HARRY POTTER Dizisi İçinde İşlenebilecek 5 Konu

Bu yazımızın konusu Harry Potter dizisi hakkında ancak ondan önce değinmek istediklerim var. Yayınlandığı günden itibaren çok popüler olan ve hayranların sadakati sayesinde popülerliğini koruyan Harry Potter evreni kitap ve filmler sonrası yazarın açıklamaları, Wizarding World ( Eski adıyla Pottermore ) sitesinde yazdığı yazılar ve verdiği bilgiler ile ufak çaplı da olsa genişlemeye devam etti. Fakat belki de asıl adımlar 2016 yılında sahnelenmeye başlanan ülkemizde Yapı Kredi Yayınları tarafından da metni Türkçeye çevrilmiş Cursed Child tiyatoru oyunu ve yine 2016 yılında gösterime girmiş Fantastic Beasts and Where to Find Them filmi ile evrenin genişlemesi ile ciddi adımlar atılmış olduğu düşünülse de zaman anlamında hala sınırlı bir süreci anlatmaktaydı. Fakat bu durumun değişeceği haberi geçtiğimiz günlerde yapılan açıklama ile geldi. Denilene göre Warner Bros , Harry Potter evrenini genişletmek istiyordu. Ve bu iş için ise Tom Ascheim abiyi görevlendirdi. Tabi ki yazar Rowling’in dedikleri de dikkate alınacaktır ancak son karar tam olarak ona ait değil gibi. Açıkçası bir hayran olarak bu istediğim bir durum fakat bu başka bir yazı konusu olsun.

Bu olaylar ışığında hiç hız kesmeden bir Harry Potter dizisi söylentisi yayıldı ve bu daha öncekilerden biraz daha farklıydı. Söylentilere göre ( güvenilir kaynaklardan gelen ) WB ve HBO bir dizi projesi için yazarla görüşüyor ve değerlendirmeler yapılıyor. Bu sefer gerçek olma ihtimali çok yüksek olan bu sözde dizi için 4 yaşından beri sıkı bir hayran olarak bu habere çıldırdım tabi ki. Her ne kadar iki evreni de çok sevsem de Lord of The Rings ve Star Wars için çıkan yeni içerikleri iyi olsun kötü olsun kıskanmışımdır ve bunu Wizarding World için de istemişimdir. Görünen o ki bu oluyor ve biz de sözde dizinin olabilecek konularına değineceğiz. Buyurunuz efenim ;

Kurucular Dönemi :Seni Gryffindor’a yollarım belki,
Zamanla olursun aslanın teki,
Yiğittir orada kalan çocuklar,
Hepsinin yüreği, nah, mangal kadar.
Belki de düşersin Hufflepuff’a,
Haksızlığı hemen kaldırıp rafa,
Adalet uğruna savaşıverirsin,
Her yere mutluluk götürmek için.
Ravenclaw kısmetin belki,
Oradakilerin hiç çıkmaz sesi,
Mantıktır onlarca önemli olan,
Öyle kurtulurlar tüm sorunlardan.
Düşersin belki de Slytherin’e sen,
Bir başkadır sanki oraya giden,
Amaçları için neler yapmazlar,
Açıklasam bitmez sabaha kadar.

4 büyük büyücü , 10. ve 11.yüzyıl İngiltere’si , evimiz yani Hogwarts’ın kuruluşu belki büyücü-cincüce kavgaları ve daha bir çoğu. Olası bir seçimde bu dizi bize bunları ve daha fazlasını vaat ediyor. Bildiklerimizin hemen hemen şarkılardan ve bazı anlatımlardan ibaret olduğu bu dönem bizim için bulunmaz nimet . Eğer amacınız evren genişletmekse buradan sözüm WB’ye 1000 yıl öncesine gidip hiç bilinmeyen biraz da riskli bir dönemi anlatmak bunun için yapılacak en iyi hareket. Riskli çünkü bir ” Hogwarts Founders “ adı belirli bir izleyici kitlesini ” Voldemort : Rise of Dark Lord “ gibi cezbetmiyor. Voldemort demişken.

