ETERNALS Film İncelemesi | Eternals Nereye Gidiyor?

Sinema salonundan çıktım ve şoklar içindeyim. Eternals bugün gösterime girdi ve koşarak sinema salonuna gittim. Beni şaşırtan filmlerden oldu. Marvel’ın kusursuz pazarlama tekniği ile paralel devam eden Faz 4’ün yeni ekibi. Kısacası öncelikle filmden ardından karakterlerden ve kendi düşüncemden bahsetmek istiyorum. –*BUNDAN SONRAKİ KISIMLAR SPOILER İÇERMEKTEDİR*-

Filmin Hikayesi

Film hikaye olarak güçlü bir başlangıç yaptı. Resmî olarak artık yeni bir ekip ile tanışmış olduk. Avengers tarzı bir ekip değil bu sefer. Üyelerinin değişebileceğini ve hatta ölebileceğini de görmüş olduk. Eternals ekibinden bahsetmek istiyorum size. Kendileri önceden yazımda bahsettiğim gibi dünya ve evrenin yaratılışından beri hayatta olan varlıklardır. Yeni bir gezegen yaratılıyor, o gezegendeki Deviantları yani kötücül canlıları engellemek için gönderiliyorlar ve işleri bitince normal yaşamlarına dönüyorlar. Fakat şöyle bir problem var; Eternals ırkı her milyonda bir yenilenmeye mahkum. Her milyonda bir yeniden bir gök tanrısı doğuyor ve Eternals ekibi hatta yaratılan gezegen sıfırlanıyor. Önceden demiştim Ya size nasıl Thanos evreni yok edebildi ise bu ekipte evrenin başlangıcına şahit oluyorlar diye. Aynen bu şekilde devam ediyor film.

Karakter ve Hikaye Bütünü

Karakterler ve hikayesi beni çok sardı. Aslında Black Knight’ın gelişi ile evrenin Earth-616 ile bağlantılı olacağını da anlamış olduk. Evet yanlış duymadınız Black Knight. Yani bu filmin ve aslında Faz 4’ün Ant-Man ile bağlantılı olacağını anladık. Kendisi Ant-Man’in yeni çıkacak filminde büyük söze sahip olacak. Neden Ant-Man diye sorarsanız; Hank Pym ile bağlantısı ve ortaklığı olan bir karakter kendisi. Filmde de Kit Harrington yani Dane adı altında Sersi’nin sevgilisi olarak tanıtılıyor bize. Son sahnede de kendisinin resmî olarak Black Knight olduğunu görüyoruz.

Çoklu Evren ve Güç Açığı


Filmdeki Uni-Mind meselesine dönmek istiyorum. Uni-Mind, Eternals ekibinin güçlerinin toplanması ile oluşan bir enerji. Hatırlar mısınız Shang-Chi filminde Wong’un portal açıp onları yanlarına çağırma sebebi de on halkanın büyük enerjisiydi. Bu olayı da böyle anlayabiliriz. Eternals için yapılan bu halkalar da bu güç ile eş değer oluyor. Yani zamanda büyük bir kırılma gerçekleşebilir. Bu zaman kırılmasına nasıl dahil olacağız o muamma olsa da Hank Pym adını devam filminde göreceğimiz kesin. Celestiallerin de varlığı meselenin Guardians of The Galaxy filmi ile bağlantılı olacağını doğruladı. Yani kısacası bu film farklı olan bütün yapımlar ile bağlantılı olacak. Ne kadar bir nevi Galactus bekleyip bulamasak da bizim umudumuz hala devam ediyor. 

Sahneler yeterli miydi?

En sondaki credit sahnesinden bahsetmek istiyorum. Thanos’un kardeşini görmek beni çok şaşırttı. Filmde bahsedildiği gibi aslında Eternals ekibi Arishem tarafından yaratılan canlılardır yani bir deri altında var olmazlar, robot gibi düzenlenip yaratılırlar. Thanos’un kardeşini görmemiz ve onun elimde sarı küre bulunması onun da bir Eternals olduğunun anlamına gelir.

Thanos, Thanos mu? (Paralel ve çoklu evren)

Peki o bir Eternal gibi yaratılmış ise Thanos nasıl bir varlık? Kendisi aslında Titan gezegeninde bir Eternal olarak var oldu. Yani Thanos da bir Eternal’dır. Celestialler tarafından yaratılan bir Eternal. Kendisi çizgi romanlar da ne kadar She-Hulk’un sevgilisi olsa da bu mesele She-Hulk dizisine bağlanır mı emin değiliz. Eros, psişik güçleri, hızı ve fiziği ile aslında çok güçlü bir Eternaldır fakat bizim sinema da seyrettiğimiz Eternallar çizgi romanlardaki gibi daha güçlü yansıtılmaz bu yüzden Eros belki de basit bir güç ile onlara katılmıştır. Eros, abisi Thanos’un Tiran’ı ele geçirmesine engel olup ardından Avengers ekibine katılarak devamlılığını sürdürür. Bu filmden sonra yani aslında Faz 4 bitiminde farklı bir Avengers ekibi görebiliriz. Yeni Eternal, Dr. Strange ve Spider-Man gibi isimler.

Bu yazı da ilginizi çekebilir: Thanos Geri Mi Dönüyor?

Karakter Akışı

Karakterlerden bahsedecek olursam; Öncelikle Marvel’ın karakterleri öldürmesi hoşuma gitti. Her zaman bir ekip olmamalıydı ve bazen karakterlerin öldüğünü görmemiz lazımdı. Ayrıca karakter tasarımları yani güçleri vs olarak çizgi romana sadık kalınması da ayrı güzeldi. İkaris olsun veya Jakar mesela bu iki karakterin çatışması ve güven problemi de ekranlara başarılı yansıtılmıştı. Ayrıca karakterlerin mitoloji bağlantısı da Marvel’ın işini güzel yakalamıştı. Uzun lafın kısası film güzeldi ve beğendim. Marvel’ın en iyi işi değil, mükemmel derece de başarılı bir film değil fakat Faz 4’ün nabzını iyi yoklamış. Chloe’nin yönetmenliğini unutmayalım!

okuyor, yaratıyor, yazıyor ve oynuyor!