MORTAL KOMBAT Film İncelemesi (2021) Eskilerin Tekrarı Değil

Mortal Kombat, çıkış yaptığı 1992 yılından beri dönemin oyun salonlarında, hatta evlerde bilgisayar ve konsollarda delicesine oynanan şimdiye kadar 18 farklı versiyonu bulunan bir dövüş oyunu. Popülerliği sayesinde 1995 ve 1997 yıllarında iki filmi vizyona girdi. Dönemine göre ortalama denebilecek filmler olsa da bu franchise’ın hayranları için değerli işler oldular. Ayrıca çok yankı uyandırmış olmasa bile tek sezonluk Mortal Kombat: Conquest ve iki sezondan oluşan Mortal Kombat: Legacy dizileri de ekranlara geldi. Geride bıraktığımız yıl ise Mortal Kombat: Scorpion’s Revenge isimli bir animasyon filmi Warner Bros tarafından sunuldu. Canlı aksiyon filmlerine kıyasla daha iyi bir filmdi denebilir. Geçmişe dair bu kadar bilgi yeter diyorum ve yeni Mortal Kombat film incelemesi ile yeni yapım hakkındaki görüşlerimi paylaşmaya başlıyorum.

2021 Mortal Kombat Film İncelemesi

Film, 1917 yılında Hanzo Hasashi’nin(Shirai Ryu klan lideri) evi yakınlarında başlıyor. Ailesi ile mutlu mesut hayatını yaşayan aile babası göle su doldurmaya gittiğinde Lin Kuei klanın lideri olan Bi-Han (Sub Zero) Hasashi ailesinin evine baskın yapıyor.

Bi-Han eve geldiğinde ufak şakalaşmalar sonrası Hanzo’nun ailesini katlediyor. Bunu yaparken kullandığı yöntem de imzası niteliğinde. Çocuk ve kadının dondurulma esnasında gösterilmemesi “acaba filmin devamında da mı bu tarz sansürler yiyeceğiz?” sorusunu aklıma getirse de, bu konuya çok takılmadan filmin akışına kendimi bıraktım. 

Eve dönen Hanzo’nun çılgına dönmesi ve Bi-Han’ın klanından olan adamları patates etmesi beklenen bir sahneydi. Hanzo ve Bi-Han’ın dövüş sahnesi aşırı heyecan verici olmadığını söylemeliyim.

Hit me baby one more time


Hasashi’nin uyanıp bebeğine erişmeye çalışırken bir anda alevle kaplanması ve yok olması “cidden mi ya” dedirtti. Çünkü orijinal Mortal Kombat hikayesini düşününce Hanzo’nun Scorpion’a dönüşüm sürecini bu kadar basite indirgemiş olamazlar diyor insan.
Sonrasında Yıldırım Tanrısı Raiden’ın olay yerine inmesi ve Hanzo’nun varisi olan bebeği alması kısmı “acaba şimdi neler olacak” diye düşündürdü.
 
Daha önce herhangi bir Mortal Kombat oyunu veya dizisinde “Cole Young” adını taşıyan birini görmemiştik. Uzakdoğulu olmasından dolayı kimin soyundan geldiğini de haliyle tahmin ediyorsunuz. Tamamen bu filmde karşımıza çıkan yeni bir karakter kendisi.

Biraz da Outworld’e bakalım

Outworld ve Earthrealm arasındaki savaşta Shang Tsung’un ayakçısı olarak bizim sadist Bi-Han’ı görüyoruz.  Kehaneti durdurmak için Earthrealm yani dünyamıza gelip, Cole Young’a bir suikast düzenlemeye çalışması da tam bir çakallık örneği. E tabi akıl hocası Shang Tsung olunca daha doğal ne var? Kullandığı yöntem ise suikastçi yönteminden çok yaldır yaldır dalma hareketi. Yani etrafı buzla kaplayıp, resmen ben geldim diyor. Cole da kaçmaz mı? Kaçar tabi.


Jax’in Kolları Muhabbeti

Bileceğiniz üzere hem oyunlarda hem de diğer Mortal Kombat yapımlarında, özel kuvvetler üyesi Jax sibernetik kollara sahip. Ve bu onu olduğundan da güçlü hale getiriyor. Peki bu kollara nasıl sahip oldu? Oyunun hikayesinde Ermac tarafından koparılan kolları, Scorpion’s Revenge isimli animasyonda Goro tarafından koparılıyor. Bu kez kol koparma sırası kimde? Evet tahmin edeceğimiz üzere Sub-Zero’da.

Ejderha görselli leke yeniliği

Evet, filmde seçilmiş kişilerde ejderha lekesi olması olayından bahsediyorum. Önceki hikayelerde böyle bir şey hatırlamıyorum. Seçim olayını hızlandırma açısından güzel bir fikir olmuş. Yoksa Raiden uğraşıp duruyordu doğru kişileri alacağım diye. Şimdi bak “dövmen var mı? Hoop gel abi sen bizim ekibe” diye topluyorlar. Yenilik iyidir. Ancak olayı basitleştirmiş mi? Kesinlikle.


İki dünya arasında gerçekleşecek olan turnuvaya katılım ile ilgili oryantasyon sürecinin ilk kısmını  yöneten  genelde Lord Raiden olurdu. Bu filmde ise iş Sonya ve Jax’e düşmüş. Sonya, Mortal Kombat oyunlarında en eski kadın karakter olduğu için hikayede de oldukça önemli rolleri oldu her zaman. Bu filmde de önemli rollerden birini üstlenmiş. Her ne kadar başlarda seçilmişlerin arasında yer almıyor olsa da durum böyle. Bileğinin hakkıyla seçilmişliğini de aldı. Artık o da bir Earthrealm savaşçısı. Ayrıca aktris de sonya rolünü başarı ile canlandırmış diyebilirim.


