BATMAN HUSH – Animasyon Filmi İncelemesi

Batman: Hush benim en sevdiğim çizgi romanlardan biri. Batman’in duygusal yönlerine yer vermekle beraber dedektiflik özelliğini de vurgulayan bir çizgi roman. Bu çizgi romanda gizem ön plandayken aynı şeyi animasyon filmi için söyleyemeyiz. Film benim gibi çizgi romanı sevenler için biraz hayal kırıklığı yaratabilir. Beğeneceğiz yönleri olacağı gibi keşke öyle olmasaydı diyebileceğiniz yerler de olması muhtemel.

Film bol aksiyonluydu, dövüş sahneleri güzeldi. Filmin animasyon stili ve çizimleri çok daha iyi olabilirdi.

BatCat seviyorsanız tam sizin için yapılmış bir film. Hem Bruce ve Selina hem de Batman ve Catwoman olarak birlikte olurlarsa nasıl bir ilişkileri olacağı çok iyi anlatılmış. Filmin odağının bu ilişkiyle, Bruce’un kendini ve çevresindekilerle olan ilişkisini duygusal açıdan sorgulaması olduğunu söyleyebiliriz.

Çizgi romana bağlı kalınan noktalar olmasıyla birlikte değiştirilen ya da çıkarılan yerler de vardı. Çizgi romanla karşılaştırıldığında filmde yapılan en önemli değişikliğin ana kötü Hush’ın gerçek kimliğinin Thomas Elliot değil de The Riddler olması diyebiliriz. Bu değişiklik iyi bir seçim değildi, şaşırtıcı olması istenirken hayal kırıklığı yarattı. Böyle bir değişiklik yapmak yerine Hush hikayesi değiştirilmeden yeni bir hikaye yazılıp o filme uyarlansa çok daha iyi olabilirdi.

Animasyonda çizgi romandaki birçok karaktere yer verilirken bazıları değiştirilmiş ya da yoktu. Bu çok büyük bir değişiklik değil fakat çizgi romandaki kötüler normaldekinden değişik davranıp daha karmaşık ve zekice planlar hazırlarken animasyonda tam tersi daha basit planlar hazırlamışlardı.

Batman’in dedektiflik özelliğine çok az değinilmişti. Gizemden çok romantik, duygusal bir hikaye anlatılmıştı. Batman ve Joker’ın sahnesinde, Batman duygusallaşırsa nasıl tepkiler verebilir anlatılmak istenmiş ancak gerektiğinden fazla abartılmıştı.

Batgirl, Nightwing ve Damian’ı görmek güzeldi. Bruce ile oğulları arasındaki ilişki filme renk katan noktalardandı.

Bruce ile Selina ilişkisine gelecek olursak, Selina’nın Bruce’un neden Batman olduğunu bilmesine rağmen onu olduğu gibi kabul etmemesi can sıktı denebilir. Insanların kuralları olabilir, insanlar birbirlerine değer veriyorsa bu kuralları göz ardı ederek onları sevebilir, koruyabilir ve destekleyebilirler.

Genel olarak fena bir film değildi. Güzel aksiyon sahneleri olmasıyla birlikte Batman ve Catwoman’ın partnerlik, Selina ile Bruce’un romantik ilişkisi güzel işlenmişti.


BATMAN: HUSH

Uyarlandığı çizgi roman: Batman: Hush (Jeph Loeb ve Jim Lee)

Yapım Yılı: 2019

Tür: Animasyon, Aksiyon, Macera

Süre: 1 saat 22 dakika

IMDb: 6,9/10

Puanım: 6,5/10