MİNİ DİZİLER – 2019’un En İyi Mini Dizileri

Mini diziler, sadece bir sezondan; birkaç bölümden oluşan dizilerdir. “Filmler kısa geliyor, diziler ise çok uzun” diyenler çoğunlukla mini dizilere yöneliyor. Mini diziler, bir hikayeyi özet geçmek ya da abartarak yersiz uzatmaktansa tam tadında, birkaç bölümde anlatarak işlemeyi seviyor. Günümüzde sağlam hikayeye sahip ve çarpıcı yapımların çoğu genellikle mini dizi şeklinde ekranlara gelmekte. Bunların en iyi örneklerinden bazıları da 2019 yılı boyunca izleyicilerle buluştu.

Mini Diziler Listemizde 2019’un en iyileri

 

Chernobyl

Tür: Tarih, Dram, Gerilim

Puan: 9.5

Dünya tarihine damga vuran felaketlerden biri olan Çernobil, 1986 yılının Nisan ayında gerçekleşmiş bir olaydı. Ukrayna’nın Pripyat şehrine yakında yer alan nükleer santralde gerçekleşen bir patlama, binlerce insanın ani ölümüne; binlercesinin ise yıllar geçse bile etkilenerek hastalanıp sonradan ölmesine neden oldu. Öyle ki bu patlamanın etkileri 400 kilometre öteden bile hissedilebilecek seviyedeydi ve radyasyonun öldürücü sonuçları yıllar boyunca devam etti. İşte tam olarak bu felaketi konu edinen Chernobyl, 5 bölümlük bir mini dizi olarak karşımıza çıkıyor. Dizide bu önemli felaketin gerçekleşmesine ve sonrasına dair tartışmalara yol açan gerçek ve kurgu harmanı bir hikaye anlatılıyor. Dizinin başrollerinde ise Jared Harris, Emily Wayson, Stellan Skarsgard gibi isimler bulunuyor.


When They See Us

Tür: Tarih, Biyografi, Dram

Puan: 9.0

When They See Us - Mini diziler

 

Konusu gerçek bir olaya dayanan yapımlar genellikle izleyicileri daha fazla etkiler: Bu durum hem konunun daha iyi hissedilmesine, hem de bir hikayenin gerçekten yaşanmış olmasının ağırlığıyla sanatın birleşmesine yol açar. Bu mini dizi de bu tarz yapımlardan biri. Olay, genç bir kadının Central Park içinde saldırıldıktan sonra tecavüz edilmesini, ardından da yaralı bir şekilde ölüme bırakılmasını içeriyor. Bu olayı olduğundan daha da vahşi hale getiren detay ise suçluların işleyenlerin ‘ergenlik’ döneminde denilebilecek yaştaki çocuklar çıkması: Tabi 80’lerin ırkçı tutumu nedeniyle suçlu bulunan bu çocukların aslında hiçbir suçunun bulunmaması ve yıllar süren eziyetin sonunda suçlu bulunsa da çocukların hayatlarının mahvolması düşünüldüğünde, ırkçılık temalı yapımlar arasından hikayesiyle sıyrılan bu mini dizinin ne kadar vurucu olduğu da su götürmez.

 


The Capture

Tür: Gizem, Gerilim

Puan: 8.7

The Capture, eski bir asker olan Emery’nin hayatını anlatıyor. Emery, Afganistan’da görev yaptığı zamanlarda bir cinayet suçuyla mahkum edilir fakat kanıt olan videoların bozukluğu sayesinde özgürlüğüne kavuşarak kızıyla birlikte bir hayat kurmaya karar verir. Ne var ki bu özgürlük çok kısa sürer; Londra’da gerçekleşen bazı olayların ardından televizyon görüntüleri ortaya çıkar ve bu görüntüler, Emery’nin yeniden bir özgürlük savaşının orta yerine düşmesine yol açar. Peki tüm bu suçlar gerçek midir? Bunu, Rachel Carey ile birlikte çözmeye çalışacaklardır…


