FALCON AND THE WINTER SOLDIER İNCELEMESİ – Film Kalitesinde Dizi Arayanlara

Disney Plus platformunu duyurulduğunda, görsel ve kurgu anlamında bu kadar kaliteli eserler geleceği aklımın ucundan geçmiyordu. En fazla Daredevil kalitesinde iyi bir dizi görürüz diye düşünüyordum. Bu düşüncelerimi ilk önce WandaVision yıktı. Sonrasında da Marvel, Falcon and The Winter Soldier ile yüzüme tokat gibi vurdu. 1 Haziran’da çıkacak Loki dizisi ile bu kaliteyi koruyacaktır düşünüyorum.

Dizi ile ilgili yazıya geçmeden uyarayım, bu yazı SPOILER dolu bir yazı olacak, o yüzden izlemediyseniz yazıyı okumayı burada hemen bırakın, ve koşun hemen diziyi izleyip soluğu bu yazıda alın ? 

Falcon and The Winter Soldier dizisi
Falcon and The Winter Soldier logo

Falcon and The Winter Soldier Dizisinin Konusu/Konuları?

The Falcon and The Winter Soldier’i iyi yapan şeylerden biri birden fazla konuyu ele alması, bu konuların da öyle yan hikaye, öylesine koyduk işte gibiden ziyade, hepsinin tek tek hikayede önemli yeri olduğunu düşünüyorum

Sam Wilson’ın Steve Rogers’ın ona emanet ettiği kalkanı devretmesi nedeni ile yaşadığı suçluluk, Bucky’nin bu karar nedeniyle ve hali hazırda Winter Soldier iken yaptığı kirli işlerden dolayı kişiliğini sorgulaması, Amerikan hükümetinin Steve Rogers’ın kalkanını John Walker isimli “sarışın mavi gözlü” birine devretmesinden dolayı çıkan ırkçılık konuları, “The Blip” sonrası bir Avenger’ı bile vuran ekonomik sorunlar, yine “The Blip” sonrası sınırlar kaldırılsın diyen süper askerlerle dolu “terörist” bir grup, Baron Zemo, Sharon Carter, Dora Milaje, Batroc falan diye giderken “başkalarının” elinde çorba olması ihtimali bulunan sadece 6 bölümlük bu dizide hiçbir konu bu da olmasaymış olurmuş dedirtmiyor. 

Captain America: The Winter Soldier Esintileri

Falcon and The Winter Soldier, müziklerinden tutun da kurgusuna kadar, Marvel Sinematik evreninin çoğuna göre Avengers filmleri dışında, en iyi filmi olan Captain America : The Winter Soldier filminden bolca esintiler taşıyor. Ben kişisel olarak bu diziyi Captain America 3,5 olarak değerlendiriyorum, zaten dizinin finalinde kapanış, “Captain America and The Winter Soldier” olarak yapıldı.

Captain America 4 duyuruldu!

Dizi finalinden hemen sonra, acaba 2.sezon gelir mi diye düşünürken, Marvel, Captain America 4 filmini duyurdu, büyük ihtimalle Anthony Mackie’nin Kaptan Amerika olarak başrol olacağı filmde, Winter Soldier, US Agent, Baron Zemo,ve Joaquin Torres (Falcon)  gibi karakterlerin geri döneceğini düşünüyorum. Ayrıca dizide tanıtılan Madame Hydra filmin asıl kötüsü olacak gibi duruyor. 

Oyunculuk Şöleni

Daha önceki Marvel filmlerinde, oyunculuklarını görmeye pek fırsatımız olmayan Anthony Mackie ve Sebastian Stan, bence aralarındaki uyumun da etkisiyle, mükemmel bir performans ortaya koymuşlar. Özellikle Bucky’nin Wakanda’da “iyileşme” sahnesinde Sebastian Stan şov yapmış.

Kurt Russel’ın oğlu Wyatt Russel’dan ölüm tehditleri almasına bile yol açan harika bir “deli” Kaptan Amerika rolü, ve Marvel Sinematik Evreni’nin kazanan tek kötüsü titrini koruyan Baron Zemo rolünde yine harika bir performansla dizinin kalitesine kalite katan Daniel Brühl ve harika dans sahnesi, öyle harika ki bir röportajında ettiği dansın daha uzun olduğunu ama sonradan kesildiğini söyledikten sonra hayranların baskısı üzerine Marvel, Youtube’dan tam 1 saatlik “dans eden Zemo” videosu paylaştı. 

Son olarak, bazı açıkta kalan kısımları kapatmak adına bir bölüm daha fazla yapabilirlermiş şeklindeki minik eleştirimi yapıp yazımı sonlandırıyorum.