Hitman Genel Strateji Rehberi

Merhaba zamandan tasarruf etmeyi severler. Bu haftaki yazımızda yeni çıkan Hitman oyunları için Hitman Genel Strateji Rehberi hazırladık. Söz konusu olan yazımızı okuduğunuzda, üç Hitman oyunu için de çakallıklar öğrenmiş olacaksınız. Yani bir yazı okuyup üç oyun için kullanabileceksiniz. “Bu kıyağı, bu devirde babanız bile yapmaz.” diyor ve yazının geri kalanını okumaya davet ediyoruz. İyi okumalar.

Başarı İçin İlk Soru: Neden Kelim?

Hitman, yani daha açık bir deyişle 47, her görevi öncesinde hedefleri hakkında bilgi alıyor. İlk tavsiyem bu verilen bilgileri can kulağı ile dinlemeniz yönünde. Çünkü burada gayet detaylı bilgiler veriliyor. Sadece hedeflerin tipi değil, ne amaçla alanda bulunduklarından da bahsediliyor. Örneğin ameliyata girmek için hastaneye gelmiş olan hedefi, ameliyathane yolunda tuzak kurmak, kesinlikle avantaj sağlıyor. Yani dinlemek önemli.

Oyuna başlamadan önceki ekipman seçimi ise biraz…gereksiz diyebiliriz. Neredeyse her haritada o kadar çok eşya ve silah var ki, bölüm başlamadan neyi seçtiğimiz çok da fark etmiyor. Sadece bozuk para opsiyonu fena sayılmaz, ama bence çok önemli değil.

Ekipmanı seçip, görevi anladıysak, başlayalım.

Apex Predator Nedir?

Besin zincirinin en üstündeki avcıya Apex Predator deniyor. (Hem eğleniyor hem öğreniyoruz. Ne müthiş bir sitedir burası:) 47’de kesinlikle çok başarılı bir avcı. Oyuna başladıktan sonra, ilk olarak hangi hedefinize doğru ilerlemek istediğinizi belirleyin. Etrafta bolca dolaşın ve mutlaka sabredin. Etrafta dolaşmanız size hem farklı suikast yolları, araçları gösterecektir, hem de “story mission” dediğimiz minik görevleri açacaktır. Her açıdan kullanışlı yani.

Bunlara ek olarak oyunun bir açığını da kullanabilirsiniz; 47’nin üstünde taşıyabildiği eşya sayısı sanırım sınırsız. Dolayısıyla özellikle farklı türdeki eşyalardan birer ikişer tane alırsanız büyük avantaj kazanırsınız. Peki almamız gereken eşyalar hangileri? Alışveriş listemizde ne var? Bu hayat pahalılığında suikast eşyaları için Bim mi uygun Şok mu? Sizin için araştırdık.

Hitman Genel Strateji Rehberi -Bedava Yaptık Bedava!

Ekipman kısmı hayati. Öncelikle bazı ekipmanlar bir çok işe yarayabiliyor; örneğin çaldığımız tornavidayı insan öldürmekte de, bir yerleri açmakta da kullanabiliyoruz. Maymuncuk gibi eşyalar da bunlara örnek verebiliriz. Bunlar haricinde bazı işler için gerekli olan özel eşyaların da üstümüze bulunması gerekli olabiliyor.

Mesela bir ufak motoru bozmamız gerekiyor, bunun için spesifik olarak İngiliz anahtarı benzeri bir alet gerekebiliyor. Neye ne zaman ihtiyacımız olduğunu bilmediğimiz için her şeyi ceplemekte yarar var. Ek olarak ses çıkartacak ya da rakibi sersemletme amaçlı fırlatılacak tuğla parçası, soda gibi eşyalar da bir ayrı güzel.

Tabii ekipmanlarımızı sadece kekler ve çekiçler oluşturmuyor. Bir de silah mevzumuz var ki, işte o olay, sanatımızı icra etmemizdeki en önemli kısım. Susturuculu tabancamız her zaman en iyi arkadaşımız. Kendisi ile ateş ettiğimizde ses, çok fazla çıkmadığı için, kimse de görmemiş ise, hedefi hemen indirebiliyoruz. Genelde iyice hedef alıp, tek kurşunla kafadan saldırmak hem etkili hem karizmatik. Tabii cephaneden de tasarruf etmiş oluyoruz, bu pahalılıkta bu da önemli. Yeni bir başlıkta daha sesli silahlara geçeyim.

Toplu Katliam Yapsak Suikatçi Karizmamız Zedelenir Mi?

Dünyadaki en saldırgan varlıklardan biri nedir biliyor musunuz? Sıkılmış olan oyuncular. Hitman’de amacımız aslında sessizce, görünmeden hedeflerimizi yok etmek. (Bunu özellikle ara videolardan anlıyoruz) Ama tabi ki istediğimizde ya da sıkıldığımızda toplu katliama geçebiliyoruz. Bunun doğruluğunu ya da yanlışlığını tartışmayacağım sadece böyle bir yol izlerseniz diye iki üç taktik verme peşindeyiz.

Susturuculu silahımız haricinde kullanacağımız bütün ateşli silahlar gerçekten de “ateşliler.” Yani fazlasıyla ölümcül, ve ses çıkaran aletler. Özellikle otomatik tüfekler birden çok hedefi hızlı bir şekilde öldürmeye olanak tanırken, pompalı tüfekler ise tek hedefler için birebir diyebiliriz. Basit bir dövüşme tekniği olarak hedeflerinizi birer ikişer indirin, hafifçe sağa sola bir sonraki odaya hareket edin, pusun ve gelen hedefleri öldürmeye devam edin. Beklenmedik bir yerden saldırı gelmediği sürece çoğunlukla bu strateji ile başarılı olabiliyoruz. Çok tavsiye etmediğimiz bir yol olsa da tabii ki zevkinize göre ilerlemeniz en önemlisi.

