukatı Hervé Temime müvekkilinin şuan serbest ancak yargı denetimi altında olduğunu aktardı.


Gérard Depardieu ‘nun İlk Vakası Bu Değil

Kendi ülkesinde ünlü bir oyuncu olmasının yanı sıra dünyada da tanınan bir oyuncu olan Gérard Depardieu, Fransızca filmlerin yanı sıra İngilizce filmlerde de yer aldı. Ünlü oyuncu bununla birlikte sık sık skandallarla da gündeme geldi. 2011’de Paris-Dublin uçuşunda kabine işedi, 2012’de Paris’in merkezinde bir sürücüye saldırdı ve ertesi yıl alkollü araç kullanmaktan para cezasına çarptırıldı. Oyuncu 2012’nin sonlarında Fransa’daki vergi oranlarını protesto etmek için pasaportunu iade etti, Belçika’ya vergi sürgününe gitti ve kendi deyimiyle “muhteşem bir demokrasi” olan Rusya vatandaşlığına geçti ve sık sık Rusya Federasyonu başkanı Vladimir Putin’e övgülerde bulundu.

#MeToo hareketinin dünya çapında tecavüzle ilgili tabuları yıkmasından bu yana geçen üç yıldan biraz fazla süreden sonra, Fransa’da bu konularla ilgili geniş kapsamlı bir tartışma yaşanıyor. Sinemada cinsel saldırı veya tecavüzle suçlanan diğer büyük isimler arasında filmleri arasında Nikita ve The Fifth Element’in yer aldığı yönetmen Luc Besson yer alıyor.

Kaynak: Agence France-Presse, The Guardian