Christopher Nolan’ın TENET Filminden İlk Fragman!

Inception ve Interstellar, Kara Şovalye üçlemesi ile ön plana çıkan Nolan, yine yeni bir film yapıyor ve yine zaman ve mekan algımızı kırmaya yönelik bir çalışma üzerine kafa yoruyor!

Zaman algımızı belki de yerle bir edecek olan bu film, herkes için bir seçenek yaratıyor olabilir ama isminden ve fragmandan anladığımız kadarıyla işler biraz karışık olacak gibi görünüyor. Filmin ismi Tenet ve oldukça zaman kırılmasına yönelik.

Zamana dair farklı algılar yaratan Nolan, zaman ile oynamayı ve bize bir rüyadaymış gibi hissettirmeyi çok seviyor. Bu yüzden de zamanla ilgili filmlerine ekstra bir açı getirdiğini sıkça görüyoruz. Christopher Nolan, Tenet filminde de yine zaman ve mekan kavramını ele alıyor. Nitekim bu kez farklı bir şekilde. Filmin konusu net olarak açıklanmasa da olası bir III. Dünya Savaşı’ndan, nükleer silahlardan ve hastalıklardan söz ediliyor. Bu durum neyle bağlantı kuracak ya da temelini neye dayandıracak pek bir bilgimiz olmadığı için, seçimleri de kendine has bir yapıda ortaya çıkarıyor diyebiliriz.

Nolan filmlerine dair bu kez çok daha farklı bir yaklaşım yaratan Tenet, bakalım bizlere nasıl bir açı ve nasıl bir süreç yaratacak? Her detayını merakla beklediğimiz bu film, kendine has bir süreçte ön plana çıkacak gibi görünüyor. Yenilikleri ve beklentileri bütün aşamaları ve bütün hikayeleri ile büyüten film, kendine has çalışmaları ve ayrıntıları ile de oldukça güçlü bir organizasyon yaratıyor.

fanzade.com editörü