Voldemort’un Hayatı :

Şahsen ben genç ve parlak büyücü Tom Riddle’in okuldan ayrılmasından büyücü toplumunu tehdit edecek raddeye gelip arz-ı endam etmesine kadar olan süreyi izlemeyi daha çok isterim ama kabul edelim bir film veya dizi konusu olarak o kadar dikkat çekici olmayabilir. Bu hikayeyi belki bir gün kitap olarak okuruz ama önümüzde buna biraz süre var gibi. Peki Voldemort dizisi ne anlatabilir ?

Kısaca Tom Riddle’in Hogwarts’a başlaması ile ya da dahası doğumu ile başlayan ve Potter’ları öldürmeye niyet ettiği geceye kadar süren bir serüven izleyebiliriz. Baktığımız zaman bu Fantastic Beasts serisi ile Harry Potter serisi sene olarak birbirine bağlayan bir dizi olurdu. Çünkü FB serisinin başlaması hemen hemen Tom Riddle’ın doğumuna denk gelmekte. En azında aradaki önemli olayları anlatmak açısından bir araç olabilir. Kaldı ki böyle bir dizi 1. Büyücü Savaşını anlatan bir dizi-film projesi için ilk adım olabilir. İkincisi ise bir çapulcular projesi…

Harry Potter Dizisi Çapulcular ve 1. Büyücü Savaşı :

Burada iki konuyu beraber ele almak daha mantıklı gibi. Çünkü kabul etmek gerek ki sadece Çapulcular’ın hikayesi bir dizi projesi için biraz kısıtlı. Yani biz izleriz de para kazandırmaz diye önümüze sunmazlar. Bunun için özellikle Voldemort dizisi ile bağlantılı ve Çapulcuların Hogwarts yıllarında başlayıp Ölüm Yiyenler , 1. Büyücü Savaşı , Snape’in tavırları gibi pek çok seveceğimiz ve görmek istediğimiz konuya değinebilirler. Dizilerden sonra ise 1. Büyücü Savaşı gibi bir isimle vizyona giren ve cinayete teşebbüs ve bir bebek ağlaması ile sonlanan bir film… İlk serinin destansılığını yakalaması işten bile olmaz bence bu 2 dizi bir filmlik projenin. Bir de karakterler tanıdık ve aşina olunca ısınması çok daha kolay olur.

harry potter dizisi

Harry Potter Dizisi ve Reboot :

Evet geldik benim son istediğim ama muhtemelen WB’nin en isteyeceği proje. Ama tabi amacımız evreni genişletmek derken bunu da yaparlar mı bilmem. Açıkçası şu anda böyle bir projeye hiç gerek olmadığını düşünüyorum. Hali hazırda iyisiyle kötüsüyle gayet duygusal ve benim gözümde efsanevi bir film serimiz var. Bu seride bulunan usta ve kalplerimizde yer eden oyuncular da cabası. Açıkçası böyle bir durum için gayet erken. Her ne kadar gönlüm kitapla son derece paralel bir dizi istese de yüreğimize taş basıp bunu istemekten vazgeçmeliyiz bence.

Eveet benim listem bu şekilde. Tabi ki bu liste uzar gider fakat önden halledilmesi gereken bu yapımlar ( reboot hariç ) varken henüz erken. Örneğin Ilvermorny kuruluşu veya tamamen bilmediğimiz bir büyücünün bildiğimiz veya bilmediğimiz bir dönemde geçen hikayesi falan. Ancak bunları görsek bile belki kitap olarak falan anca görebiliriz. Kendisi benim ilk yazımdı ve buraya kadar okuduysanız hepinize teşekkür ederim. Konu Harry Potter olunca saatlerce yazasım , konuşasım geliyor ama sizi de sıkmamam gerekiyor. Sizin Harry Potter dizisi içinde geçebilecek konular hakkında düşünceleriniz neler? Başka bir yazı da görüşene kadar muziplik tamamlandı diyorum efenim.

Harry Potter Büyüleri listemize de göz atmak isteyebilirsiniz.