BLACK WIDOW FİLMİ – Kara Dul İçin Beklemeye Değdi mi?

black widow filmi


Bir süredir beklenen ve pandemi yüzünden ertelenen Black Widow filmi 9 Temmuz’da vizyona girdi. Açıkcası Marvel’ın Endgame gibi bir filmden sonra başarılı bir yapıma imza atması beni mutlu etti. Black Widow biraz akılları karıştırdı çünkü asıl zaman çizgimizden öte geçmişi anlattı bize.

Bundan sonrası Black Widow filmi hakkında “spoiler” içermektedir.


Sebastian Stan, çizgi romanlarda Bucky ve Natasha’nın yakın bir ilişkide olduğunu belirtti ve çizgi roman okuyucuları iyi bilir o zamanlar Civil War dönemlerine denk geliyor. Filmde de Natasha’nın ve Steve’ın kaçak olarak aranmaları da bu durumu en iyi şekilde açıklıyor. Filmimiz Civil War sonrasını anlatıyor peki neden bu film bu kadar geç kaldı? Marvel’ı anlamak zor fakat bence çok geç kalınmış bir film. Belki de bu filmi önceden yapsalardı filmin sonunda Natasha’nın teslim olması ve Infinity War filminde gördüğümüz saç ve giyimi ile son sahnede belirmesi bize daha karmaşık gelecekti. Filmin sonunda ailesinin onu bırakması ve Natasha’nın teslim olması da bir açık uç idi. Eğer film önceden çıksaydı ailesinin devam hikayesini araya koymak zorunda kalacaklardı ve ana zaman çizgimiz olan orijinal Avengers yani bizi Endgame’e götüren olay kurgusu bozulabilirdi. Gerçi bu bir teori gibi bir şey çünkü bazen ben bile Marvel’ın ne demek istediğini anlamıyorum.

Filmimize geri dönecek olursak belli ki Hydra ve Kış Askeri olayları hala izini bırakmış ve ne kadar da Civil War filminden uzak bir konu olsa da Red Room’da yaşanan olayların Hydra ile bağlantısı olması şaşırtmadı bizi. Hydra’nın yanı sıra ana kötümüz olan TaskMaster beni çok şaşırtmıştı çünkü aslında Natasha’nın ilerlemesini sağlayan ve onu kurtaran, ölümü sayesinde kurtulan kişi olmasını beklemiyordum. Bu sürpriz beni mutlu etmişti.

Gelelim Hydra konusuna. Wandavision dizisinde de gördük hala Hydra ana ve yan çizgilerimiz de duruyor. Bu durum benim çok hoşuma gitti çünkü Marvel’ın yeni evren yaratma umudu ve buna iyi bir başlangıç yapmaları ilk orijinal evrene göre daha başarılı bir başlangıç oldu. Bu süreçten umudum var. Filmde aksiyon sahneleri aşırı cezbetmese de beni dövüş kısımları çok hoşuma gitti. O Marvel imzası belli oluyordu ve bunu görmek beni mutlu etti.

Kadromuz ise genel olarak diğer film ve dizilerden aşina olduğumuz bir kadroydu ve başarılıydı. Florence, Rachel ve David üçlüsünü gelecek filmlerde görmek isterim. Maalesef Natasha son sahnede Avengers’a geri döndüğü için ve Infinity War başlayacağı için Devam filmlerinde Natasha olmaz ama yan dizi ve solo filmler ile bu üçlüye devam edebilirler. Zaten Endgame’de ise maalesef Natasha bize veda ediyor. Fakat filmde fark edilecek bir nokta ise şu idi hala bizim tam olarak anlayamadığımız Budapeşte olayı yani Clint ile Natasha’nın aşina olduğu olaylar bize temiz bir şekilde yansıtılmadı.

Şu an çizgi romanlardan bağımsız bir yorum yapmamız lazım çünkü ana kurgumuz bağımsız ilerliyor. Budapeşte olaylarını da öğreneceğimiz bir yapım görmek isterim açıkçası. Şunu da fark ettim; Marvel çıkardığı diziler ve filmlerde sanki geçmişe gitmeye çalışıyor gibi. Dediğim gibi eğer Budapeşte olaylarını gördüğümüz ve daha iyi anladığımız bir film veya dizi çıkar ise bu da Black Widow ve Loki’de gördüğümüz gibi geçmiş odaklı bir yapım olacak yani bu bize şu sonucu veriyor: Marvel’da bizim gibi Endgame’de neleri eksik ve yanlış işlediğinin farkında. Lütfen bu geçmişte Tony Stark görmeyelim. Bir karakteri ölüden diriltme olayı bir süre sonra sarpa sarıyor ve Marvel ne kadar da bu olayı sevse de umarım bu işe girmez ve yaptığı ve yapacağı yapımlara odaklanır. Filmimiz yüzeysel olarak bize çizgi romanlardan bağımsız Natasha ve onun geçmişini anlattı. Bence gayet de iyi bir şekilde açıkladı.


Kusurlar az çok olsa bile bence görmezden gelinebilir. Endgame sonrası çöken umutlarım ne kadar Loki ve Wandavision gibi yapımlar ile yükselse de filmler her zaman daha tehlikelidir. Dizilerde bir zaman açığı bırakarak devam ettirebilirsiniz fakat filmlerdeki o eksiği Marvel’ın Endgame’de yaptığı gibi diziler ile kapatmak kolay olmaz. Gördüğümüz gibi sadece bir değil bir sürü dizi ile hala bu açığı kapatmaya çalışıyorlar. İyi bir uğraş ve umarım sonuçları iyi olur. 

okuyor, yaratıyor, yazıyor ve oynuyor!