dünyalı

Dünyalı (The Man From Earth) – Tartışma Havasında Bir Yapım | Film İncelemesi

Herkese merhabalar…

İlk yayımlayacağım yazının fikrini düşünürken eski ve az bilinen yapımları incelemek istediğimi bunu da en ilginç bulduğum filmlerden birisinden başlayarak yapmam gerektiğine karar verdim. Bu yapım, The Man From Earth, Türkçe adı ile Dünyalı.

Şimdi gelelim filmimize, Türkçe adıyla Dünyalı filmimiz 2007 yılında yayımlanmış bilimkurgu/dram kategorisinde bir film. Bu yüzden lütfen filmi izlerken grafikleri konusunda yüksek beklentileriniz olmasın. Zaten bu film için öyle iyi grafiklere de ihtiyacımız yok. Çünkü filmimizin tamamı neredeyse tek bir odadaki sohbetten ibaret.

dünyalı film incelemesi
Dünyalı – Film İncelemesi

İşin ilginç yanı ise bu sohbet esnasında film sizi kendisine öyle bir bağlıyor ki kendinizi bir kitap okur gibi hissediyorsunuz. Bunun sebebine ve filmin asıl konusuna değinmek gerekirse, filmin konusu aslında çok basit ama bir o kadar da etkileyici. Bir grup üniversite profesörü aralarından ayrılarak başka bir yere taşınan arkadaşlarına veda etmeye geliyorlar ve son birliktelikleri için ilginç bir sohbet etmek istiyorlar.

Ee ne var bunda insanlar sohbet etmesin mi? Tabi ki etsinler hatta bol bol etsinler ama bu sohbetin konusu muhtemelen daha önce neredeyse hiç birinizin düşünmediği bir konu hakkında. Profesörlerimizin sohbetine ortak olan ve bizi izledikçe izleten konu ise mağara devrinden bir insan hala canlı ve aramızda yaşıyor olabilir mi ?

Başlarda konuyu basitçe ”hayır” diyerek kapatan profesörlerimiz, insanlığın kendi bilinmez geçmişine duyduğu ilgi ve merakı daha fazla bastıramıyor ve bir yerden sonra ipin ucu kaçıyor. Gözlerinizi kapatmanızı ve bu soruya evet cevabı verildiğini hayal edin. Binlerce yıl yaşındaki bir insan hala aramızda dolaşıyor. Ve hatta bu insanın kendiniz olduğunuzu düşünün… Önce ne kadar eğlenceli olabileceğini, hemen ardından bir süre sonra sıkılacağınızı ve sevdiğiniz, değer verdiğiniz herkes ve her şeyin bir gün dünyadan kaybolacağını fark edeceksiniz.

Bir de bu düşünce sürecine yanınızda birçok alandan birçok profesörü dahil ettiğinizi hayal edin. Evet, her biri farklı bir alanda uzman olan profesörlerimizin arasında teolojiden psikolojiye, fizikten coğrafyaya, biyolojiden arkeolojiye birçok alanda uzman var. Ve işi asıl ilginç kılan da herkesin ortak bir konuyu kendi alanının perspektifinden incelemesine rağmen hepsinin bir diğerinin görüşünü etkileyebiliyor olması.

Sanırım spoiler verme endişesi duymadan yazdığım en rahat film incelemesi bu olacak… Sebebi ise Dünyalı filminin aslında tamamen bir fikirler tartışması havasında geçiyor olması. Eğer alternatif tarihe, entelektüel tartışmalara veya komplo teorilerine ilginiz varsa muhtemelen bu film sizi kendisine bağlayacaktır. Filmin fragmanına buradan ulaşabilirsiniz.

Son olarak hepinize iyi seyirler demeden önce bir not düşmek istiyorum. Her ne kadar ben bu hatayı yapmış olsam da lütfen filmi beğenirseniz ikinci filmini aramayın. İlk film gerçekten harika ve tadında bitiyor. Hatta bitirdikten sonra uzun bir süre aklınızı kurcalıyor ancak ikinci filmi izlerken sürekli “ilk film tuttu diye ikinciyi çekmişler sırf para kazanmak için” düşüncesinde oluyorsunuz. Dünyalı filmini özel kılan şeylerden birisi de konusunun ilginçliği kadar çekim tarzından geliyor. Ve ikinci filmde neredeyse ikisi de kaybolmuş. Bu yüzden ilk filmi izleyin ve kendinizi zihninizdeki tartışmalara bırakın. İyi seyirler.

Diğer film incelemeleri için sitemizde film inceleme kategorisine göz atabilirsiniz.