JOHNNY DEPP Filmleri

Veee beklenen oldu. Johnny Depp‘in Amber Heard‘a karşı açtığı ve 6 yıldır devam eden iftira davasında sonuca gelindi ve gerçek ortaya çıktı. Amber Heard’ın yalancı olduğu defalarca mahkemede ifade edildi ve ne bunu inkar edebildi ne de ses kayıtlarına karşı çıkabildi. 6 yıldır kendini bıkmadan usanmadan ben masumum diye ifade eden fakat bir türlü karşılık bulamayan Depp’in masumiyeti onandı. Johnny Depp’in avukatı Camille‘in dediği bir şey beni çok etkiledi. Birçok kadın şiddete uğruyor fakat gerçekten şiddet kurbanı olanlara da yapılan bir acımasızlıktır bu. Hakkını arayan kadınların da namına leke sürdü.

Her hafta bir tanığın dinlendiği ve Amber denen ‘o şey’in yalanlarının bir bir ortaya çıktığı davada aşkım Johnny çok yıprandı. Kendisinin yaptığı pislikleri Depp yapmış gibi lanse ederek muhteşem bir oyuncunun kariyerini noktalama aşamasına getirdi. En sevilen karakterlerden biri olan Jack Sparrow karakterini bırakmasını istediler ondan mesela. Bebeğimi filmlerden kovup “ben bıraktım de” dediler bir de. Buna karşılık da don lastiği gibi uzayan dava sürecinde mağduru pekala oynayan o şeytan kadın da şöhret oldu. Adı sanı bilinmeyen süs bebeği kılıklı ikinci kalite oyuncu birden popüler oldu. Evet o kadına karşı bir düşmanlığım var çünkü yalanlarla bir insanın hayatını kaydırdı.

Johnny Depp filmlerden bir bir çıkarılıp şöhret basamaklarından aşağı bir bir düşerken o bir bir yukarı çıktı. Google’a Johnny Depp yazdığınızda davayla ilgili haberler ve yazılar çıkıyor önce. Bunca yıllık sanatçılığının, kişiliğinin önüne geçti bu dava ama bunu da atlatacak, biliyorum. Amber’ın Johnny’yi köşeye sıkıştırmak için tuttuğu özel dedektif bile Johnny’yi araştırırken ona hayran kalmış. Keşke arkadaşlarını dinleyip de bu kadınla hiç evlenmeseydin be Johnny. Şimdi bu sevimsiz konuyu kenara bırakalım da kariyerine bakalım yoksa mahkeme kayıtlarını falan da koyacağım ben buraya 😀

Johnny Depp’in Film Kariyeri

1984 yılında Elm Sokağı Kabusu filmiyle hayatımıza giren Johnny, 36 yıldır sinema sektöründe faal ve bize çoğu insanın belki de burun kıvıracağı, garip karakterleri başarıyla canlandırmasıyla kendine aşık eden bir yeteneğe sahip. Elm sokağında çok sevilen baby face cücük starımız Slow Burn, Platoon gibi filmlerde 21 Jump Street dizisinde kendine bir yer edindi hatta 22 yıl sonra dizinin filmi çekildiğinde ona aynı rolü tekrar oynama fırsatı tanındı. Dizi sayesinde olduğunu sanıyorum ki Tim Burton‘ın ilgisini çeken bu cücük starın kömür değil de değerli bir elmas olduğunu gösterdi bizlere Edward Scissorhands‘de. Birlikte bir çok eksantrik işe imza attılar ve bize de izlerken keyif aldığımız birbirinden farklı hikayeler ve karakterler sundular.

Depp, devam filmleri dışında asla aynı rolün üstüne yapıştığını görmediğimiz ve alışılmışın dışındaki karakterleri başarılı bir şekilde canlandırıp onlara hayat veren gerçek bir yetenek. Bir filmde deli dahi bir korsanken, başka filmde içine uzaylı kaçmış bir astronot, başkasında vampirken, bir diğerinde seksi bir çingene ve daha neler neler. Bu kadar iyi oyunculuğa rağmen aldığı sayısız ödül arasında akademi ödülü Oscar olmaması akademinin kendisinden utanması için büyük bir neden. Özellikle ikonik bir karakter olan Captain Jack Sparrow‘u canlandırdığı bir ilke imza atmış olan Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl filmine Oscar vermeyerek ayıp ettiler.

