Çiçek Gibi SOUNDTRACK’e Sahip 10 FİLM

Film izleme keyfimizi artıran önemli bir unsur da filmde kullanılan şarkılar, filmin müzikleridir. Bugün, evrendeki tüm popüler ve kült filmlere hakim olmadığımızı belirterek izlerken aldığınız zevki artıracak şarkılara sahip filmlerden 10 tanesini sizler için sıraladık.

Var olan şarkıları ya da bunları değiştirip düzenleyerek kullanan filmler bahsettiğimiz, bir orkestra tarafından veya Hans Zimmer gibi bestecilerce hazırlanan soundtrackler değil mevzubahsimiz.

1- WATCHMEN (2009)

Zack Snyder, kaynak materyal Alan Moore’un Watchmen’ini tam anlamıyla sahne sahne beyaz perdede yeniden yaratırken çizgi romanların sahip olamayacağı, sizi doğrudan filmin atmosferine sokan parçaları seçebilmiş.

2-  SUCKER PUNCH (2011)

Yine bir Snyder filmi. Girişte değiştirip düzenlemek diye bahsettiğimiz film buydu aslında. Örnek vermek gerekirse Björk’ün ‘Army of Me’ parçası film için yeniden düzenlenmiş ya da bazı eski parçaları filmin oyuncuları seslendirmiş: Emily Browning – Sweet Dreams.

3- BABY DRIVER (2017)

2017 yazına damga vuran Edgar Wright muhteşemliği buraya da bıraktığımız açılış sahnesi ile her şeyi açıklıyor zaten. Sekansın Mint Royale’in Blue Song klibinden esinlenildiğini de belirtelim.

4- ATOMIC BLONDE (2017)

https://youtu.be/FqnbOE6pUaE

Yine 2017 yazının ”bomba” filmlerinden Sarışın Bomba. Bir filmin 80’lerin sonunda geçip 80’lerin hit parçalarını barındırmaması mümkün mü? Berlin’de geçen yapımda Almanya’dan bir sanatçı aldık buraya.

5- GUARDIANS OF THE GALAXY (2014)

2014 yazında Marvel’ın pek de tanınmayan kahramanları sinemalarda karşımıza çıktığında sanırız kimse onlardan bu denli bir başarı beklemiyordu. Tabii bu başarıda filmde kullanılan 70’ler temalı parçaların önemli payı olduğunu düşünüyoruz.

6- THE BIG LEBOWSKI (1998)

Listemizdeki en eski filmlerden birinin yıllar geçse de enerjisi bozulmayan film müzikleri var ve bunlar yüzünüze kocaman bir gülümseme kondurmayı başarıyor. Kült film tanımına en iyi uyan eserlerden olan yapımı izlemediyseniz tavsiye ederiz.

7- SCOTT PILGRIM VS. THE WORLD (2010)

Beck’in başını çektiği film müziklerine sahip yapım, listemizdeki bir diğer Edgar Wright filmi. Yine bir çizgi roman uyarlaması. Wright’ın ‘geek’ camiayı çok iyi anlayan ve onlara hitap eden işler çıkardığını söyleyebiliriz. Eğlencesi bol yapımın müzikleri de çok keyifli.

8- TRAINSPOTTING (1996) 

Bir İngiliz klasiği olan yapımın müzikleri de ‘Brit’ efsanelerinden: Pulp, Blur, New Order, Elastica… Filmin soundtrack albümü tüm zamanların en çok satan film müzikleri arasında yer alıyor.

9- SUICIDE SQUAD (2016)

Film genel anlamda eleştirilere maruz kalsa da müzikleriyle sizi havaya sokuyordu. Bunu film öncesi gelen her fragmanda belli ediyordu zaten.

10- THE WORLD’S END (2013)

Listemizin kapanışını yine bir Wright filmi ile yapıyoruz. Dünyanın en güzel üçleme isimlerinden birine sahip ”Cornetto Üçlemesi”nin son halkası olan yapım bize 90’ların ”Britpop” akımının en nadide örneklerinden bazılarını sunuyor.

Evet, listemiz bu şekildeydi. Sizin ”Şu filmden şu parçayı çok severim.” dediğiniz şarkılar hangileri? Listemizdeki yapımları izlediniz mi? Bize önerileriniz neler? Yorumlarda bizimle paylaşın.

Geek. Waiting for some action. Yazım hataları olursa kusura bakmayın, fark eder etmez düzeltiyorum.