25 Sezon Ardından: SOUTH PARK

Öncelikle bu bir South Park incelemesi değildir. Dizi daha bitmedi keza inceleme yapmak doğru olmaz ama kendi fikirlerimi anlattığım bir kısmı olacaktır. Bu yazı hem bir rehber hem bir dizi tanıtımı hem de bu dizinin neden benim için bu kadar özel olduğunu anlatan bir yazı olacak. Fan service kasıyorum kısaca anladığınız 🙂

South Park ile herkes en az bir kere karşılaşmıştır diye düşünüyorum. Birisinin profil fotoğrafında veya rastgele bir sahneyi Youtube’da görmüştür çoğu kişi. Öncelikle South Park hakkındaki temel bilgilerle başlayalım:

South Park Hakkında Temel Bilgiler:

Trey Parker and Matt Stone sign $900 million deal with ViacomCBS for more  South Park | Daily Mail Online
Trey Parker ve Matt Stone

South Park, Trey Parker ve Matt Stone tarafından 1997 yılında yaratılan Amerikan animasyon durum komedisi yani sitcomudur. South Park da diğer büyük animasyon sitcomları (Simpsons, Family Guy) gibi yetişkinlere yöneliktir hatta aşırıya kaçtığı için bir sürü ülkede sayısız engel yemiştir. Dizi bu aşırılığı daha açılış kısmından bile belirtir ve hatta “kimse tarafından izlenmemeli” benzeri bir ifade bile kullanır.

Yetişkinlere yönelik yeni dönem animasyonlardan biri olan Big Mouth incelemesini sitemizden okuyabilirsiniz.

Dizi büyük oranda global trendlerle dalga geçer. Terör olaylarından yeni İnternet akımlarına her şeyle alay etme kapasitesi vardır. Hatta yasaklanan “200” ve “201” bölümleri çok olay olmuştur. Bölümde İslami figür ve peygamberlerle dalga geçilmesinden dolayı yaratıcılar ölüm tehditleri almıştır ve bölüm Amerika’da bile halen yasaklıdır.

Dizinin plot bölümü tamamen kartonlardan yapılmıştır.

Dizi özellikle orantısız şakaları, saçma ama oldukça eğlendiren bölümleri ve en önemlisi karakterleri ile öne çıkar. Mr. Garrison, Kenny McCormick, Randy Marsh ve en önemlisi Eric Cartman gibi ana kadro ve çoğu bölümde gördüğümüz karakterler varken sayısız bölümünde Elon Musk’tan Paris Hilton’na, Kanye West’ten Al Gore’a medyada yer alan çok fazla kişi de çoğu zaman izinleri veya bilgileri olmadan yer almıştır dizide. Eric Cartman’a neden özellikle ifadesini kullandım, açıklayalım:

South Park ve Eric Cartman’ın Dehası:

CARTMAN EVIL PLAN! |South Park Clip5 - YouTube
Scott Tenorman Must Die Bölümünden Bir Kesit

Eric Cartman; 9 yaşında ve ilkokula giden, dışarıdan tatlı görünen, şişman, dersleri pek beceremeyen, çok tatlı (aynı zamanda yaptığı işle ilgili şüphe duyulan) bir annesi olan, South Park’ta büyümüş bir çocuktur. Böyle deyince çok tatlı bir gibi geliyor ama diziyi izleyen bütün insanları bildiği gibi Eric bunlardan sadece şişman kısmını karşılayan bir şeytan.

Eric’i anlatmak çok zor ama basitçe hiç kimse veya hiçbir şeye sevgi beslemeyen, çok radikal kararlar alan, Kyle’dan ve diğer bütün azınlıklardan nefret eden ve istediklerini gerçekleştirmek için her şeyi, ama cidden, her şeyi yapabilecek bir çocuk.

Eric’in dehasını görebileceğiniz bir bölüm önerisi ile sonraki başlığa geçelim:

5. Sezon 4. Bölüm: Scott Tenorman Must Die (Aynı zamanda en yüksek IMDB’ye sahip bölümdür dizideki.)

South Park Rehberi:

South Park (season 25) - Wikipedia
25. Sezon Posteri

Dizi şu ana kadar 25 sezonla evlere konuk olmuştur ama pandemi döneminde 24. sezon için sadece 2 bölüm yayınlanmıştır. Özellikle ‘Pandemic Special’ bölümü beğenilmiştir.

Dizinin ilk 15 sezonu kusursuz sayılabilirken 16. sezon ile büyük bir çöküşe geçmiştir. Özellikle 20. sezon rezalettir. 20. sezondan sonra bazı güzel bölümler çıkmıştır ama asla eskisi gibi olamamıştır dizi maalesef. Dizinin birkaç adet filmi de vardır, teker teker filmlere inceleme yazacağım. Oyunlar için de gelecek elbette.

South Park’ı sezon sırasına göre izlemenize gerek yoktur. Ben mesela Netflix’de 15’ten 23’e kadar izledim ve ardından baştan izledim.

South Park’ın kendi sitesinden ücretsiz ve İngilizce izleyebilirsiniz. Tavsiyem 8’den başlamanız.

Bana göre en iyi 5 bölüm de şunlardır:

Margaritaville

Raising The Bar

Make Love, Not Warcraft

Fishsticks

Bebe’s Boobs Destory Society

Benim İçin South Park ve O Sahne:

Kelimelere dökmek çok zor bunu. Sitcomların geneli içindir aslında bu. Seinfeld izleyip gülen, Sheldon’ı görünce kahkaha atan, Homer Simpson’a üzülen ve daha nice karakterle birlikte o duyguları yaşatan dizileri sevdiğimiz için izleriz sitcomları. Olay örgüsü vardır, ama kimsenin umrunda değildir. Herkes karakterlerle daha fazla vakit geçirmek, önceki bölümlere yapılan atıfları görmek için izler. South Park için farklı bir etken daha vardır keza bu da göndermelerdir. Caitlyn Jenner’dan 2001: A Space Odyssey’e kadar sayısız içerik ve kişiye gönderme içerir dizi. Ama benim için özel olma sebebi aslında bunlardan hiçbirisi değil aslında. Bu sebep Eric Cartman tamamen. Aslında spesifik bir sahnesi desem daha doğru olur:

4. sezon 7. bölüm olan “Chef Goes Nanners” bölümünde, Cartman ve Wendy, bir proje üzerine çalışmaya başlar. Wendy bir zaman sonra Cartman’a sanal bir ilgi duymaya başlar ve Cartman berbat birisi olduğu için bu histen rahatsız olur. Bebe bunun çözümünün onu öpmek olduğunu söyler ama bu fikir Wendy’nin midesini bulandırır.

Sad Eric Cartman

Projeyi sunma zamanı gelince Wendy, düzelmek için Cartman’ı öper. Wendy bu sırada Stan’in hoşlandığı kızdır ve Cartman onunla dalga geçer el hareketleriyle. Buraya kadar bir şey yok ama tam bölümün sonunda bir sahne vardır. Wendy gelir ve Cartman’a “Bu iş bittiği için çok mutluyum. Görüşürüz.” der ve Stan’in yanına gider. Eric o sırada yukarıda gördüğünüz bakışı atar. İşte o bakış, benim için bu diziyi özetler. South Park’ın olayının bu absürt şakalar veya manyaklıklar değil, sevgi olduğunu anlatır bu sahne. Diziyi yalayıp yutunca bu bölümü izlemenizi öneririm. İyi seyirler!