Filmlerdeki Birbirinden GAZ 10 Aksiyon Sahnesi

Bir ‘geek’e rahatlıkla hitap eden filmlerden alt kültür zevkini doruk noktasına ulaştıran sahneler bugün mevzubahsimiz. Listemize geçmeden uyarımızı yapalım, listedeki bazı sahneler ‘Rated R’ yani 18+ kan ve vahşet dolu aksiyonlar içerebilir. İşte birbirinden gaz 10 aksiyon sahnesi:

1- ”BRING ME THANOS!”

https://www.youtube.com/watch?v=Z68MRjRpwdo

Geçtiğimiz yılın geek alemi için en büyük olayı Infinity War‘un tartışmasız en gaz sahnelerinden biri, belki de en çok gaza getireni. Marvel’ın mitolojik yarı tanrısı Thor’un tüm umutların tükenmeye başladığı anda Wakanda’ya inişi şüphesiz ”En İyi Girişler” gibi bir listede de kendine yer bulacaktır.


2- QUICKSILVER PENTAGON’da!

Quicksilver’ın beyaz perdede bizi ilk kez kendine hayran bıraktırdığı sahne. Kabul edelim hiçbirimiz daha önce böyle bir şey izlememiştik ta ki…

3- Quicksilver saniyede 38 milyon 595 bin 840 metre hıza ulaşana kadar!

https://youtu.be/2vG9UTTPneQ

Ya da diğer bir ölçü birimiyle sesten 112 bin 524 kat daha hızlı olana kadar. Veriler Gubz YouTube kanalından alınmıştır.


4- YILDIRIM TANRISI

”Bu liste sadece Thor ve Quicksilver üzerinden mi gidecek?” diye sorabilirsiniz, merak etmeyin bu sondu. Thor’un Immigrant Song eşliğinde üçüncü filminde nihayet ”kendi gücünü fark ettiği” anı almamak olmazdı. Her filmden bir sahne aldığımız için bu filmin başındaki muhteşem Mjölnir kombolarının yapıldığı aksiyon sahnesini listemize almıyoruz.


5- TAM GAZ

En azından Türkçe çevriminde ”gaz” kelimesi geçen bir filmi bu listeye almamak olmazdı. Biri ”En iyi film açılış sekansı hangisi mi?” dedi, öyleyse eğer sizi bu Edgar Wright muhteşemliğine davet ediyoruz. Filmlerinin tamamı ”geek” kitleye hitap eden yönetmenden Hızlı ve Öfkeli serisini kıskandıracak seviyede bir aksiyon sahnesi.


6- Hepsinden önce NIGHTCRAWLER yapmıştı!

Şimdilerde Quicksilver, Thor, Wonder Woman gibi kahramanların solo attığı sahnelere coşarken biz, zamanında, hala en iyi X-Men filmi olarak adlandırılan, X2’den Gece Sürüngeni’nin Beyaz Saray’a sızış sahnesi gerçekten hala çok iyi gözüküyor.

Tamam, işte şimdi başta bahsettiğimiz biraz daha sert sahnelere geldik.


7- Beatrix Kiddo > Crazy 88

X2 ile aynı yıldan bir Quentin Tarantino klasiği… Saf kan ve vahşet… Stilize aksiyonuyla sinema tarihinin en akılda kalan klasiklerinden.


8- KINGSMAN Kilise Sahnesi

İzleyenler bana katılacaktır, izlemediyseniz hayatınızın en manyakça şeyini izlemeye hazır olun. Sahne bir kilise dolusu insanla başlıyor, sonunda ise ana karakterimiz dışında herkes vahşice öldürüldüğü için kimse kalmıyor. Sahnenin tek kameralı çekim yöntemini tercih etmesi de sahneyi unutulmaz kılıyor.


9- ATOMIC BLONDE Merdiven Dövüşü

Dövüşlü aksiyon sahnelerinde tek kamera kullanılmasının hastasıyız. Aksiyonu biz izleyiciler de en iyi bu şekilde hissediyoruz çünkü. Evet, bunu daha önce Daredevil ve Game of Thrones dizileri çok iyi yaptı. Bu filmin de alametifarikası bu yöntem.


10- NEO vs. Ajan Smiths

https://youtu.be/j7-l8NdWnS4

Ve listemizin sonunu bir klasik ile getiriyoruz. İlginç oldu, yine 2003’ten bir film. Kendine has aksiyonu ile kendinden sonraki işleri etkilemiş bir yapım. Listemizdeki belki stilize aksiyonu bu kadar belli olan üçüncü film.

Evet, listemiz bu kadardı. Siz bu sahneleri izlediğinizde sizin de gazlanarak ”Bunu ben de yapabilmek istiyorum!” dediğiniz sahne oldu mu, en azından biri için? Başka hangi yapımdan, hangi sekanslar içeriğimizde yer almalıydı? Yorumlarda bizimle paylaşın.

Geek. Waiting for some action. Yazım hataları olursa kusura bakmayın, fark eder etmez düzeltiyorum.