Hollywood Filmlerinin En ”Belalı” Kadın Karakterleri

Fanzade okurları yepyeni bir liste içeriğimiz ile karşınızdayız. Bugün Hollywood aksiyon filmlerinde boy gösteren ve yer aldıkları dövüş sekanslarını izledikten sonra kendilerine asla bulaşmak istemeyeceğiniz kadın karakterlerden bazılarını sıralayacağız. Belalı tanımını burada ”badass”in karşılığı olarak kullandığımızı da belirterek başlayalım:

#1 BLACK WIDOW (IRON MAN 2, 2010)

Sanırız ilk ismimiz kimseye sürpriz olmadı. 2010’dan beri pek çok MCU filminde boy gösteren ve Avengers ekibinin orijinal altılısının tek kadın üyesi olan Black Widow, yıllar içinde kalbimizi kazansa da ringde karşı karşıya gelmek istemeyeceğiniz türde bir dövüş sanatçısı kendisi. Beyaz perdede ilk kez karşımıza çıkışından 10 sene sonra 1 Mayıs 2020‘de gelecek solo filminde kendisini daha fazla aksiyonun içinde görmek için sabırsızlanıyoruz.

#2 LORRAINE BROUGHTON (ATOMIC BLONDE, 2017)

Bize göre 2017 yazının ve genel olarak o yılın en iyi filmlerinden biri olan Sarışın Bomba, ajanlık filmi olması dolayısıyla kafamızı bir hayli yorsa da aksiyon ve özellikle tek kamera çekimli dövüş sahneleri ile aklımızı başımızdan almıştı. Daha önce de zaten Mad Max: Fury Road ile muhteşem bir aksiyon oyuncusu da olabileceğini gösteren Charlize Theron‘un bu filmdeki performansı dillere destan. Sizce Daredevil’in merdiven dövüşü mü daha gerçek hissettiriyor yoksa Atomic Blonde’un mu?

#3 BABYDOLL (SUCKER PUNCH, 2011)

Yakın zamanda yine izlediğimiz ve güzelliğine bir kez daha hayran kaldığımız Sucker Punch genel olarak kötü eleştiriler alsa da özellikle aksiyon sekansları ile bizi baştan çıkaran filmimizi yerenlere ”Siz filmin mesajını anlamamışsınız.” diyoruz. Ana karakterimiz olup olmadığını sorguladığımız (filmi izlemenizi şiddetle tavsiye ediyoruz) Babydoll ve yaverlerinin her birini bu listeye alabilirdik aslında ancak en ön plana çıkan karakterimizi seçtik. Pek çok yaratıcı ve bir hayli ilginç aksiyon sahnesinin ilki olan bu samuray dövüşü filme ilginizi çekmeye yetecektir.

#4 HIT-GIRL (KICK-ASS, 2010)

”Sıradan bir çizgi roman sever genç kostüm giyip kahraman olmaya kalkarsa ne olur?”u konu edinen aynı adlı çizgi romandan uyarlanan 2010 tarihli Kick-Ass’den bir karakterimiz var sırada. Listemizdeki en genç karakter, öyle ki kendisi 10-11 yaşlarında bir çocuk ama kesinlikle yabana atılır bir karakter değil hatta tüm bu isimler arasında en ölümcüllerinden biri olabilir, resmen soğukkanlı bir katil. Süper güç öğeleri içermemesi sebebiyle bir bakıma en gerçekçi süper kahraman filmlerinden diyebileceğimiz Kick-Ass’in bir tık ötesi için size Super‘i (2010) öneriyoruz.

#5 BEATRIX ”THE BRIDE” KIDDO (KILL BILL vol. 1&2, 2003/2004) 

Sırada muhtemelen listemizdeki en popüler belalı kadın var. Sinema tarihinin en ikonik sahnelerinden birine imza atmış ‘Gelin’imiz şu ara Kill Bill’in üçüncü filminin çekileceğine dair haberlerle de epey gündemde. Zamanında Filmlerdeki Birbirinden GAZ 10 Aksiyon Sahnesi yazımızda da yer verdiğimiz bu listedeki de ikinci sahne olan Crazy 88 dövüşü, eline bir kılıç verildiğinde Beatrix’in yapabileceklerinin en ”kanlı” canlı ve stilize örneği.

