DÜNYANIN EN UZUN FİLMİ

dünyanın en uzun filmi

Standart bir sinema filminin 1,5 ya da 2 saat süresi vardır. 2,5 saat ile 3,5 saat civarı süren filmler de uzun filmler kategorisine girer. Genellikle yapımcı stüdyolar filmlerinin 2,5 saati geçmesini pek istemezler. Çünkü hem seyirciyi sıkma riski vardır hem de o filmin gün içinde gösterileceği salon sayısı düşeceğinden mali riski vardır. Bu yüzden filmin montajı sırasında eleyebildikleri sahneleri çıkarırlar. Bu çıkarılan sahneler bazı filmlerde tekrardan eklenip “Director’s Cut” veya “Extended Edition” olarak tekrar karşımıza çıkar. Bu yazıdaki konumuz da dünyanın en uzun filmi olacak.

Dünyanın En Uzun Filmi Nasıl Bir Şey?

 “Dünyanın en uzun filminin uzunluğu ne kadar?” diye sorsam muhtemelen dizi uzunluğunda birkaç saat süren bir film olacağını tahmin edersiniz. Bence siz o tahmininizi saatlerle kısıtmayın. Hiç ara vermeden izleme süresi 30 gün yani 720 saat olan bir filme ne dersiniz?

 Böyle bir film gerçekten yapıldı mı? Evet yapıldı. Ambiance (Okunuşu: Ambiyans) adlı “deneysel” filmin uzunluğu tam 30 gün yani 720 saat! (Deneysel film de sinema filmlerinden ziyade farklı, mali bir amaç gütmeyen “sanatsal” filmler.) Ambiance isimli dünyanın en uzun filmi ilk defa 2014’te duyuruldu. Anders Weberg tarafından yönetildi film baş roldeki 2 sanatçısıyla İsveç’teki bir plajda çekildi. Anders Weberg filmin konusunu açıklamayacağını söyledi. Filmin gösteriminden 10 ay sonra tüm kopyalarının yok edileceğini, filmi izlerken de çok gerileceğimizi söyledi. Film hakkında da “Uzay ve zamanın gerçek üstü hayalsi yolculuğu” dedi. Filmin son yayınlanan “7 saat 20 dakika” süren fragmanını izlemek isteyenler buyursun buradan izleyebilirler. 

 Film için 31 Aralık 2020 vizyon tarihi olarak belirlenmişti. 29 Aralık 2020 tarihinde ise ertelendiği haberi geldi. Tek bir salonda 3 saatlik parçalar olarak her gün tek bir seansta gösterilecek, ayrıca film sinemada bittikten sonra 2 aylığına internette yayınlanacak. Sonrasında ise belirttiğim gibi tüm kopyaları silinecek. Film gerçek bir yönetmene ve gerçek bir stüdyoya sahip, yani resmi bir film. Yönetmen, filmin tüm kopyalarının (internet siteleri dahil) yok edileceğinden dolayı filmi tanımlamak için “Asla var olmamış dünyanın en uzun filmi.” cümlesini kullanıyor. Filmin neden tüm kopyaları yok edilecek? Henüz bilmiyoruz. Bunun sebebini de 2016 yılında kısa bir süreliğine biletleri satışa çıkan ve filme biletini alan 164 kişiden öğreneceğiz.