1,5 Milyar Doları Aşarak En Çok Hasılat Yapan Filmler

Film sektörü uzun süredir fazla paraların döndüğü bir mecra halinde. Şu oyuncu şu kadar para istedi, şu yönetmenin filmi şu kadar gişe yaptı. Bu gibi paranın bolca döndüğü bir sektörde böyle dedikoduların olması normal bir durum. Bu dedikodulardan ilhamla en çok hasılat yapan filmler listesini sizle paylaşmak istedik. Aşağıdaki listede görmek istediğiniz ama gişede fazla para kazanamayan  sevdiğiniz filmler varsa yorum olarak bizlerle paylaşın.

En çok hasılat yapan filmler (…..-2019)

 

9- Fast & Furious 7 –  1.51 Milyar Dolar

En Çok Hasılat Yapan Filmler - Fast and Furious 7

İlk ve orijinal Hızlı ve Öfkeli filmi ilk çıktığında başarılı olmasına rağmen hiç kimse serinin bu kadar büyük bir başarıya imza atacağını düşünmemişti. Serideki yedinci film serinin en başarılı filmi olmasının yanı sıra, dünyanın en çok hasılat elde etmiş filmleri arasında yer alıyor. 1,5 milyar dolarlık bir hasılat elde etmek birçok filmin başaramadığı bir şey. Ama Hızlı ve Öfkeli bunu aşan yapımlardan biri olarak 9. sırada yer alıyor.


8- The Avengers –  1.51 Milyar Dolar

 

Gişede bir buçuk milyardan fazla kazanmayı başarmış birkaç Marvel filmi olması kesinlikle şaşırtıcı değil ve ilk Avengers bizdeki adı ile Yenilmezler filminin de bunlardan biri olması oldukça olağan.

MCU filmlerinin çoğu, başlı başına büyük başarılar elde etti, bu yüzden Avengers filmi ile bu başarılı MCU filmlerinin kahramanları bir araya gelerek hem filmlerde hem de gişede güçlerini birleştirmiş oldular.


7- The Lion King – 1.65 Milyar Dolar

Disney, en büyük ve popüler animasyon filmlerinin canlı aksiyon versiyonlarını beyaz perdeye aktarmaya devam ediyor. Ancak Disney’in canlı aksiyon uyarlaması orijinal animasyon filmi Aslan Kral’dan daha başarılı bir performans gösterdi diyemeyiz. Çünkü Lion King de  gişede neredeyse 1 milyar dolar kazanmıştı.  Fakat bu uyarlama stüdyoya daha da fazla para kazandırdı.


6- Jurassic World –  1.67 Milyar Dolar

Steven Spielberg’ün Jurassic Park filmi, artık bir klasik. Ancak marka haline gelen bu filmin daha büyük bütçelerle ve daha iyi şekilde yinelenmiş versiyonu Jurassic World, onun hasılatı aşarak en başarılı Jurassic filmi olmayı başardı. En çok hasılat yapan filmler arasında 6. sıra şu anda Jurassic World’de.

 


5- Avengers: Infinity War – 2.04 Milyar Dolar

 

MCU’nun ilk olarak çıkardığı film Iron Man vizyona girdiğinde hiçkimse MCU’nun bu kadar büyüyeceğini tahmin etmemişti. Ancak kartopu etkisi ile giderek büyüyen başarılara imza attılar. Solo filmlerde de başarılı işler yapıyorlar ama süper kahraman ekibi filmlerinde çok büyük başarılara imza attıklar aşikar.

Sonsuzluk Savaşı filmi, iki kısımdan oluşan bir maceranın ilk kısmını bizlere sundu. Hasılat rekorunu elinde tutan filmin ilk kısmı olarak ilk 5’e girmeyi hak etmiş bir yapım olarak listede yerini aldı.


4- Star Wars Episode VII: The Force Awakens – 2.06 Milyar Dolar

En Çok Hasılat Yapan Filmler -

İlk filmden itibaren çok uzun bir serüveni izleyeceğimizi belli eden Star Wars filminin bu listede olmaması zaten bir garip karşılanırdı. Son Yıldız Savaşları üçlemesinin ilk filmi olan “Güç Uyanıyor” maddi açıdan yapımcısına en fazla kazanç sağlayan filmdir. Disney’in Star Wars’ı JJ Abrahms’ın ellerine bırakmasından sonra seriye temiz kan geldiği ve canlandığı gözlendi. Bakalım bu değişiklik gişeye nasıl yansıyacak? Bu ay serinin yeni filmi Star Wars: Rise of the Skywalker, bakalım gişede başarıyı yakalayabilecek mi?


3- Titanic – 2.18 Milyar Dolar

En çok izlenen filmler sıralamasında bu filmin olmaması gibi bir ihtimal olamazdı. Batmaz denen Titanic adlı geminin buz dağına çarpmasını konu alan filmin gişede batmayıp -hatta çok uzun süre en çok kazanan film ünvanını koruyan- yapımcısının yüzünü güldürmesi de güzel bir zıtlık olmuş. Romantik bir filmin bu kadar çok para kazanması da  çok büyük bir başarı çünkü genelde aksiyon filmleri en fazla başarı gösteren film olur.


2- Avatar – 2.78 Milyar Dolar

En Çok Hasılat Yapan Filmler - Avatar

James Cameron’ın zamanında her şeyi değiştirecek iddiası ile vizyona giren film tam da Cameron’ın dediği gibi her şeyi değiştirdi. Tabi bir önceki filmini olan Titanic’i bu listeye soktuğunu da unutmayalım. Gişeye girdiği dönemlerde bilgisayar grafikleri ve özel efektleri ile döneme damgasını vuran Avatar filmi Titanic’i tahtından indirip 1 numaralı film çıkana kadar orayı işgal etmiştir.


1- Avengers: Endgame – 2.79 Milyar Dolar

avengers endgame kapak

Marvel’ın 21 filmlik serisine son noktayı koyan film Endgame’in bu listede ilk sırayı almasına herhalde kimsenin itirazı yoktur. Uzun süredir beklenen bir film olması ve önceki filmleri tek tek bir sona bağlamasıyla zamanının en büyük filmi olan Avatar’ı geride bıraktı.