Japan Sinks

Japan Sinks 2020 – Bir Yaşam Mücadelesi | Anime İncelemesi

Felaketlerle dolu bir animeyle karşınızdayım: Japan Sinks 2020. Anime bize yaşam mücadelesini gösteriyor. Hem de bitmek bilmez bir mücadele. Bunu anlatmak için sadece ilk bölümden bahsedeceğim. Deprem oluyor, hem de yedi şiddetinde. Heyecanlı değil mi? Öyleyse bekleyin, bir deprem daha oluyor. O kadar şiddetli ki beni ağlattı. İnsanlar ölüyor, her şey yıkılıyor. 

Deprem olduğu sırada Mutō ailesinin üyeleri farklı yerlerdeler. Ailenin annesi uçakta, babası işte, çocuklardan biri okulda, diğeri evde. Aile nasıl mı buluşuyor? Işığa doğru gidiyorlar. Ama bu durum, geleceklerini aydınlatmaya yetmiyor. İlerleyen bölümlerde ilk bölümün sadece bir başlangıç olduğunu görüyoruz.

Mutō ailesi – Japan Sinks

Animede beni rahatsız eden iki durum oldu. İlki çok felaket yüzünden karakterlerin her acıyı yaşayamamaları. Acıları gösterip farkındalık oluşturan animeler varken acıların yasının tutulmadığı bir anime kalitesiz kalıyor. İkincisi ise animenin ortalarının sıkıcı olması. İki bölüm dışında animenin oldukça heyecan verici olduğunu da eklemeliyim.

Karakterlerden kısaca bahsedelim.

Ayumu Mutō

Animedeki iki ana karakterden biri. Başarılı bir öğrenci, harika bir koşucu ve animedeki çoğu karakter gibi iyi bir insan. Karakterin seiyuu’su birçok animede yan karaktere ses veren Reina Ueda.

Mari Mutō

Güçlü bir kadın karakter. İyi bir anne. Mari animede olmasaydı animeyi sevmeyebilirdim. Tek kusuru acılarını saklaması.

Ayumu ve Mari

Gō Mutō

Japan Sinks animesindeki diğer ana karakter. Oyun oynamayı ve İngilizce konuşmayı seviyor. Masum yanıyla dikkat çekiyor.

Gō Mutō

Haruo Koga

Bu karakterin neden var olduğunu anlamadım. Dikkat çekici bir özelliği yok. Karaktere sempati duymamızı sağlayacak bir sahne de yok. Bence animeye eklenmemeliydi.

Kaito (Kite)

Kaito hakkında sevmediğim tek şey onu ilk gördüğüm andı. Kibirli bir karakter olduğunu sandım. Benim gibi önyargılı olmamanızı tavsiye ederim. Zamanla en sevdiğim karakter oldu.

Kaito

Kanae Murota

Çok özgün bir karakter. Ne yazıkki animenin sıkıcı olduğu bölümlere denk gelmiş. Bence yazar, Kanae karakterini animeye sonradan ekledi. Çünkü karakter animeyle uyumlu değil. Başka bir animede ana karakter olarak işlenmeliydi.

Kanae muhteşem bir medyum ve çok değer verdiği bir çocuk var. Bu iki özelliği o kadar dikkat çekici ki sıkıcı bölümleri izlemeye razı oluyorsunuz.

Japan Sinks
Mutō ailesi

Çizim – Japan Sinks 2020

Animenin çizimi biraz farklı. Tarif etmek gerekirse Devilman Crybaby‘deki çizimlerle aynı. Müzikleriyle de beni Devilman Crybaby’ye götürdü.