“ATTACK ON TITAN” ve “GODZILLA” Filmlerinin Yönetmeninden Yeni Eser

 

Shinji Higuchinin en son eseri televizyonda yayınlanacak olan bir anime dizisi  ‘’Hisonetomosotan’’. Bu yapım 2018 yılında ekranlarda yerini alacak. Bilindiği gibi daha öncesinde Attack on Titan, Godzilla ve Biohazard gibi sinema filmlerinin yönetmenliğini yapmış olan Shinji Higuchi, 3 Aralık günü düzenlenen Warner Bros Japan LLC töreninde ‘’Shin Godzilla’’ ile 40. Japon Akademi Ödüllerinde en iyi film ödülü ve en iyi yönetmenlik ödülüne laik görüldü. Yeni televizyon çalışması olan ‘’Hisonetomosotan’’ adlı televizyon anime dizisi ise 2018 yılında yayınlanmaya başlayacak. 2017 Tokyo Comicon’da bu yeni planını halka açıkladı.

Hisonetomosotan neyi anlatıyor?

‘’Seninle gökyüzünde uçmak istiyorum.’’ Bu sözler Japon Hava Savunma Kuvvetlerinin Gifu Bölge Üssü’ne yeni atanan Hisone adlı birine ait. Dobra dobra konuştuğu için farkında olmadan çevresindeki pek çok kişiye zarar verdiğini düşünen karakterimiz, belirli bir süreliğine çalışmak için savunma üssünde çalışmaya karar verir.

 

Ancak, ana karakterimiz olan bu kadının hayatı bir anda kökünden değişir. Askeri üste savaş uçağı olarak saklanan Dragon, Hisone’yi seçer. Gökyüzünde çok yükseklerde uçarlar. Böylece OTF (Şekil değiştiren organik savaş uçağı – Organic Transforming Fighter) olan Dragon’a binen uçuş personeli olma görevi Hisone’ye verildi. Tüm ulusun kaderinin bu uçağa bağlı olduğu söylenen Dragon’da ne tür sırlar gizli olabilirdi acaba?

Röportaja katılan yönetmen Higuchi ‘’Çok eskilerden beri Japonya’da bulunan ölümsüz ejder, savaş uçağı kisvesi altında havalarda gezse ne olurdu acaba… Sorusuna cevap aradık,’’ diye açıkladı. Üstelik animenin isminde yer alan Mosotan kelimesinin, bu dragonun adı olduğunu da açıkladı.

Shin-Godzilla’’ filminde derinlemesine yansıtmaya çalıştığımız duygunun aynısını bu sefer biraz azaltarak da olsa tekrar yansıtmak istedik. Bu sefer tam olarak ne yapmak istediğimi, ne yapabileceğimi, tüm olasılıklarıyla göz önünde bulundurdum. En çok yapmak istediğim animeyi böylece ortaya koymuş oldum,’’ diye belirtti.

 

Dizinin senaryosunu ‘’O gün gördüğümüz çiçeğin adını biz hala bilmiyoruz.’’ Cümlesinin sahibi olan Meri Okada hazırlamış. Yönetmen bu konuda ‘’Okada ile çalışmak bizim için o kadar memnuniyet verici bir şeydi ki anlatamam,’’ ifadelerini kullandı.

Yönetmen ve senaristin yanı sıra karakter oluşturma konusunda ekibe yardımcı olan Toshinao Aoki ve monster concept design konusunda ekibe yardımcı olan Koyama Shigeto ve Animasyon tasarımında görev alan Bones Stüdyosu’nu temsilen Masahiko Minami gibi isimler yer alıyor.

Hisonetomosotan

Yönetmen Higuchi, Aoki’nin sabah kuşağı dizisi olan ‘’Amachan’’ eserinden ilham almış. Web sitesindeki ‘’Ama Tablosu’’na karşı duyduğu hayranlığı ifade ederek ‘’ Bu tabloda anlatılan bir öykü var. Bunu görünce ben de elle çizilen bir animasyonda anlatabileceğim hikayem var mı diye düşünmeye başladım,’’ diye konuştu. Önceden beri ses sanatçısının eserlerini editleyip yayına hazırlayan yönetmen ‘’3-4 bölümümüz şimdiden hazır bile . Tabi ki çizimleri de yapmaya devam ediyoru,’’ diye aktaratak yapım sürecinin en son durumunu bizlerle paylaştı.