TOKYO GODFATHERS – Ne Yılbaşıydı Ama! | | Anime İncelemesi

Paprika, Perfect Blue ve Millennium Actress gibi filmlerle kalplerimize taht kuran yönetmen Satoshi Kon’un kış mevsiminde içimizi ısıtacak anime filmi Tokyo Godfathers Netflix kütüphanesinde yerini aldı. Özellikle kış mevsimi diyorum çünkü karla kaplı bir noel arifesinde Tokyo’da geçen filmimiz sanırım başka bir zamanda düşünülemez. Peki bu 2003 yapımı filmde bizi neler bekliyor?

Çöpten Gelen Mucize! – Tokyo Godfather Konusu

tokyo godfathers

Bir noel arifesinde üç evsiz; alkolik Gin, travesti Hana ve evden kaçan liseli Miyuki çöpten gelen bebek sesi karşısında oldukça şaşırırlar. Gin ve Miyuku bebeği karakola bırakmak isteseler de her zaman anne olmanın hayalini kuran Hana, onun bir mucize olduğunu düşünür ve sahiplenmek ister. – ya da en azından bir gün geçirmek-

Böylece diğerlerini de ikna eder ve bebeğin ailesini bulmak için bir yolculuğa çıkarlar. Ancak bu yolculuk tahmin ettiklerinden daha aksiyonlu olacaktır. Karşılarında geçmişleri, pişmanlıkları ve çaresizlikleriyle dolu kocaman bir yol belirir.

Üç Evsiz Vaftiz Babası! – Tokyo Godfathers İnceleme

tokyo godfathers

Bu filmi nasıl anlatsam nereden başlasam bilmiyorum. Öncelikle ilk paragrafta belirttiğim gibi kesinlikle kışın izlenmesi gereken bir film. Karla kaplı Tokyo sokaklarında oradan oraya koştururken yaz mevsiminde olmak düşünülemez bile.

Filme gelirsek Tokyo Godfathers sizi ağlatmaz ama hemen hemen bütün hisleri yaşamanızı sağlar. Bir yol filmi bile diyebiliriz aslında. Çünkü minik Kiyoko’nun ailesini bulmak için oradan oraya koşturuyoruz karakterlerimizle beraber. Koştururken de hepsinin geçmişine kısa bir bakış atıyoruz. Filmin en sevdiğim yanı bu kısa bakışlar oldu. İzleyeni yormayacak ve gereksiz detaylara boğmayacak şekilde verilmiş. Zaten film bir buçuk saat gibi kısa bir süreye sahip. Bu süre olması gerektiği gibi kullanılmış.

Bütün hisleri yaşama kısmına gelirsek bence filmin sizi ne ağlatmak ne de güldürmek gibi iddiası yok. Ama telaşlandırıyor, hüzünlendiriyor ve neşelendiriyor. Üstelik bunları da bazen abartı da olsa çok tatlı sahneler ile yapıyor. Hoş bence biraz abartı da olmalı sonuçta bu bir anime. Hatta içinde birazcık fantastik ögeler bile var ve tempo hiç düşmüyor. Tempo düşmediği için filmden de hiç kopmuyoruz. Yani bir buçuk saat akıp gidiyor anlayacağınız.

Yazıyı toparlamak gerekirse eğer hafta sonu ne izlesek diye düşünüyorsanız, özellikle bu soğuk günlerda kesinlikle izlemeniz gereken bir film Tokyo Godfathers. Böyle içimizi ısıtan türden ve mucizeleri anlatan filmlere bu sıralar hepimizin ihtiyacı var. Tokyo Godfathers da tam olarak öyle bir film!

Okur, yazar, izler