Kapatıp Açmayı Denediniz mi? IT CROWD 1. Sezon

Merhaba bilgisayardan anlayan, anlamayan ve anlıyormuş gibi yapan güzel okurlarımız 🙂 Bu hafta sizleri biraz geçmişe götürüyor ve İngiliz durum komedisi severlere hitap etmeyi amaçlıyorum. Karşınızda IT Crowd… Bu yazımız IT Crowd 1. sezon incelemesi üzerine.

Teknolojiye Düşman Şirket Olur mu? 

2006 Yapımı olan dizimizin genel konusu şöyle; Aşırı başarılı Reynholm Şirketinde insanlar, teknolojiyi fazlasıyla anlaşılmaz ve mistik olarak görmekte, zaman zaman bilgisayarın fişini takmayı unutup IT Departmanını arayabilmektedirler. Dizimiz, söz konusu olan departmana atanacak olan Jen ile başlıyor. Bölümün başına getirilmekte olan Jen’in seçilme nedeni ise sadece gelen mail’leri okuyup geri dönüş yapabilmesi. “Bunu yapabildiğine göre bilgisayardan anlıyor olmalı” düşüncesiyle ekibin başına transfer ediliyor. Ve maceramız bu noktada başlıyor.

IT CROWD 1. Sezon

IT sorumlusu iki gencimiz, işlerinde zehir ya da fişek gibiler ancak sosyal hayatlarında durum, bunun tam tersi. Artık dijital dünyada kendilerini biraz fazla kaybetmekten midir, doğuştan mıdır bilinmez, Roy ve Moss, kesinlikle dizinin en önemli komedi unsurları.

IT Crowd Kendi Seviyesinde Sıcak Bir Komedi

5 Sezondan oluşan dizimiz, belirttiğim gibi kendi kıvamında, daha çok bir durum komedisi şeklinde ilerleyen bir yapım. Hemen belirteyim ki diziye gülebilmek için bilgisayardan anlamanıza gerek yok, Roy ve Moss’un insan ilişkilerinin belirsiz komedisi, Jen’in devamlı birini bulmaya çalışıp kimseyi beğenmemesi, genel güldürü unsurlarını oluşturuyor. Diziye tavsiye üzerine başladığımda ilk olarak bana biraz The Big Bang Theory‘yi anımsatmış, oradaki Sheldon gibi kendi işlerinde uzman ancak insan ilişkilerinde bir “ucube” konusunun işlendiğini düşündüm. Ancak dizi kesinlikle “nerd” bir dizi değil, yani devamlı süper kahramanlara yada bilimsel olgulara değinilmiyor. Genel olarak IT departmanındaki üçlüyü izlesek de, bölümlerde gördüğümüz diğer karakterler de kesinlikle akılda kalıcı ve kendilerine özgü tipler.

Hepimizi Yakalar mı? 

Tam anlamıyla sanmıyorum, dizi komik olsa da “herkesi güldürebilir” diyemem. Öncelikle İngiliz yapımlarını ve uç esprileri seviyor olmanız lazım. Buna ek olarak yapım genelde kapalı olmak kaydıyla birkaç alanda geçiyor, yani günümüz yapımları gibi onlarca kişinin sahne aldığı pahalı bir yapım beklemeyin. Ama haklarını vermek lazım ki Roy (Chris O’Dowd), Moss ( Richard Ayoade) ve Jen (Katherine Parkinson) rollerinin haklarını fazlasıyla veriyorlar. Mimikler, tiplemeler herşey yerinde ve uç bir komedi olmasına rağmen “gerçekten böyle tipler vardır” dedirtiyorlar.

Her sezon altı bölüm, dizi gerçekten de kıvamda tutturulmuş ve fazla uzatılmamış. İlk sezonda genelde her bölümde oldukça fazla güldüm, çok bölüm olmadığı için su gibi bitti. Bölümlerin kendileri de fazla uzun değil bu açıdan da başarılı buldum. Tavsiyem yemek yiyeceğiniz zaman açın bir ya da iki bölüm, keyfinize bakın. İnsan ilişkilerinde yapılmaması gereken on ya da daha fazla kusurla hareket ile ilgili örnekler görün:)

IMDb üstünden de 8,5 puan almış olan IT Crowd 1. sezon , 2013 yılında tamamlanmış. Ancak inanın ki tiplemeler ve düşünceler, halen oldukça komik ve güncel. Sosyalleşmeye çalışan ikilinin her denemelerinin kendine has bir şekilde başarısız olmasını, Jen’in komik iniş ve çıkışlarını (Aunt İrma’nın Ziyareti bölümünü özellikle bu konuda tavsiye ediyorum) zevkle izliyoruz.

Sizde eğer, biraz nostaljik takılmak istiyor, olaylara biraz da “Bilgi İşlem” departmanının eğlenceli bakış açısından görmek istiyorsanız, hızla biten IT Crowd tam size göre.

Yeni yazımıza kadar bilgisayarlarınız hep çalışması ve IT bölümünü hiç aramamanız dileğiyle…

Minik Bir Not: Dizi 5 sezondan oluşsa da son sezon tek ve uzun bir bölümden oluşuyor. Türü seviyorsanız bittiğine üzüleceksiniz. Ben ikinci sezona başladım, bitirdikçe bilgilendirmeye devam edeceğim. Siz de yorum yapın, olmadı takipte kalın 🙂