Güncel Sihirli ve Masalsı Filmler | Disney Plus ve Netflix Önerileri

Bu yazımızda yakın zamanlarda çıkan sihirli ve masalsı filmler hakkında size bir liste hazırladım. Disney Plus ve Netflix gibi platformlarda yayınlanan bu içerikler sayesinde bu tür dünyalara bir yolculuk yapabilirsiniz. Hem günün yorgunluğunu atmak hem de günlük hayatın stresinden kaçmak için eğlenceli yapımlar olduğunu düşünüyorum. O halde vakit kaybetmeden size özel hazırladığım film listesine başlayalım.

Sihirli ve Masalsı Filmler

The School For Good And Evil- Netflix

Sihirli ve Masalsı Filmler | The School For Good And Evil

Sihirli ve masalsı filmlere meraklı olanların güzel vakit geçireceği bir yapıma benziyor. Ayrıca sihir yapabilen kişilerin bir okulda toplandığı işleri ne kadar seversiniz onu da bilmiyorum. Bu türün en popüler işi Harry Potter kitapları ve film serisi. Ancak uzun zamandır büyücülük okulu temasını işleyen bir Harry Potter yapımı olmadığı için belki bu türe olan ilginizi canlı tutacak bir yapımdır. Ayrıca Chilling Adventure of the Sabrina‘yı seviyorsanız bunu da seversiniz bence. Tabi bu filmde o dizi kadar gotik gerilim teması beklemeyin derim.

Gavoldon köyünde yaşayan en iyi arkadaşlar Sophie (Sophia Anne Caruso) ve Agatha (Sofia Wylie) hikayemizde önemli rol oynayan karakterlerdir. Sophie, sıkıntılı hayatından bir prenses olmak için kaçmanın hayalini kurarken, Agatha, sıra dışı annesiyle tam bir cadıyı andırmaktadır. Kan kırmızısı bir ayın altında bir gece, bir güç onları her büyük peri masalının arkasındaki gerçek hikayelerin başladığı İyilik ve Kötülük Okulu‘na sürükler.

Ancak daha en başından bir şeyler ters gider: Sophie, Leydi Lesso (Charlize Theron) tarafından yönetilen School for Evil‘e ve Agatha, Profesör Dovey (Kerry Washington) tarafından yönetilen School for Good‘a bırakılır. Ünlü masal karakterleri ve gerçek aşkın öpücüğü gibi masalsı unsurları barındıran filmimizde okulu ve ötesindeki dünyayı yok etmeye çalışan karanlık bir villain’la da mücadele edilir.

Disenchanted- Disney Plus

Sihirli ve Masalsı Filmler | Disenchanted

Sihirli ve masalsı film meraklıları için harika bir film önerim daha var. Özellikle de masal kahramanlarının biraraya geldiği filmlere doyamadıysanız. Üstelik bu müzikal bir film! Tıpkı Disney’in peri masalları uyarlaması filmlerinde olduğu gibi bize güzel bir müzik şöleni sunuyor. Bu arada bu aslında bir devam filmi. Enchanted ismindeki film 2007 senesinde yayınlanmıştı ve animasyon masal karakterleri canlı boyutlarıyla gerçek dünyamıza gelmişti.

Peki nasıl mı? Lanetli bir büyü sayesinde. Bir dakika? Lanetli bir büyü yüzünden gerçek dünyaya gönderilen masal karakterleri mi? Once Upon A Time hikayesi değil mi bu? Ama tabiki birebir değil. İki yapımda bu hikayeyi farklı bakış açılarıyla ele alıyor. Once Upon A Time sevgimi kimse sorgulamasın. Neyse müzikal bir masalsı film seviyorsanız hem ilkini hem de ikinci filmini öneriyorum. İkinci film Disenchanted‘ın konusundan bahsedeyim o zaman.

Giselle ve Robert evleneli 15 yıl olmuştur, ancak Giselle şehirdeki yaşamdan dolayı mutlu değildir. Sonsuz mutluluğu bulmanın bu kadar kolay olmadığı için hüsrana uğrayarak yardım için başka bir büyüye başvurmasıyla yanlışlıkla tüm kasabayı gerçek bir peri masalına dönüştürür. Bu yüzden ailesinin gelecekteki mutluluğunu tehlikeye atar. Şimdi, Giselle büyüyü tersine çevirmek ailesi için sonsuza dek mutlu olmanın gerçekte ne anlama geldiğini belirlemek için zamana karşı bir yarış içinde olacaktır.

Slumberland- Netflix

Sihirli ve Masalsı Filmler | Slumberland

Genç kızların masalsı dünyalara gittiği hikayeleri sever misiniz? Alice in Wonderland veya The Wizard of Oz gibi hikayeler bunu anlatır aslında. Ve bu hikayelerin en güzel yanı gördüğümüz şeyler gerçekten oluyor mu, yoksa bu kızların hayal gücü mü olduğunu anlamakta zorlanmamızdır. Eee tabi bu kimine göre güzel gelmeyecektir. Sonuçta İsmail Abi aslında balıkmış tarzı bir şey, “Eee biz niye izledik o zaman” hissi uyandırabiliyor. Ancak Inception veya The Sandman tarzı rüya hikayelerini severiz öyle değil mi? Tabiki bu film onlar kadar karanlık ve ciddi değil. Neyse konuyu fazla dağıtmak istemiyorum. Sihirli ve masalsı filmler arasında bu da tam size göre bence. O zaman bunun da konusundan bahsedeyim.

