Filme Uyarlanırken Hakkı Yenmiş 3 HARRY POTTER Karakteri

harry potter karakteri

“Hocam film güzel de kitabı çok kırpmışlar.” lafı herhangi bir kitap uyarlaması film için geçerlidir diyebiliriz aslında. Birbirinin tamamen zıttı iki insan, en azında havada nemin olduğu konusu veya bu konuda fikir birliğine ulaşabilir. Çoğu uyarlama için buna ben de katılıyorum ama sebebini de anlamak mümkün. Yazılı bir eser yazarken tek sınırınız hayal gücünüzken bu eseri bir dizi veya filme aktarmaya kalktığınızda önünüze oyuncu ve set takvimi ve daha da önemlisi maddiyat gibi engeller çıkabiliyor. Bugünkü yazımda da belki bu sebeplerden belki de tamamen keyfi, Harry Potter filmlerinde çok değinilmemiş veya hakkı yenmiş karakterlere bakacağız. İşte hakkı yenmiş 3 Harry Potter karakteri Buyurunuz efenim.

Dikkat ! Yazının geri kalanı filmlerde olmayıp kitaplarda olan spoilerlar içermekte !!!

Ginny Weasley – Harry Potter Karakteri

Yazının ilerleyen kısımlarında bir karakterin olmaması beni üzdüğü için listede olduğunu göreceksiniz fakat Ginny öyle değil ! Eğer sadece filmleri izlemiş biri iseniz Ginny Weasley karakterini sevip sevmemeniz pek olası olmayabilir. Çünkü kendisini pek fazla izleyemememizin yanında izlerken de ya arka planda ya da ‘muck muck’ bir sahnede izliyoruz. Sonuçta da sevilecek veya sevilmeyecek bir yanı çıkmıyor ortaya. Ki bu da beni üzüyor. Sonuçta kendisi ana karakterimizin aşkı olmasının yanında oldukça da yetenekli birisi. Ailesini köklü olmamasına rağmen Slug Klubü’ne alınmış, D.O.‘da başarı göstermiş güçlü ve yetenekli bir karakter. Özellikle 6.kitapta öne çıkmasıyla da Harry Potter’a hayran küçük kızdan ziyade, yetenekli ve güzel birisi olduğunu kanıtlıyor. (Harry’nin oynayamadığı bir dönemde onun yerine arayıcı konumunda oynayıp snitch’i yakaladığını da belirtelim) Fakat maalesef bunu filmlerde göremiyoruz. Filmlerde kendisi biraz silik ufaktan ezik ve kitapta sahip olduğu popülerliğe sahip değil. Olacaksa uzun bir süre sonra gelmesini istediğim bir reboot’da kendisini daha çok ve doğru görmek dileğiyle.

Severus Snape – Harry Potter Karakteri

Öncelikle anlatmadan önce Snape’in en sevdiğim 3 Harry Potter karakteri arasından biri olduğunu ve Alan Rickman’ın usta oyunculuğunda taçlandığını söylemek istiyorum.

Aslında genellikle burada karakterlerin alınmış iyi yönlerinden bahsettim fakat Snape konusunda biraz eksik kalmış kötü diyebileceğimiz özellikler var. Ve bu bana göre çok yanlış. Bana kalırsa bir karakteri iyi bir karakter yapan şeyler doğruları, yanlışları, hatalarıyla bir bütün olmasıdır. Benim Snape’i sevme sebeplerimin başında da bunlar gelir zaten. Çok iyi yazılmış olması ve altının çok dolu olması. Fakat dediğim gibi yanlışlar ve belki de kötülükler göz ardı edilmemeli. Bunların başında ise Snape’in James’ten dolayı Harry’e çok önyargılı ve kötü davranması. Elbette filmde bu sahneler var ancak Harry’nin Snape olan yoğun nefretini görme açısından böyle birkaç sahne daha görmeliydik bence. Ve elbette kehanet konusu. Kitaplarda Trelawney’nin kehanetini yarım yamalak duyan ve Voldemort’a ileten Potter’ların ölmesinde istemese de rolü olan karakter Snape’in kendisi. Ve bu yaşadığı pişmanlığın oluşmasında çok çok büyük bir etki. Evet Snape çok cesur birisi, evet savaşın kazanılmasında çok önemli rol oynamış birisi ancak onu tamamen bir kahraman göstermek biraz karakterin orjinalliğine ve güzelliğine hakaret diye düşünüyorum. Sonuçta Snape asla beyaz bir karakter olmadı.

Arthur Weasley – Harry Potter Karakteri

Burada dediğim duygusal yönü kullanacağım işte. Kendisi benim çok sevdiğim birisi ve harika bir baba figürü. Ama bunların yanında gayet iyi bir büyücü ve aklı başında birisi. Filmlerde biraz şapşal gösterildiğini düşünüyorum. Elbette bunda hepimizin küçükken izlediği peltek Arthur Weasley’nin (!) etkisi de olabilir. Özellikle beşinci kitapta Yoldaşlıktaki konumu ve altıncı kitapta yükselen iş mevkisi sayesinde karizmasına ve önemliliğine eklemeler yapıyor. Bunu arka planda olan bir karakter olmasından dolayı yer verilmemiş olarak belki kabul edebilirim ama filmlerde de önemli ve akıl danışılan birisi olsaydı da güzel olabilirdi.

Ufak detaylara takıldığımızda liste uzar gider. Ancak filmlere de bu kadar kızmamak lazım. Sonuçta kısıtlı bir süre çok kısıtlı olmayan bütçeler falan… Ama ben yine de her şeye rağmen gayet güzel bir film serisi izlediğimizi düşünüyorum. Evet bu tarz durumlarda kızmıyoruz ancak gerçekten oha be WB bunu neden attın dediğimiz sahneler de var onlara da başka bir yazıda değineceğim o zamana kadar hepinize mutluluk ve huzur diliyor ve diyorum ki muziplik tamamlandı.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Harry Potter Dizisi içinde işlenebilecek 5 Konu