Disney’den Gelecek MULAN Filmi 13 Yaş Üzeri Derecelendirme Aldı

mulan filmi

Disney’in ilk live action tekrar yapım filmi olan Mulan 13 yaş üzeri derecelendirme aldı.

Disney’in Mulan filmi Amerika Sinema Filmleri Derneğinden PG-13 (+13) yaş sınırı aldı. Bu da nam-ı diğer House of Mouse’dan çıkacak ilk 13 yaş üstü film olmayacak ancak live action alanındaki ilk film Mulan oldu.

Mulan filmi ile Disney animasyon filmlerinin tekrar yapımlarıyla ilgili bir kalıbını kırdı. İçerdiği ‘şiddet içerikli sahneleri’ nedeniyle yaş sınırlaması alan Mulan’ın o sahnelerini merak etmeye başladık.

IGN‘in haberine göre İngiliz Film Sınıflandırma Kurulu İngiltere için Mulan’ın live action derecelendirmesini henüz belirlemedi. Bununla birlikte, Mulan’ın 1998’de çekilen animasyon filmi ilk başta herhangi bir yaş sınırlaması olmadan derecelendirilmişti. Ve filmle ilgili notların altında “hafif tehdit ve şiddet” ibaresi yer almıştı.

Şimdiye kadar Aladdin, Dumbo ve Disney’in diğer masallarının live action uyarlamalarına genel izleyici derecelendirmesi verildi. Disney’in live action stüdyosunun 2017’deki Karayip Korsanları: Salazar’ın İntikamı uyarlaması 13 yaş sınırıyla yayına girmişti. Yeni Mulan uyarlaması ise stüdyonun bu filmden sonraki ilk yaş sınırı alan filmi oldu.
Orijinal filmde de şiddet içeren sahneler vardı. Ve uyarlamanın da bu sahnelere sahip olacağı belliydi. İlk filmden farklı olarak sadece bu live action’ın 13 yaş sınırı alması ve filmin fragmanının karanlık tonlar içermesi ile akıllarda bu filmin farklı bir yerde olacağı belli olmuş oldu.

Aşağıda 1998 yılındaki animasyon Mulan filmi ile bu yıl gelecek olan live-action filminin fragmanlarının karşılaştırılmış olduğu videoyu izleyebilirsiniz.

Mulan live action’ı 27 Mart’ta sinemalardaki yerini alacak ve animasyona göre daha karanlık bir tonda olacağı kesin. Siz de bu yapımı izlemeye gitmeyi düşünüyor musunuz?

 

fanzade.com editörü