Morbius Nasıl Geliyor? / Fragman İncelemesi

Morbius nam-ı değer vampir adam Sony’nin bir süre önce ‘Çekiyorum, yol açın’ dediği zombili filmi. Marvel karakteri olan Morbius‘u tam tanımıyoruz. Gelin önce kendisini tanıyalım.

Morbius Kimdir?

Dr. Michael Morbius 70’lerin ortasında ilk defa Spider-Man #101 çizgi romanın da karşımıza çıktı. Kendisini tanımayanlar aslında sadece fragmandan bile Spider-Man ile olan bağlantısını anlayabildi. Kendisi rekabetçi bir doktordur. Peter Parker ile beraber bir yarışmaya girer ve Peter’in zaferini görünce bu durumu sindiremez. Peter’ın notlarını çalar. Peter’ı ısıran örümceğin etkileri giderek artıyordur bu yüzden Peter deney amaçlı kanının birazını bir tüpe boşaltır. Morbius o tüpü de çalmıştır.

morbius
Peter Parker (Spider-Man) ve Dr. Michael Morbius

Morbius, Transilvanya’daki yarasalardan bulaşan kuduz hastalığına çare bulmaya çalışır. Fakat deney sırasında yarasalardan biri kaçar, Michael yarasaya lazer ile saldıracakken çareyi kanı içmekte bulur. Böylece Peter’ın kanındaki örümceğin toksik DNA’sı yerini yarsaya bırakır ve Morbius’a geçmiş olur. Böylece Morbius vampir olarak gelişimine başlar.

Fragman Nasıl?

Fragmana gelecek olursak aslında ben beğendim. Bir süredir, bildiğimiz gibi, Disney ve Sony kavgalıydı. Ortak anlaşarak yaptıkları ilk film denilebilir. İzinin hissedilmediği ve hatta unutulmaya yüz tutmuş bir karakter için film görmek beni mutlu etti. İki fragman arası devasa boşluk var ve bence iyi bir pr yapılmamış. Riskli ve incecik bir ipte cambazlık yapan Sony, acaba bu sefer nasıl bir sürpriz ile bizi karşılayacak? Fragmana gelecek olursam, filmin dark bir havası olacağını anlayabiliyoruz. Ağırlıkla Morbius’un kendisini bir vampir olarak anlaması ve geliştirmesini görecek gibiyiz.

morbius
Morbius

Vulture karakterini de gördük. Kendisini Spider-Man‘in Eve Dönüş filminden tanıyoruz. En başta bahsettiğim olay bu idi. Çizgi roman okumayan insanların da sadece fragmandan Peter ile bağlantılı olacağını anlaması. Her şeyi bir kenara bırakıp Sony’nin filmi üstlenmesinden de anlayabiliriz. Filmin koyu havası, Jared Leto ve vahşiliği ile meşhur vampirin birleşiminin iyi olacağını biliyoruz. Yönetmen bizi üzmezse sinema salonundan mutlu ayrılabiliriz. Filmde nasıl bir ‘Peter ve Michael’ çatışması görürüz bilinmez fakat umarım çizgi romandaki deney sahnelerini izleyebiliriz.

okuyor, yaratıyor, yazıyor ve oynuyor!