Rahatsız Edici Filmler | Bu filmleri izlemek Cesaret İster!

Sinemada pek çok film türü var; dram, korku, romantik vs. Ancak bazı filmler var ki bu türlerin içinde olduğu kadar da dışında. Ben bu filmleri rahatsız edici filmler kategorisine alıyorum. İzlerken size birçok duygunun yanında baskın olarak rahatsızlık hissiyatını veren yapımlar. İşte karşınızda izlerken sizi huzursuzluğa boğacak rahatsız edici filmler listesi!

Funny Games

rahatsız edici filmler

Anne, Georg ve küçük oğulları Georgie, gözlerden uzak bir göl evine tatil yapmak için gelirler. Ancak bu tatil evlerine musallat olan ve nereden geldikleri belli olmayan iki genç tarafından kabusa dönecektir.

Rahatsız edici filmler deyince akla ilk gelen yapımlardan. Haneke‘den sinirleri bozacak, “bu nedir arkadaşım” dedirtecek türden bir film.

The Girl Next Door

rahatsız edici filmler

Teyzesi tarafından sahiplenilen bir genç kızın, bu evde başından geçen korkunç olayları konu eden filmimiz Jack Ketchum’un aynı adlı romanından uyarlama.

İzlerken çocukların manipülasyonlarla ne kadar korkunçlaşabildiklerine tanık olacaksınız.

Antichrist

rahatsız edici filmler

Filmimiz bir çiftin seviştikleri sırada yürümeye yeni başlayan küçük çocuklarının pencereyi açarak aşağı atlamasıyla yaşadıkları travmayı rehabilite etmek amacıyla gittikleri “Eden” ormanında yaşadıkları olayları anlatıyor. Bu sadece kısa bir özet, yapımımız bundan çok daha fazlası.

Rahatsız edici filmler üstadı Lars von Trier de tabii ki listemizde yerini alıyor. Aslında kendisinin filmlerinden tek başına ayrı bir film çıkar ama ben bu listeye benim gözümde en rahatsız edici olan filmini almak istedim.

Salò o le 120 giornate di Sodoma

rahatsız edici filmler

Mussolini sonrası İtalya yıl 1943. Faşist dört adam yaşları 12 -18 arası olan dokuz kız ve erkek çocuğunu kaçırarak bir bölgeye getirirler. Böylece bu çocuklar 4 ay (120 gün) boyunca cinsel istismar dahil olmak üzere pek çok işkenceye maruz bırakılırlar.

Sanırım bu filmi hepimiz bir kere duymuşuzdur. Zaten yapım çok uzun bir süre de yasaklı filmler arasında yer aldı. Gerçekten de rahatsız edicilik konusunda oldukça başarılı bir film.

The Human Centipede

rahatsız edici filmler

İki genç kızın Almanya’da yaptıkları gezi sırasında arabaları bozulur ve en yakın eve sığınırlar. Ancak bu evin sahibi hiç de sıradan biri değildir. Onlara ev sahipliği yapacak olan kişi, eski bir cerrah olan Dr. Hieter’dir. Zamanında siyam ikizlerini ayırma konusundaki başarısı ile tanınan doktor, rahatsız edici deneylerini onların üzerinde yapmaya karar verir.

Bu filmi ilk izlediğimde açıkçası biraz küçük bir yaştaydım. Bu yüzden rahatsız ediciliğini buna bağlamıştım. Büyüdükten sonra bir daha izledim ve meselenin yaşımla hiç alakası yokmuş.

Dogtooth

Şehrin dışında izole bir bölgede yaşayan anne, baba ve ergenlik dönemindeki üç çocuktan ailemiz kendilerini dış dünyaya kapamıştır. Böylece çocuklar her şeyi ailelerinin öğrettikleri kadar tanımakta ve bilmektedir. Ebeveynlerinin uyguladığı denetime boyun eğmek zorunda kalan üç gencin dışarı çıkabilmelerinin ise tek bir yolu vardır. O da “köpek dişlerinin” düşmesi…

Aslında bu film listemizdeki diğer filmlerden pek çok konuda daha farklı bir yerde konumlanıyor. Ancak rahatsız edicilik ve sarsıcılık konusunda asla geri kalmıyor ve hatta bazen ileri bile geçiyor.

Irreversible

Paris’te oldukça pis bir arka sokak barı… Yaşanan kanlı gece ise her şeyden daha çok dehşet verici. Üstelik zaman da hiç beklediğimiz gibi akmıyor.

Gaspar Noe‘den izleyenlerin hala daha en rahatsız edici sahnelere sahip olduğu konusunda hemfikir olduğu film.

Okur, yazar, izler