Unbelievable

Tür: Suç, Dram

Puan: 8.7

Unbelievable, 8 bölümden oluşuyor ve farklı iki zaman dilimini anlatan gerçek hikayesiyle ön plana çıkmakta. Diziye konu olan hikaye, Marie Adler adındaki gencin tecavüz, suç ve itiraflarla dolu hayatını temel alıyor. İlk olarak 2008 senesinde, küçük bir şehirde yaşayan, ömrü boyunca koruyucu aileler tarafından büyütülmüş olan Marie, odasına girerek kendisine tecavüz eden ve maske takan birini polise şikayet ediyor. Polis tarafından sorguya alınıyor ve başka birinin de aynı şekilde polise başvurduğu ortaya çıkıyor. Sonrasında 2011 senesine geliniyor ve hikayeler değişerek başka bir hal alıyor.


The Act

Tür: Dram, Biyografi

Puan: 8.4

Bir diğer gerçek hikaye dizisi de The Act. İlk bakıldığında bir anne ve kızının hikayesini anlattığı düşünülen dizi, içinde akıllara durgunluk veren bir hikayeyi barındırıyor. 8 bölümden oluşan The Act, Oscar ve Emmy ödüllerine sahip olan Patricia Arquette ve ona eşlik eden Joey King gibi oyuncuları dizide rol almakta. Dizinin konusu ise şöyle: Blanchard ailesinin fertleri olan anne DeeDee, tüm hayatını doğuştan hasta kızı Gypsy Rose’a adamıştır. Bir kasırga evlerini yıkınca başka bir kasabaya taşınmak zorunda kalmış olan bu aile zor günler geçirmektedir. Annesi Gypsy’nin akıl hastalıklarından omurilik felcine, kansızlıktan şeker alerjisine kadar uçsuz bucaksız bir liste dolusu hastalığa sahip olduğunu söylemektedir ve Gypsy, tekerlekli sandalyeye bağlı olan, PEG’le beslenen bir kızdır. Annesi yanında olmasa hayatını idame ettirmesi imkansız olan Gypsy, aslında hasta olanın kendisi değil annesi olduğunu öğrendiğinde ise hikaye bambaşka bir hal alır.


Years and Years

Tür: Dram, Bilimkurgu

Puan: 8.4

 

Mini diziler listemizin bir sonraki dizisi; günümüzde başlayıp yakın geleceğe dek süren 6 bölümlük Years and Years, bu yılın en beğenilen yapımları arasında yer alıyor. BBC- HBO ortak yapımı olan bu İngiliz dizisi, temelde Lyons ailesinin hikayesini anlatıyor. Dizide 2019- 2034 seneleri arasında değişen dünyanın ve İngiltere’nin ailenin yaşamına birebir etkileri, siyasetten teknolojiye dek dönemin getirisi olan yeniliklerle başa çıkma, dünyada gelişen olaylar, artık dijitale dönüşmüş hayatlar gibi birçok değişim ve detay arka planda devam ederken; aile içi değişimlerle birlikte yakın geleceğe bir mercek tutuluyor.


Good Omens

Tür: Fantastik, Komedi

Puan: 8.3

 

Ünlü yazarlar Neil Gaiman ve Terry Pratchett’ın yazdığı aynı adlı kitaptan uyarlanmış olan Good Omens, 6 bölümlük fantastik bir dizi. Diziyi güzel yapan bir diğer detay ise başrollerini paylaşan Michael Sheen ile David Tennant. Good Omens’ın konusu ise şöyle: Deccal, 11 yaşına bastığında gücünü tamamen alacaktır ve şeytanın oğludur. Ayrıca başkanın oğlunun yerine geçirilerek bir savaş başlatması beklenmektedir. Bu kıyamet beklentisinin ortasında, iblis Crowley ve melek Aziraphale ise ilk yaratılıştan beri süregelen arkadaşlıklarıyla birlikte Deccal’ı büyüterek bu sürece hazırlamalıdır. Tabi işler hiç de umulduğu gibi gitmeyecek ve ikili oldukça absürd bir hikayenin orta yerine düşüvereceklerdir…


Catch 22

Tür: Macera, Aksiyon, Komedi

Puan: 7.8

 