İlk Fatality Kano’dan

Aşırı sevimsiz Mortal Kombat karakterleri listesinde hoş olmayan tavırları, arsız konuşmaları ve paragözlülüğü ile tanınan Kano karakteri genelde esmer bir adam olarak karşımıza çıksa da, bu bu yeni Mortal Kombat filmi için aktörü sarışın tercih etmişler. Peki rolün hakkını vermiş mi? Kesinlikle vermiş. Outworld’den yollanan bir diğer suikastçi Reptile ile savaşan Sonya, Cole ve Kano birlikte çalışarak tam evrilememiş olan karakterimizi öldürüyorlar.  Hem de Kano sonda standart fatality’si olan kalp sökme hareketini de yapıyor.

Mortal Kombat filminde Kano, göz ışını gücünü elde etmişken


Reptile’ın neden ninja görünümünde olmadığını çok sorgulamadan birkaç sitemde bulunmak istiyorum. Karakteri dümdüz bildiğin iri kertenkele yapıp bırakmışlar. Reptile bu değil arkadaş. Biraz saygı lütfen…

Liu Kang ve Raiden

Liu Kang’in Sonya, Kano, Cole üçlüsü ile karşılaşma sahnesi biraz basit kalmış diyebilirim. Ancak Oldukça genç görünümüne rağmen oldukça bilge ve yetenekli duruyordu. Turnuvanın detaylarını ve oryantasyon sürecinin devamını  da anlatan o oldu. Raiden ise aşırı agresif, borsada hisseleri düşmüşçesine sinirli bir tavır takınan bir karakter olmuş. Ben bu Raiden’ı sevmedim açıkçası. 

Açtır Arcana’yı Göster Gücünü

Karakterlerin özel yeteneklerine “arcana” ismini vermişler. Bu özel yeteneklerini ortaya çıkarabilmeleri için belli şartlar altında zorlanmaları gerekmesi durumunu shonen tarzı animelerde karakterin gücünü ortaya çıkarma klişesine benzettim. Tekrarlıyorum yenilik iyidir. Arcana olayı güzel bir fark yaratmış.

Outworld’un savaşçıları

Subzero ve Reptile’dan bahsetmiştim. Biraz da Nitara, Mileena, Reiko ve Kabal’dan bahsedelim. Bu 4 karakter de daha önceki filmlerde karşımıza çıkmamıştı. Bu nedenle ufak da olsa oyunlarla bir kıyas yapmak istiyorum. Mileena ve Reiko karakteri kesinlikle çok vasat kalmış. Orijin hikayeleri çok daha güçlü olan bu iki karakter filmde yan karakter olmak için bile zayıf göründüler gözüme. Senaryoda rollerinin bu kadar küçülmesi üzmedi değil. Goro ise her zamanki Goro işte, gitti, ana kahramanı dövdü, sonra dayağını yedi ve öldü. Dört kollu dostumuzun rolü bundan ibaret. Kabal oldukça havalıydı, kostüm ve Kano ile olan bağı filmde iyi verilmiş.

Kanlı sai yalamakla iş bitmiyor abla. Böyle Mileenalık olmaz.


Bizim bir turnuva işi vardı o ne oldu?

Filmin son 30 dakikasında Cole’un arcanasına kavuştuktan sonra “ya turnuva istiyorlarsa turnuva yapalım” tavrı olmasa filmde herhangi bir Mortal Kombat turnuvası göremeyecektik gibi geldi.
Film zaten 1 saat 40 dakika. Benim gibi “film bitecek daha doğru düzgün dövüş göremedik” diye söylenenleriniz vardır kesin.


Mortal Kombat Film Dövüş Sahneleri

Açıkcası etkileyici diyebileceğim pek fazla dövüş sahnesi görmedim. Ama iyi hissettiren sahnelerden biri Cole ve atası Hanzo’nun birlikte Sub-zero’ya karşı dövüşmesiydi. Scorpion ve Sub-Zero’dan daha azını beklemezdim. Ancak filmde Sub-zero karakteri cidden zor bir rakipti.

Mortal Kombat filmi için devam filmi gelir mi?

Son kısımda Raiden’ın da dediği gibi yeni seçilmiş savaşçılar bulmak gerekiyor. Normalde ilk turnuvada gördüğümüz Johnny Cage’i ikinci filme saklamışlar gibi.  Sondaki sahnede görünen poster de bunu doğrular nitelikte.


Mortal Kombat film incelememde son olarak filmde gördüğümüz Fatalityler’i yazmak istiyorum.

-Kano’nun kalp söküşü (Reptile’a karşı)
-Kung Lao’nun şapkası  ile rakibi kafadan ikiye bölmesi (Nitara’ya karşı)
-Jax’ın metal kolları ile kafa patlatması (Reiko’ya karşı)
-Liu Kang’in alev ejderhası ile rakibi yakarak öldürmesi. (Kabal’a karşı)
-Sonya’nın bileklikten enerji vuruşu ile rakibi delip geçmesi (Mileena’ya karşı)
-Scorpion’ın alev püskürterek rakibi yakması. (Sub-zero’ya karşı)

Benim fikrimce bu filmi Mortal Kombat hayranları deneyimlemeli. MK ile ilgisi olmayanlar içinse boş zamanda izlenebilecek bir yapım. Bir şaheser beklemeyin. Bir Mortal Kombat hayranı olarak beni tatmin etmedi.