11 yaşındaki Nema, babasıyla birlikte bir deniz fenerinde yaşamaktadır. Ne yazık ki, babası bir gece denizde fırtına sırasında ölür. Nema, görüşmediği, Peter’a hiç benzemeyen sıkıcı amcası Philip’in yanına gönderilmiştir. Bir gün Nema, “Slumberland” adında bir dünya keşfeder. Yıllar önce Peter’la kanun kaçağı olduğunu iddia eden ve diğer insanların rüyalarından bir şeyler çalan Flip (Momoa) ile tanışır ve macera başlar. Yani Nema’nın yarı insan/yarı canavar iri bir yaratığın yardımıyla, kayıp babasını aramak için rüyalarında mistik bir diyara yolculuk etmesi bu filmin konusudur.

Hocus Pocus 2- Disney Plus

Sihirli ve Masalsı Filmler | Hocus Pocus 2

Başka bir devam filmiyle yine beraberiz. Hocus Pocus filmi 1993 yılında yayınlanmıştı. Bir grup çocuk tarafından yanlışlıkla dünyaya çağrılan 300 yaşındaki üç cadının başından geçen olayların anlatıldığı fantastik bir filmdi. Cadıları, perileri ve büyücüleri konu alan filmleri her zaman sevmişimdir. Belki de çocukken Fox Kids’de jeneriğinin “Büyücüler Büyücüler” diye bir sesle başlayan o çizgi dizinin ve benzerlerinin bunda etkisi olmuş olabilir. O çizgi filmin adı neydi unuttum. Ama kedi ve karga her bölüm kasabayı iki büyücüden kurtarmaya çalışıyordu. Siz hatırlamışsınızdır belki. Birde Casper çizgi filmlerinde ve live action uyarlamasında üç tane cadıyı hatırlıyorum. Bu film de bana nedense onu anımsattı. Neyse Hocus Pocus 2‘den bahsedeyim biraz.

2022’de, Sanderson kardeşlerin Kara Alev Mumu tarafından diriltilmesinden yirmi dokuz yıl sonra, Salemli gençler Becca ve Izzy hem Cadılar Bayramı’nı hem de Becca’nın on altıncı yaş gününü kutlamaya hazırlanırken görüşmedikleri arkadaşları Cassie Traske’nin parti davetini geri çevirir. Becca ve Izzy, yıllık doğum günü ritüelleri için Becca’ya bir mum hediye eden Gilbert tarafından yönetilen bir sihir dükkanını (eski adıyla Sanderson kulübesi) ziyaret eder. Becca ve Izzy mumu yakar ve bunun başka bir Siyah Alev Mumu olduğunu keşfeder. Dolunay olduğu ve kızların ikisi de bakire olduğu için mum, Sanderson kardeşleri bir kez daha diriltir. Kısacası sihirli ve masalsı filmler arasında cadıların merkeze alındığı hikayeleri seviyorsanız bu film tam size göre.

ÇOK YAKINDA: Roald Dahl’s Matilda the Musical- Netflix

Sihirli ve Masalsı Filmler | Matilda the Musical

Matilda the Musical, Roald Dahl’ın 1988’de aynı adlı çocuk romanından uyarlanan bir sahne müzikalidir. Müzikal Dennis Kelly tarafından uyarlanmış, müziği ve sözleri Tim Minchin tarafından yapılmıştı. Ayrıca sahne yönetmenliği Matthew Warchus tarafından yönetilmiştir. Müzikal, okumayı seven, ailesinin ve okulunun neden olduğu engellerin üstesinden gelen ve öğretmeninin hayatını geri kazanmasına yardım eden, telekinezi yeteneğine sahip, 5 yaşındaki Matilda’ya odaklanıyordu.

Müzikal filmleri seviyorsanız bu film de tam size göre bence. Ben bu filmin tarzını Willy Wonka’nın Çikolata Fabrikasına benzettim. Ayrıca Marry Poppins filmleri gibi çocuklara ve yetişkinlerin birlikte izleyebileceği müzikalleri de özlemişim doğrusu. Bu film henüz Netflix’de değil. Aralık ayı içerisinde yayınlanacak. Ancak Netflix kütüphanesinde 1996 yapımı Matilda filmini de şimdilik izleyebilirsiniz.

2022 Filmi- Matilda The Musical
1996 Filmi- Matilda

Konusundan biraz daha bahsetmek gerekirse Matilda, şaşırtıcı zekası ve psikokinetik güçleri olan küçük bir kızdır. Zalim ebeveynleri tarafından sevilmeyen bu kız, öğretmeni Bayan Honey tarafından etkilenmektedir. Okuldaki ilk dönemi boyunca Matilda ve Bayan Honey, birbirlerinin yaşamları üzerinde derin bir etkiye sahiptir. Ancak Matilda’nın okul hayatı tamamen kusursuz değildir. Okulun acımasız müdiresi Bayan Trunchbull, çocuklardan nefret eder ve onun kurallarına uymayanlar için yeni cezalar düşünmeyi sevmektedir.

Son Notlar

Netflix ve Disney Plus‘da bu tür hakkında çok fazla diziler ve filmler çıkacağına benziyor. Bu filmler çıktıkça size tavsiyeler vermeye devam edebilirim. Sonuçta bu filmler bizi hayata karşı umut dolu olmamızı ve çocukluğumuzun masumiyet zamanlarına yeniden gitmemizi sağlıyorlar. Bu sebeple bu filmlerin veya dizilerin var olmasının çok önemli olduğunu düşünüyorum. Özellikle de ailece izlenecek yapımlar olması da daha değerli kılıyor bana göre. Şimdiden iyi seyirler diliyorum.

25 yaşında hayal sever bir gencim.