Aynı adlı romandan uyarlama olan Catch 22, 6 bölümden oluşan bir dönem dizisi. 2. Dünya Savaşı’nın hüküm sürdüğü dönemde geçen dizide bir bombardıman pilotunun yaşamı anlatılıyor. Dizinin adını aldığı ‘Catch 2’, madde 2 olarak çevrilerek zor durumların imkansız, mantığa uymayan halini betimliyor. Bunu dizide de John Yossarian adlı pilot tam olarak bu madde yüzünden artık istemeyerek yaptığı görevinden ayrılamayarak, dünyadaki savaşın yanı sıra bir de bireysel savaşın içine giriveriyor. Diziyi ön plana çıkaran en önemli detaylardan biri de başrolünde ünlü oyuncu George Clooney’nin olması: Clooney, ayrıca bununla da yetinmeyerek hem yapımcı hem de yönetmen olarak da yapıma katkıda bulunuyor.


The Spy

Tür: Tarih, Dram

Puan: 7.7

Mini diziler - The Spy

45-50 dakikalık 6 bölüm şeklinde ilerleyen The Spy da yine gerçek hikayelere dayanan bir dizi. 60’lar Suriye’sinde casus olan, İsrail’in en tanınmış ve bir nevi kahramanı sayılmış Eli Cohen ve onun casusluk günlerini anlatan dizi, aynı zamanda bu hikayeleri konu edinen bir kitaptan uyarlanmış. Sacha Baron Cohen’in başrolünde bulunduğu The Spy, dönemi tüm gerçekliğiyle yansıtırken bu yılın en beğenilen mini dizilerinden biri olmayı da başarıyor.


The Loudest Voice

Tür: Dram, Biyografi

Puan: 7.6

Loudest voice - Mini diziler

 

7 bölümlük olan The Loudest Voice, Gabriel Sherman‘ın aynı isimli romanından uyarlanmış bir mini dizi. Dizinin hikayesi ise Roger Ailes’in etrafında dönüyor. Roger, Fox News’ün kurucusu olan ve Amerika’da tanınan biri olmakla birlikte aynı zamanda birçok skandalda da adı geçen biri. Dizide ise 90’lı yıllardan bu yana hem medya dünyasında hem de siyaset konusunda bugüne kadar yaşadıkları, Nixon’la bir araya gelmesi, cinsel taciz suçlaması gibi birçok skandalı anlatılıyor. Roger Ailes’e ise Russell Crowe hayat veriyor.

 


Green Frontier

Tür: Gerilim, Suç

Puan: 7.4

Green Frontier - Mini diziler

 

Bir Netflix dizisi olmakla birlikte Kolombiya yapımı olan ilk Netflix dizisi olma özelliği de taşıyan, toplamda 8 bölümden oluşan ve listemizdeki mini diziler arasına giren Green Frontier, Oscar’a aday olmuş filmleriyle tanınan Ciro Guerra imzalı bir yapım olarak karşımıza çıkıyor. Dizi, Kolombiya ile Brezilya’nın arasında yer alan Amazon bölgesinde geçiyor. Bir dedektifin kadın cinayetleri üzerine bölgeye gelmesinin ardından burada karşılaştığı kabile yaşamı, büyü ve açığa çıkan birçok sırla kendini bambaşka bir hikayenin içinde bulması anlatılıyor.


I Am the Night

Tür: Gizem, Suç, Dram

Puan: 7

 

I am the Night, bu yılın gerçek hikaye uyarlaması olan bir başka mini dizisi olarak karşımıza çıkıyor. Hikayenin ana karakteri ise Fauna Hodel: Fauna, çocukluk döneminde evlatlık verilmiş olan ve yıllar sonra hayat hikayesinin ardındaki sır perdesini çözmek için yola çıkan bir karakter. Annesi tarafından fazla korunan ve doğum belgesini bularak gerçek adını ve kendisinin ise evlatlık olduğunu öğrenen Fauna’nın yolu, Hollywood’a dair her şeye vakıf olan dedesi doktor George Hodel’e çıkınca, hikaye 60’lara dönerek gerçek haline bürünüyor.