Hitman Genel Strateji Rehberi – Bukelemun Olmanın Faydaları

47’nin bu kadar efsanevi olmasının ana sebeplerinden biri de kılık değiştirme ustası olması. Bayılttığınız (bence öldürmek daha iyi ama gözümü kan bürümüş de olabilir) kişilerin kıyafetlerini hızlıca giyebiliyor ve onlar gibi davranabiliyoruz. Bu noktada büyümüzü bozan şey “büyük” silahlar. Yani diyelim ki bir postacı kılığına girdiniz. Eğer görünen bir makinalı tüfeği ya da yangın baltasını sırtınıza asarsanız çıkan kırmızı ünlem dikkatimizi çekmeli. Çünkü bu küçük sevimli ünlem bir şeylerin yolunda gitmediğinin en büyük işaretçisi. Yani Türkçe çevirisi ile “Bu kostüme bu silah olmadı.” diyor. Dolayısıyla dikkat çekersiniz. Oyun adet burada oyuncu olan bizlere bir soru yöneltiyor; “Sessiz mi hareket edeceksin, yoksa parmağın dakikalar boyunca tetikte mi kalacak?”

Özellikle bazı bölümlerde çok fazla ve iyi silahlı muhafız bulunduğundan, toplu bir çatışmada hareket etmek, bazen geri çekilmek ve yeterli cephaneye sahip olmak da savaşın önceliklerinden bazıları.

Benim Bir Arkadaşım Vardı El Bombasına Kafa Atardı

Çatışmaların önemli bir kısmını da ne yazık ki, son derece dandik yapılmış olan el bomba atışları yer alıyor. Bir kere oyunun inceleme yazısı olan şu yazımda (https://fanzade.com/gamerhead/hitman-1-i-olumcul-keltos-inceleme/) bahsetmediğim bir ayrıntıya burada değineyim; Arkadaş bütün dünya tek tür el bombası kullanıyor. Bombanın kör edici özelliği var, ancak yeterince hızlı olabilirsek etkisinden kaçabilir ya da azaltabiliyoruz. Bombanın özelliği zaten öldürmek değil, sersemletmek ve oyunu olarak bizleri panikletmek. Sonuçta ekranı beyaza boyadığı için görüşümüzü yitiriyor ve kendimizi savunmamız oldukça güçleşiyor. Yine de oyuna bir el bombası aktarsalardı çok daha gerçekçi ve zorlu savaşların olabileceğini düşünüyorum. Zaten ışık bombasını birkaç kez deneyimledikten sonra da ne yapmamız gerektiğini biliyoruz. Bombaya bakmadan geldiği yönün tam tersine doğru uzaklaşmak en güzel savunma diyebilirim.

Öldürmek Çok Da Sorun Değil

Haritalar o kadar büyük ki, isterseniz hedefinizi indirin, isterseniz sıradan suçsuz günahsız birinin hayatını almış olun fark etmiyor. Yani birinin cesedinin bulunması dalga dalga paniğe tam anlamıyla sebebiyet vermiyor belli bir alana kadar yayılıyor. Bu durumu lehimize kullanmak mümkün. Ana hedefimizi indirdikten sonra hızlıca olay yerinden uzaklaştığımızda, çok sorun olmuyor. Bunu yapabilmek de hedefi nerede, nasıl öldüreceğimizi önceden planlayarak bir hayli mümkün. Tabii önceden belirlenmiş bir çıkış yolu da işlerimizi kolaylaştıracak etmenlerden biri oluyor. Ne demişler “Bir orduyu yenmek isteyen, öncelikle masa başındaki figürlerle bunu yapmalıdır.” (Biraz uydurmuş olabilirim ama siz ana fikri anladınız, plan yapmak önemli.)

Canını aldığınız kişileri mutlaka bir yerlere saklayın ortalıkta bırakmayın. Bulununcaya kadar zaman kazanmış olursunuz, hatta bazıları bulunmayabiliyor da. Tavsiyem size sorun teşkil eden kişileri ortadan kaldırmanız, bayıltmak genelde geçici bir çözüm oluyor. Hatta bayıltıp ilerledikten sonra bile, bu kişiler başa bela olabiliyor. Çok ahlaklı ve insan hayatına hürmet eden kişiler olsak, bir suikastçiyi canlandırmazdık değil mi?

Suikast Sanatına Başlamaya Hazırken Yazının Sonu

Tüm yazının kısa bir özetini vermem gerekirse, hedeflerinizi iyi belirleyin. Sabırlı olun. Mümkün olduğunca plan yapıp etrafta dolaşın. Toplayabildiğiniz tüm eşya ve silahları toplayın. Suikasti gerçekleştirdikten sonra olay yerinden uzaklaşın ve en yakın çıkıştan, alanı terk edin. Mümkün olduğunca çatışmaya girmeyin, eğer girerseniz de yer değiştirin ve çatışarak o alandan uzaklaşın.

Daha fazla taktik için ise ign, size yardımcı olabilir https://www.ign.com/wikis/hitman-3/17_Essential_Tips_and_Tricks_for_Getting_Started

Bir sonraki yazıda görüşünceye dek kafanız parlak, atışınız on ikiden olsun.