Tim Burton’la harika bir ekip çalışması içinde olduğu ve güzel yapımlar verdiği için onunla olan filmlerini ayrı, diğerlerini ayrı tutuyorum. İkisini de sevenler beni anlar diye düşünüyorum.

johnny depp filmleri - tim burton
Johnny Depp Filmleri


Johnny Depp’in Tim Burton’lı Filmleri

Edward Scissorhands -1990

Winona Ryder, Dianne Wiest ve Vincent Price‘lı fantastik bir film.
Ed Wood -1994

Sarah Jessica Parker, Patricia Arquette ve Martin Landau ile dram/komedi filmi.
Sleepy Hollow-1999

Chistina Ricci, Christopher Walken, Miranda Richardson‘lı fantastik bir uyarlama.
Charlie’s Chocolate Factory -2005

Roald Dahl‘ın aynı isimli kitabından uyarlama.
Corpse Bride -2005

Stop-motion tekniğiyle çekilmiş karanlık ve gotik animasyon.
Sweeney Todd: The Demon Barber of the Fleet Street -2007

Helena Bonham Carter‘lı ve boooll ödüllü dram/gerilim/müzikal yeniden çevirim film.
Alice in Wonderland -2010

Bünyesinde bir çok yıldız ismi barındıran Lewis Carroll‘un aynı adlı kitabından uyarlama.
Dark Shadows -2012

Michelle Pfeiffer, Helena Bonham Carter, ve Eva Green‘li gotik pembe dizi uyarlaması.
Alice Through the Looking Glass -2016

Yine iyi bir kadroyla çekilmiş devam filmi.

Johnny Depp’in Diğer Filmleri

Whats Eating Gilbert Grape -1993
Leonardo di Caprio ve Juliette Lewis ile oynadığı dram yüklü bir film.

Don Juan de Marco-1994
Marlon Brando ve Faye Dunaway gibi iki dev isimle oynadığı romantik/dram filmi.

Donnie Brasco -1997
Al Pacino ve Michael Madsen gibi kaliteli oyuncularla oynadığı suç/dram filmi.

The Ninth Gate- 1999
Roman Polanski‘nin yönettiği gerilim, macera ve korku filmi.

The Astronaut’s Wife -1999
Charlize Theron‘la başrolü paylaştığı bilim kurgu filmi.

Chocolat -2000
Juliette Binoche, Judi Dench, Alfred Molina ve Lena Olin gibi isimlerin olduğu dram/romantik film.

Blow-2001
Penelope Cruz ile başrolde olduğu uyuşturucuyla örülü bir suç/dram filmi.

From Hell -2001
Karındeşen Jack hikayesine farklı bir uyarlama ile baktığımız film.

Once Upon a Time in Mexico -2003
Antonio Banderas ve Salma Hayek‘in de yer aldığı aksiyon filmi.

Finding Neverland -2004
Dustin Hoffman ve Kate Winslet‘ın yer aldığı bol Oscarlı bir film.

Public Enemies -2009
Marion Cotillard, Christian Bale ve Chaning Tatum‘lu uyarlama bir suç filmi.

The Tourist-2010
Angelina Jolie ve Paul Bettany‘nin de olduğu casus filmlerinden.

Into the Woods-2014
Meryl Streep, Emily Blunt, Chris Pine ve Jake Gyllenhaal gibi oyuncuların yer aldığı müzikal/fantastik film.

Transcendence -2014
Morgan Freeman, Paul Bettany ve Rebecca Hall‘lu bol gerilimli bir bilim kurgu filmi.

Mortdecai -2015
Gwyneth Paltrow, Paul Bettany, Ewan McGregor ve Jeff Goldblum ile macera dolu eğlenceli bir film.

Black Mass -2015
Benedict Cumberbatch ve Joel Edgerton‘lı uyarlama suç/dram filmi.

Fantastic Beasts : The Crimes of Grindelwald- 2018
Jude Law ve bir çok ismin olduğu kötü karakteri çok iyi oynadığı ve serinin devamından kovulduğu film.

Minamata -2020
Bill Nighy, Hiroyuki Sanada ve Akiko Iwase‘nin yer aldığı cıva zehirlenmesinin Japon halkı üzerine etkilerinin anlatıldığı uyarlama dram filmi. Film yapım yılından 2 yıl sonra ABD’de gösterime girdiğinden dolayı gişede çakıldı. Gösterimin ertelenme nedeni de nalet davaydı bence. Bizde bile gösterime girmeden nete düşmüştü film.

The Rum Diary -2011
Johnny’nin hayatını kaydıran olayların ilk adımı olan filmi en sona bıraktım. Kayda değer bir film değil ama kadının ne mal olduğu bu filmde bile anlaşılıyor.

Diyeceksiniz ki -Zeliha en önemli film yok mu acaba burda- evet onu koymadım çünkü zaten onu bilmeyen yok. 5 filmden oluşan seriyi izlememiş olanımız var mı ki. Liste daha da uzun aslında siz de biliyorsunuz ama ayıklayarak seçtim ve yazı uzun olduğundan sadece fragman linklerini paylaşmak zorunda kaldım. Hadi şimdi bir veya birden fazla harika oyuncunun da olduğu bir Johnny Depp filmi seçip, arkanıza yaslanıp görsel şölenin tadını çıkarın. İyi seyirler…