Spy x Family | 2022’nin En Popüler Animesi

Casus, Suikastçi ve Telepat

Sadece 8 yayınlanmış bölümü ile Spy x Family, kısa zamanda tüm dünyanın en fazla izlenen animelerinden birisi haline geldi. En son bölümü ile Japonya’nın en çok izlenen animesi olarak tahta geçen, aksiyon ve romantik komedi temalı animenin yeni bölümleri her Cumartesi izleyicilerle buluşuyor.

Yor, Anya, Loid

Hikaye, kılık değiştirme ustası bir gizli casus olan Twilight ve Forger ailesinin başından geçenleri ele alıyor. Komşu ülkeler Westalis ve Ostania uzun bir savaşın ardından 10 yıldır soğuk savaş dönemindedir. Ancak en ufak bir kıvılcım, olası bir ikinci savaşı tetikleyebilir. Halihazırda sallantılı bir zeminde olan barışı tehlikeye atabilecek pozisyonda olan, Ostania Ulusal Birlik Partisi Başkanı Donovan Desmond‘a yakınlaşmak ve planları hakkında bilgi almak için Westalis İstihbaratı, WISE, en başarılı casusları olan Twilight’ı görevlendirir.

Loid Forger

Strix Operasyonu

Ancak toplum içine çok sık çıkmayan ve sosyal toplanmalardan uzak duran başkana yakınlaşmak hiç de kolay olmayacaktır. Katıldığı tek sosyal aktivite, Desmond’un oğulları Damian ve Demetrius’un da öğrencisi olduğu, çoğu üst-kademe ailelerin çocuklarının gittiği Eden Koleji’nin yılda iki kez düzenlediği ve sadece derslerinde olağanüstü başarı ve çevresinde örnek davranışlar sergileyen öğrencilere verilen Stella yıldızlarından 8 tanesini toplayıp ‘İmparator Öğrenci’ statüsüne erişen çocuklar ve ailelerine açık toplantılardır.

Batı ve Doğu bloklarının arasındaki barışın anahtarı olan Operasyon Strix’in başarıya ulaşması için Twilight, bir aile kurup çocuğunu Eden Koleji’ne göndermeli ve bununla kalmayıp çocuğunu İmparator Öğrenci statüsüne ulaştırmalı ve hedef ile iletişime geçerek güvenini kazanmalıdır.

Yor Briar

‘Forger’ Ailesi – Spy x Family

Twilight, görevi için Loid Forger takma adı altında bir psikiyatrist olarak görevine başlar Yetimhaneden Anya isimli bir kız çocuğu evlat edinir ve Anya, Eden Koleji’nin giriş sınavlarının ilk etabını başarılı bir şekilde geçmeyi başarır. Ancak ikinci etap, her iki ebeveyn ve çocuğun katılımını gerektiren bir mülakat etabıdır. Katı kurallı Eden Koleji ise herhangi bir istisna kabul etmemektedir. Okula başarılı bir şekilde sızabilmek için, Twilight Anya’nın annesi olarak rol yapacak birisini aramaya başlar. Belediyede memur olarak çalışan Yor Briar ile formaliteden bir evlilik yapmaya karar verirler, fakat Twilight’ın farkında olmadığı; Yor’un aslında ‘Diken Prensesi’ olarak bilinen bir suikastçi olduğudur. Fazla dikkat çekmemek ve erkek kardeşini rahatlatmak için kendine bir eş arayan Yor için bu görev biçilmiş bir kaftandır.

Yor’un erkek kardeşi Yuri Briar ise, bir diplomat kimliği altında Ostania’da faaliyet gösteren casusları bulmaya, özellikle de Twilight olarak bilinen casusu yakalamaya and içmiş, WISE’ın azılı düşmanı olan karşı istihbarat örgütü Devlet Güvenlik Servisi’nde görevli bir casustur.

