BERSERK Mangası 24 Haziran’da Dönüyor!

Berserk

Gelmiş geçmiş en sağlam çizimlere sahip olduğu söylenen Berserk mangası yaratıcısı olan Kentaro Miura geçen yılın Mayıs ayında, 54 yaşında öldü… Haliyle serisi yarım kaldı. Berserk’i seri hale getiren çizgi roman yayıncısı Young Animal, Berserk’in, Miura’nın yakın arkadaşı ve kendi başına bir manga sanatçısı olan Kouki Mori’nin gözetiminde devam edeceğini duyurdu.

Mori, Miura’nın ölümünden önceki tartışmalardan yola çıkarak Berserk mangası hikayesini nasıl bitirmesi gerektiğinin farkında ve Miura’nın birçok asistanıyla birlikte mangayı doğal sonucuna getirmeyi planlıyor. 

Mori, yaptığı açıklamada, “Sezgileri iyi olan insanlar, şimdiye kadar olan olayları göz önüne alarak Berserk’in hikayesini sonuna kadar bildiğimi anlayacaklardır. Yine de Miura kadar iyi çizebileceğimi söyleyemem çünkü biliyorum sadece dahi Kentaro Miura, Berserk gibi bir başyapıt yazabilir. Ancak bana büyük bir sorumluluk düştü.”

berserk mangası
Berserk mangası

Mori’ye göre, Miura’nın eski asistanları, Miura’nın geride bıraktığı son bölümleri bitirmeyi umduklarını iddia ederek ona ulaştı. Mori yardım etmeyi kabul etti. Young Animal’a ulaştıktan sonra Mori, hikayeyi sonuna kadar sürdürmek için herkesin desteğini ve onayını aldı.

Mori, “Herkese bir mesajım ve sözüm var,” diye devam etti. “Detayları olabildiğince hatırlayacağım ve hikayeyi anlatacağım. Ayrıca sadece Miura’nın bana bahsettiği bölümleri yazacağım. Lafı dolandırmayacağım. Tam olarak hatırlamadığım bölümleri yazmayacağım. Ben sadece Miura’nın bana anlattığı replikleri ve hikayeleri yazacağım. Elbette mükemmel olmayacak. Yine de Miura’nın anlatmak istediği hikayeyi neredeyse aynı şekilde anlatabileceğimi düşünüyorum.” dedi.

Guts – Berserk

Berserk mangası konusu

İçeriğe gelecek olursak; Guts, hayat kadını olan annesinin hamileyken ağaca asılarak öldürülmesi üzerine doğmuş; kendisini kurtaran savaşçılar tarafından bakılıp büyütülmüştür. Küçüklüğünden beri boyundan büyük kılıçlar kullanan ve beraber olduğu grupla savaştan savaşa sürüklenen Guts’ın yolu, günün birinde “Şahin Takımı” adlı oldukça yetenekli bir savaşçı grubuyla kesişir. Grubun lideri Griffith, Guts’ın dövüş kabiliyetini beğenmiştir ve kazananın isteğinin kabul edileceği bir düelloda galip gelerek, Guts’ı grubuna dahil eder. Birçok savaşta ünlerini artıran grup, Griffith’in sinsi planları ile Şövalye ilan edilirler. Ancak Grifitth, bundan çok daha fazlasını istemektedir ve Şahinler için yıkım kaçınılmaz olur. Yaşanan gizemli olaylar Guts’ın hayatını sonuna dek etkileyecek; onu sürekli karanlık güçlerle mücadele eden bir kader savaşçısı haline getirecektir.

Berserk mangası 1989’da serileştirilmeye başlandı ve geniş bir yelpazede birden fazla kurgu eserini etkiledi. Dark Souls, Bloodborne ve Final Fantasy gibi video oyunlarının yanı sıra Demon Slayer, Castlevania ve Vagabond gibi manga ve animelerin hepsi Miura’nın etkisinin izlerini taşıyor.