Disney ‘HAMILTON’ Müzikalini Film Olarak Yayınlayacak

hamilton müzikali

Disney ‘Hamilton’ cephesindeki şansını denemek istiyor.

Lin-Manuel Miranda’nın  Hamilton müzikali nihayet sinema salonlarına geliyor. Disney, Broadway’de gösterilen oyununun film versiyonunu 2021’de gösterime sokacak. Bu da demek oluyor ki The Walt Disney Company ile yapımcı Jeffrey Seller ve yönetmen Thomas Kail sonunda el sıkışabildi.

Müzikali uyarlama şeklinde değil de Broadway’deki performansın bir kaydını, müzikaldeki oyuncularla beraber, The Richard Rodgers Tiyatrosu’nda alacaklar. Disney’in ‘canlı yakalama’ adını verdiği yeni teknolojisi ile seyirciye canlı performansları sanki Broadway’de izler gibi izletmeyi hedefliyorlar.

Bu müzikali duymayan arkadaşlar için söyleyelim; oyun 1804 yılında Amerikan Bağımsızlık Savaşı’nın gölgesinde ABD’nin kurucu babalarından olan Hazine Bakanı Alexander Hamilton‘ın hayatını anlatılıyor. Müzikal hip-hop, R&B, soul müziğin eşsiz bir kombinasyonuyla Hamilton’ın hayatını daha modern bir açıdan aktarıyor.

2015’den bu yana oynanan müzikalin biletleri hala daha tükenmeye devam ediyor. Müzikalin popülerliği o kadar büyük ki Gears of War 5‘te müzikalin bir posterini bile bulabilirsiniz.

Müzikal Lin-Manuel Miranda (Alexander Hamilton), Daveed Diggs (Marquis de Lafayette/Thomas Jefferson), Renée Elise Goldsberry (Angelica Schuyler), Leslie Odom, Jr. (Aaron Burr) gibi ünlü oyuncuları barındırıyor.

Miranda, “Howard Ashman ve Alan Menken’in beraber hazırladıkları The Little Mermaid, Beauty and the Beast ve Aladdin‘in müzikal hikaye anlatımına aşık olarak büyüdüm.” şeklinde heyecanını açıkladı. “Tommy Kail’in yönettiği bu yapımı izleyiciler sanki tiyatroda izler gibi izleyebileceklerini bilmek beni gururlandırıyor. Disney ile beraber Hamilton müzikalini çok daha fazla insana izletmekten gerçekten heyecan duyuyoruz.”

Hamilton’ı 2021 yılında Disney sayesinde sanki tiyatro salonundaymışız gibi izleyeceğiz. Bu filmden önce izlemeniz gereken Lin-Manuel Miranda’nın yaptığı bir diğer müzikal olan In the Heights’ı bu sene Haziran ayında izleyebilirsiniz.

Ayrıca MsMojo kanalında en iyi 10 Hamilton müzikali şarkısını dinlemeniz mümkün.

 

fanzade.com editörü