Loid, Anya, Yor

Ancak hiçbirinin bilmediği, Anya’nın telepatik güçlerinin olduğu ve formalite ebeveynlerinin gizli işlerinin farkında olduğudur. ‘007’ numaralı deneğin telepatik güçleri, belli bir organizasyonun deneyleri sonucu kasıtsız bir şekilde yaratılmış. Laboratuvardan kaçmayı başaran ve yetimhaneye düşen Anya ise, geçici ailelerden yetimhanelere sürüklenmenin arasında kendisine kalıcı bir yuva aramaktadır.

Gizli hayatlarını birbirlerinden saklayan ana üçlünün, bu formalite aileyi hayatta tutmak için ayrı ayrı sebepleri vardır. Bir şekilde, ‘Forger’lar’ olarak gerçek bir aileymiş gibi yaşamaya başlarlar. Bu mükemmel görünümlü aile bir yalan üzerine kurulmuş olsa da, karakterler yavaşça birbirlerine duydukları sevgi ile yakınlaşmaya ve her geçen gün daha gerçek bir aile olmaya başlarlar.

Anya Forger – Spy X Family

Komedi, Aksiyon ve Romantizm Bir Arada

Genel olarak yarı komedi ve yarı aksiyon olarak ilerleyen bölümler, aynı zamanda dram ve romantizm temalarını da sorunsuz bir şekilde harmanlayıp izleyiciye sunuyor. Aile üyelerinin başlarından geçenler ve dramatik ironinin yarattığı komedi sahneleri ile Loid ve Yor’un başından geçen aksiyon sahneleri ile mükemmel bir denge ve uyum içinde.

Bütün bu elementler zaman zaman gülmek için mola arayacağınız, zaman zaman duygusal sahnelerde gözyaşlarınızı silmek için durup devam edeceğiniz bu harikulade serinin parçaları.

Spy x Family’nin Şaşırtıcı Kökenleri

Şu an, sadece ‘mangaka’ Tatsuya Endo’nun en başarılı eseri olmakla kalmayıp aynı zamanda sadece 2 ay içinde Japonya’nın 2022 yılında en çok izlenen animesi haline gelen Spy x Family’nin kökenleri, aslında oldukça mütevazı başlangıçlara sahip.

Kariyerinde sallantılar yaşayan Tatsuya Endo’nun Spy x Family’den önceki çoğu projesi erkenden iptal edilmiş. Bu uğursuz şöhreti sebebiyle Endo’nun ikinci serisi Spy x Family’nin de çok uzun bir raf ömrü olmayacağını düşünen Shonen Jump! dergisi, haftalık yayınlarında mangaya yer vermek yerine Shueisha’s Shōnen Jump+ platformunda iki haftada bir bölüm olacak şekilde seriye yeşil ışık verip yayın hayatına başlamış.

Spy x Family

Ancak çok kısa zamanda mangaya olan ilgi çığ gibi büyümüş ve olağanüstü erken başarısı sonucu anime hakları Wit Stüdyoları tarafından satın alınmış. Hatta manganın ilk cildi, Japonya’da daha ilk günden 50.000’i aşkın kopya satarak rekor bir sayıya imza atmış. Animesi ise 9.0/10 IMDB puanı ile tüm zamanların en yüksek puanlı animeleri arasında saygıdeğer bir pozisyonda.

Olağanüstü hikaye anlatıcılığı, yaratıcı ve dinamik yapısı, tüm izleyicilerin kendilerine göre bir şey bulabileceği türden ve herkese hitap eden bir yapım olması sayesinde şu anki başarısına ulaşabilmiş. 2000 yılından beri aktif bir mangaka olan Tatsuya Endo‘nun azimi, hayranlık uyandıran ve ilham verici bir başarı öyküsü.

25 bölümden oluşacak olan ilk sezon her Cumartesi Türkiye saatiyle saat 18.00’da Crunchyroll üzerinden yayınlanmaya devam ediyor.

Bu arada birçok anime incelemesini sitemizde bulabilirsiniz.