IT CROWD 2. Sezon – Şirketin Başı Değişince, Değişim Kaçınılmaz!

Bu hafta da şirketlerinin “Bilgi-işlem” departmanına aramadan duramayan okuyucularımızı selamlıyorum:) Daha önce ilk sezonunu incelemiş olduğum IT CROWD dizisinin ikinci sezonunu mercek altına almak için sizlerleyim.  Siz de pc’leriniz başına geçtiyseniz buyurun incelemeye. İyi okumalar. İşte IT Crowd 2. sezon incelememiz.

IT Crowd 2. Sezon İçinde Ekip Aynı Mı? 

Sevdiğimiz üçlü Moss, Jen ve Roy yanlış anlamalar ve kendilerine özgü hayatı algılama biçimleriyle ikinci sezonda da bizlerle. İlk olarak kadroda bir eksik olmadığını gördüğümde, rahatladım. Tabii spoiler olmaması açısından çok detaya giremiyorum ama bu sezonda bolca göreceğimiz başka bir karakter daha olacak ki, kendisi de gayet komik gayet çılgın.

IT CROWD 2. Sezon

Mutlaka denk gelmişsinizdir; bir dizi beğenilince ve ikinci sezon çekilme kararı alındıktan sonra, ilk bölüm sönük geçebiliyor. Ya beklentiler çok yüksek olduğu için ya da gerçekten de yeterince komik ya da hikayeyi ilerletici bir durum söz konusu olmayabiliyor. –The Walking Dead‘e kocaman selamlar- Ancak yapımda böyle bir durum yok. İkinci sezonun en iyi bölümü olmaya aday bölümlerden biri de ilk bölüm, The Work Outling. 

Kalite ve komedi, hız kaybetmeden bu sezonda da devam ederken, beklenmeyen bir gelişme ile de etkileniyor. Eğlenirken, düşünürken bir yandan da şok oluyoruz. İlk sezonda yazdığım gibi, tam anlamıyla bir İngiliz komedisi şeklinde ilerlemeye devam ediliyor. Açıkçası acaba bir bozulma olur mu diye düşünsem de ilk bölümden güvende olduğumuzu anladım.

Eğlenceli Ama Hiç Sıkmıyor Mu?

Açıkçası ikinci sezon gerçek anlamda ilkinin devamı, dolayısıyla bu türü ve ilk sezonu sevenlerin herhangi bir hayal kırıklığına uğrayacağını düşünmüyorum. İlk bölüm güzeldi ama ikinci bölüm çok daha vurucu örneğin. Yine gelenek bozulmamış ve bu sezon için de 6 bölüm yazılmış.

Dizinin başka bir bonusu ise aslında bölümlerin hatta sezonların birbirinden neredeyse tamamiyle bağımsız olması. Canınız mı sıkıldı? 20 dakika zamanınız mı var? Hemen açın herhangi bir bölüm, hatta ilk ya da ikinci sezonu, bakın keyfinize.

Değişmeyen kısımlardan bir tanesi de ortam. Olayların çoğu IT departmanının bulunduğu kısım ve şirketin içinde geçse de, dış mekan çekimlerine de önem vermişler bu yüzden hem sevdiğimiz ortamdan olmuyor, hem de içimiz daralmamış oluyor.

Dizi hakkında minik bir uyarı yapmam gerekirse; birazcık saldırgan diyebileceğimiz espriler de (futbol severlerin nasıl konuştukları gibi) var. Ancak aslında bunlara kara mizah seviyesinde diyebiliriz. Kesinlikle bir nefret söylemi ya da benzeri bir durum değil. Eğer arkanıza dayanır ve gülüp geçerseniz gerçekten de zararsız olduğunu göreceksiniz. Herkesin amacının 20 dakikayı eğlenerek geçirmek olduğuna inanıyorum. Yine de eğer özel olarak hassas olduğunuz konular var ise -Almanlar ya da Ruslarla dalga geçilmesi gibi- hoşunuza gitmeyen kısımlar olabilir. Bu kısımlar sadece bir esprisi yapılıp geçilmediğinden, bölümün çoğunluğunda sürdüğünden dizi, sizi yakalayamayabilir.

İnternet Kotasının Sonuna Gelirken

Özetleyecek olursak IT Crowd 2. sezon yoluna aynı komiklik ve kalitede, hiç hız kesmeden devam ediyor. Ne senaryoda ne de oyuncularda herhangi bir performans düşüklüğü asla söz konusu değil. Yazımı kapatırken sizleri ikinci sezona doğru uğurluyor, eğer her şey planladığım gibi giderse haftaya bir oyun incelemesinde görüşmek üzere diyorum. O zamana kadar “patronla” iyi geçinmeniz dileğiyle…