E0dz97rWEAEWp2m

Spider Man: No Way Home Fragman İncelemesi | Multiverse Çılgınlığı ve Peter Parker Topluluğu

Spider Man: No Way Home fragmanı yayımlandı. Öncelikle şunu belirtmek istiyorum ki fragman yorucuydu. Neden diye sorarsanız şöyle bahsetmek istiyorum; 3 evren 3 Peter, 3 ana villain, Daredevil ve yüzlerce kahraman. Dr. Strange ve bitmeyen teoriler.

7A1B1ED9-074E-4D9D-9706-8052C143CEB0


Öncelikle ilk sahnelerden başlayalım. Peter, Mysterio’u öldürmekle suçlanıyor. Bu yüzden insanlar onun üzerine gidiyorlar. Fragmanın yayın tarihi veya Tom Holland’ın yanlışlıkla fragmanı (yanlış fragmanı) paylaşması asla tesadüf değil bence. Wandavision dizisinde 23 Ağustos kalpli, yani çiftin yıl dönümü (bu mevzuya döneceğiz). Mysterio önceki filmde ölüyor. Peki nedir bu Tobey ve Andrew karmaşası? Zaten phase 4 yayınlandığı sıra multiverse meselesi bahsedildiği zaman eski Spider-manleri göreceğimiz aslında çok gizli kalamamıştı. Fakat villainleri görecek miydik? Goblin’in bombasını görünce açıkçası anlamam biraz zaman aldı ama anlayınca ‘ne oluyor?’ moduna girdim. Ardından Octopus geldi ve kafalar iyice karıştı. Ee peki? Diğer villainler neden bu kadar belirsiz? Ve Octopus ‘‘Hi Peter’ diye kime seslendi? Çözülmesi gereken çok mesele var gibi.

Baş Düşmanlarımız – Spider Man: No Way Home

A9203AC1-6D22-435D-8960-12B94398A2CB


Octopus bildiğimiz gibi ilk Spider-man olan Tobey’in baş düşmanıydı. Diğer sahnelerde belirgin olmasa bile Sandman’i görür gibi olduk. O da Tobey’in baş düşmanı. Electro’ya geçecek olursak kendisi Amazing-Spiderman filminden tanıdığımız ikinci Spider-manimiz olan Andrew’in düşmanı. Bir de Lizard bile olabilir ( ben öyle gördüm veya rüyadayım) aşırı karışık. Zaten Mysterio üçüncü Spider-manimiz olan Tom’un düşmanı. Kısacası resmî olarak evet Spiderman’de çoklu evrenlere aşırı ani bir iniş yaptı.  Üçüncü Spider-man demişken birinci filminden tanıdığımız ilk villain olan Vulture hatırlarsanız. Mobius fragmanında görüldü yani? Marvel işi zorlaştırıyor anlaşılan. Daredevil’a gelecek olursak bildiğimiz gibi kendisi avukat ve polis sahnesinde ona aşırı benzeyen bir adam görüyoruz.  Yani bence o ama dediğim gibi Marvel bu faz 4 yapacağım diye biraz abartabilir. Ve umarım End Game karmaşası görmeyiz.

Şöyle devam edelim muhtemelen Dr Strange diğer zaman çizgilerini sıfırlamak isterken diğer Spider-Manleri evrene dahil edecek. MJ, Peter’ı unutacak. Peter onu hatırlaması için provalar yapacak ve yeniden aşık olmasını sağlayacak. Bence bu sırada Peter her şey düzelir derken diğer Spider-manler ile karşılaşacak. Acaba diğer Peter Parker’ların sevgilileri ne olacak?. Bir Peter diğer evrene dahil olur ise açacağı ciddi zaman boşluğu ve etkileri sert olacak. Bu sırada yine Dr Strange araya girecek ve eğer doğru zamanlama kurduysam direkt bu mesele Dr. Strange’e bağlanacak. Hatta Spiderman’in devam filmi gelmeyecekse bu zaman çizgileri filmde kapanmazsa bu sorumluluğu yine Strange üstlenecek ve zaten Loki’nin, Wanda’nın sorunu varken bir de bununla ilgilenecek. Fakat bu filmde sorunlar çözülür ise direkt Strange’in filminde mesele sadece zaman çizgisinin sıfırlaması olur.

Dr. Strange ne yapıyor?


Zaten Dr. Strange zamanı sıfırlarken bunun tehlikeli olacağını ama buna rağmen sadece Spider-man için riski kabul ediyor. İlk filmlerde gördüğümüz temkinli ve zamanın oyuncak olmadığını belirten Strange ortadan kaybolmuş. Ee peki Mysterio ölmedi de o mu oldu? End Game’de ve Loki dizisinde aslında üstü kapalı olsa da dizi bitiminde her şeyin Dr. Strange’e bağlı olması ve onun gücünden bahsediliyor. Önceki Loki dizi bitişi ve gelecek film ve dizilerde neler olacağı hakkında yazdığım teori yazımda bahsetmiştim. Dr. strange bu filmde artık Ghost kadar güçlü oluyor. Ghost’un yaptığı belki çok basit olabilir ama ruh çıkarma büyüsü yapıyor ve Peter’ı suitinden çıkarıyor. Blacksuit Spiderman gördük (pek takip edemedim fakat buna bir sürü ihtimal bağladım)

E9h96NWXsAs6dcC

Aklımızda binlerce soru var.. Belki bunlar zor ihtimaller fakat artık çoklu evrene girdik ve resmî olarak Marvel kendi karakterlerini aldı. Çizgi romanlarda birbirleri ile bağlantılı tonlarca karakterler var ve bunları filmlerde görmek aşırı hoş.

Biz devam edelim. Wandavision meselesine dönmek gerekirse zaten dizi çoklu evrenleri bize tanıtan ilk resmî yapım oldu yani zaten Dr. strange ile bağlantısını biliyorduk. Peki cidden Mysterio, Dr. Strange oldu ise nasıl zamanı kontrol etti? Yorulmamıza az kaldı ama yılmak yok. Tek bir fragmandan yüzlerce soru çıkardık. Bu bence Spider-man’in son filmi olmayacak gibi. Yeni evren tanıtılırken ana kahramanlar azıcık belli oluyor  ve bunlardan 3 tanesi hatta 5 tanesi kesinleşmişken büyücüler diyarı kurulmuşken burada biteceğini sanmıyorum. Kısacası yine büyücüler ve yine karmaşık evrenler.

Loki ve Wanda gelir mi?

Bu filmde Wanda olmayacak peki gelir mi? Açıkçası bu soruyu pek düşünmedim ama gelmez gibi. Loki de gelirse tam olur. Oradan Dr. Strange solo filmine devam ederiz ( bu ihtimal ne kadar zor ise Marvel’a güvenim o kadar az ). Evet uzunca ihtimalleri düşündük. Peki ne kadarı tutabilir? Göreceğiz ve izleyeceğiz. Sizin teorileriniz nedir? Filme az zaman kalmışken herkese iyi seyirler diliyorum. Çoklu evrenler ile kalın!!

okuyor, yaratıyor, yazıyor ve oynuyor!