#6 ALITA (ALITA: BATTLE ANGEL, 2019)

Evet, Alita aslında basitçe bir “robot” olsa da sonuçta bir kadın özellikleri gösteriyor. Filmin adından da anlaşıldığı üzere bir Savaş Meleği olan Alita’mız cılız bir tip olarak görülse de kendinden çok daha büyük ve güçlü görünen düşmanlarına kök söktürüyor hatta direkt rakiplerini paramparça ettiğini söyleyebiliriz. Ucu açık bir noktada biten ilk filmin devamını diliyor ve Alita’nın daha da fazla robot parçalayışını yine büyük bir keyifle izlemek istiyoruz.

#7 WONDER WOMAN (BATMAN v SUPERMAN: DAWN OF JUSTICE, 2016)

Sırada listemizdeki belki de en “süper” süper kahraman var. BvS‘de muhteşem bir müzik eşliğinde DCEU‘ya akıllara kazınır bir giriş yapan Prenses Diana; o günden bu yana, bu sinematik evrenin en istikrarlı ve kalıcı üyesi haline geldi. 5 Haziran 2020‘de ikinci solo filminde izleyeceğimiz karakter o kadar “belalı” ki yıldırım sürüyor arkadaşlar, evet, yanlış duymadınız, yıldırım!

#8 RAMONA FLOWERS (SCOTT PILGRIM vs. THE WORLD, 2010)

7 Şubat 2020‘de vizyona girecek Birds of Prey (Yırtıcı Kuşlar) filminde Huntress rolüyle izleyeceğimiz Mary Elizabeth Winstead‘in bu ilk çizgi roman uyarlaması filmi olmayacak zira kendisini daha önce Scott Pilgrim Dünyaya Karşı‘da asi, ninja kargocu kız Ramona Flowers olarak izlemiştik. Resmen her yaş grubumuzda bir süper kahraman filmiyle karşımıza çıkıp bizi mest eden Winstead’i 2005 yılında Sky High’da da izlemiştik.

#9 BARBARA THORSON (I KILL GIANTS, 2017)

Kocaman bir kalbi olan Barbara

Ramona’dan sonra bir ”ufacık omuz çantasından devasa bir silah çıkaran” karakterle daha devam ediyoruz. Karakterin soyadına dikkat ettiniz mi? Evet, bu bilinçli bir tercih zira henüz 11 yaşında olan listemizdeki en genç ikinci isim de aynı Thor gibi çekici ile yıldırımlar saçarak ”devleri” etkisiz hale getiriyor. Filmimiz adının uyandırdığı çağrışımın aksine aslında bir aksiyon filmi olmasa da bu karakterimiz kocaman yürekliliği ile bir istisna olarak bu listemizde yer almayı sonuna kadar hak etti. 

#10 SILK SPECTRE II (WATCHMEN, 2009)

Listemizin son sırasında bizi yine bir Zack Synder filmi ve yine bir çizgi roman uyarlaması olan Watchmen’den bir karakter karşılıyor. Annesinin süper kahraman kimliğini sürdüren ve onunla aynı adı alan Silk Spectre, Watchmen ekibinin tek kadın üyesi. Geçtiğimiz günlerde ilk sezonu biten Watchmen dizisinde zekasıyla işleri yürüten Silk’i filmde daha çok kuvvet kullanırken görüyorduk, bu da Daredevil ikinci sezonda Punisher da yapana kadar bize muhteşem bir hapishane dövüşü izleme şansı sunuyordu.

Üç filminden dövüş sahneleri aldığımız Zack Synder anlaşılan bu aksiyon sahnesi işini gayet iyi hallediyor. Evet, şimdilik listemizin sonuna geldik. Merak etmeyin, bu listenin bir ikincisini planlıyoruz. Siz de en sevdiğiniz aksiyon sahnelerini ve ikinci listemizde kimlerin olabileceği tahminlerinizi yorumlarda bize belirterek yazılarımızı sosyal medya hesaplarınızda ve arkadaşlarınızla paylaşmayı unutmayın. 

Geek. Waiting for some action. Yazım hataları olursa kusura bakmayın, fark eder etmez düzeltiyorum.