Gece Yarısı Sokakta Tek Başına Bir Kız | Bir Ana Lily Amirpour Filmi

Bu haftaki filmimiz tür olarak aynı olmasına rağmen konu bakımından biraz değişik. 2014 yapımı olan film sevgili Ana Lily Amirpour‘un ilk uzun metrajı. Senaryosunu da kendisi yazdı ve hatta kendisi filmde de yer aldı. Korku/gerilim ve romantik tarzdaki filmimizin diğer oyuncuları ise Sheila Vand, Arash Marandi, Milad Eghbali, Marshall Manesh, Dominic Rains ve Mozhan Marno.


GECE YARISI SOKAKLARDA GEZMEK -KÖTÜLER İÇİN- TEHLİKELİ


İran’da Bad City adında hayali bir kent vardır. Gündüz farklı, gece farklıdır ama geceleri sokaklarda kol gezen şey, ‘kötü’ diye tabir ettiği insanları avlamaktadır. Adı olmayan bu vampir kızımız(Sheila Vand), bir gece sokakta Drakula kostümlü Arash(Arash Marandi) ile karşılaşır ve ondan çok hoşlanır. Uyuşturucu bağımlısı babasının borçlarını ödeyebilmek ve hayatını devam ettirebilmek için zengin bir ailenin yanında bahçıvan olarak çalışmaktadır. Bu ikilinin karşılaşmasıyla ikisinin de hayatları değişmek üzeredir.


MERAKLI GERÇEK

Festivalden festivale koşarak, ödüllerden bir demet almış olan filmimizin konusu sanki biraz havada kalmış gibi (Bunun nedenini de aşağıda açıklayacağım). Genelde siyah-beyaz olan filmimiz kara film unsurları taşımakta. Hatta filmi yayınlayan Vice şirketin yaratıcı yönetmeni Eddy Moretti tarafından ‘yeni Tarantino’ olarak adlandırılmış yönetmenimiz. Filmi izlediğiniz de anlayacaksınız zaten cidden Tarantino filmlerine benziyor 😀 Diğer filmleri de aynı ayarda yapılmış değişik yapımlar zaten. Sonda akan yazılara bakarken, kafanızdaki sorularla kalakalıyorsunuz. Çekimlerin kalitesine, mekan tasarımlarına ama en çok da müziklere ba-yıl-dım… İran’dan çıkan özgün bulduğum nadir filmlerdendir. umarım siz de ben kadar beğenirsiniz. Şimdiden iyi seyirler…