THE MAN WHO INVENTED CHRISTMAS | İşte Noel Ruhu Budur


Diyorsun ki -her yerde yılbaşı süsleri, bende o moda gireyim de Noel ile alakalı bir film izleyeyim.- Netflix‘i açıp “NOEL” yazıyorsun sayfanın sonuna kadar baka baka gitmek bile en azından bir 15 dakikanı alıyor çünkü çok film var. Google‘a yazıyorsun orada daha da çok var. Ne izleyeceğini şaşırıyorsun ve bazılarını zaten izlemişsin. Bu filmi ben de şans eseri buldum. LEGION dizisinden dolayı oyunculuğuna hayran olduğum bu adamın(Dan Stevens) bir çok filmini de izlemiştim halbuki. Oyuncu kadrosu dev iki yıldızı (Christopher Plummer ve Jonathan Pryce) da barındıran bu filmi her ne kadar Noel’e yetiştiremesem de en nihayetinde buldum ama 🙂 Ve işte karşınızda THE MAN WHO INVENTED CHRISTMAS (NOEL’İ İCAT EDEN ADAM).

Bu yazımda sizlere tanıtacağım film 2017 yapımı Noel biyografik komedi-drama türünde. Filmin yönetmeni Bharat Nalluri iken senaryo Susan Coyne tarafından Les Standiford‘un Charles Dickens hakkında 2008 tarihli aynı adlı kitabından uyarlanmıştır. Filmin oyuncu kadrosunda ise Dan Stevens, Christopher Plummer, Jonathan Pryce, Simon Callow, Morfydd Clark, Miriam Margolyes, Justin Edwards, Anna Murphy yer almakta.

THE MAN WHO INVENTED CHRISTMAS

Kısaca Charles John Huffam Dickens

En unutulmaz kurgusal karakterlerden bazılarını yaratmasının yanında bir de Victoria döneminin en iyi romancısı olarak da kabul edilir. Eserleri benzeri görülmemiş bir üne sahip oldu ve yirminci yüzyılda edebi dehası eleştirmenler ve ilgili kişiler tarafından kabul gördü. Yazık ki tam dünyaca ünlü olduğunda hayatını kaybetti fakat romanları ve kısa öyküleri dünya çapında tanınmaya devam ediyor.

Filmimiz, 1842 New York’ta. Oliver Twist adlı romanın başarısından sonra Charles Dickens Amerika turnesine çıkıyor.

Hayranları her şehirde onun için galalar düzenleyerek bu harikulade edebiyatçıyı ağırlar.- Sözleriyle başlayan sahne görsel şölenle kelimeleri anlamlandırıyor. 16 ay ve üç başarısız denemeden sonra tarih 1843, Ekim ayıdır. Ve Charles (Dan Stevens) masasının başında ilhamın gelmesini bekler elinde kalemiyle. Kapısı çalınır ve gelen hizmetli, bir beyin geldiğini söyler. Bunu duyan Charles hemen hareketlenir ve Forster’ın (Justin Edwards) yanına gider. Birlikte yayınevine giden iki arkadaş kitaplardan olan ödemeyi alamayınca yeni kitap için avans isterler. Halbuki ortada yeni bir kitap yoktur. Fakat aldığı avans karşılığında tabi ki bir kitap yazacaktır. Masasının başında oturmuş ilhamın gelmesini beklerken bir ses duyar. Bu yeni hizmetçi kız’ın (Anna Murphy) çocuklara masal anlatma sesidir. Bu bir Noel Arifesi masalıdır. Ve işte kitabın iskeletini bulmuştur bile.


MERAKLI GERÇEK – The Man Who Invented Christmas

Yazarın günlük olaylardan ne kadar etkilendiğini ve kitap yazarken ki ruh halinin ve normal halinin ne kadar farklı olduğunu da çok güzel anlatmışlar. Karakter yaratma ve onlarla iletişimi çok sürükleyici anlatılmış. Kitabı yazarken yazarın geçmişine ve travmalarına da göz atıyoruz. Kitabı yazmıyor sanki yaşıyor gibi. Geçmiş, gelecek ve şimdinin ruhlarını kendisi yaşıyor adeta karakterler değil.

Noel’i sadece üç beş insan kutluyor ya da bundan yararlanıyorken Noel ruhu denen şeyi icat ediyor resmen 🙂 Burada şunu diyeceğim umarım beni yanlış anlamazsınız ama. Geçim sıkıntısı çekiyor Charles ve hayatının daha da iyi olmasını da bu düşüşe borçlu. Çoğu büyük sanatçı ya da yazar biyografilerinde gördük bunları. Üç kuruş para için beste yapıp fenomene dönen sanatkarlar mı dersiniz, borç batağından kurtulmak için kitap yazıp da adını tüm dünyaya duyuran yazarlar mı dersiniz. Yoksulluk olmasa kültürel açıdan dünya bu kadar gelişmiş ve güzelleşmiş olamazdı bence.

Bu arada ölmeden önce bize de bu filmle bir iyilik yapmış olan (geçen yıl Şubat ayında vefat eden) Christopher Plummer‘ı da anmış oluyoruz bence. Harika bir oyuncu ve kaliteli bir oyunculuk sergilemiş yine bu filmde de. Yine filme dönersem bu tarz dönem filmlerindeki dekorlar beni çok etkiliyor. Eski Londra cidden çok tuhaf zamanlarmış. En somurtkan insana bile Noel ruhu aşılayan bu filmi ben çok beğendim umarım sizler de izlerken ben kadar çok keyif alacaksınız ve beğeneceksiniz. Şimdiden iyi seyirler ve yeni yılınız kutlu olsunnn…