Agents of SHIELD 6. SEZON 8. BÖLÜM İncelemesi

İşler ilginçleşiyor

Agents of SHIELD 6. sezonun finaline doğru adım adım ilerlerken bir bölümü daha geride bıraktık. Bazı gizemlerin açıklandığı ama yine de kafamızda sorular bırakan ve bana göre son iki bölümün çok üstünde bir bölümdü. Lafı çok uzatmadan bölümün detaylarına geçmek istiyorum. O yüzden SPOILER uyarımızı yapıp Agents of SHIELD 6. sezon 8. bölüm incelemesine geçelim.

Daha önceki bölümlerin incelemelerini okumak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Izel ve planı:

Izel ve evcil hayvanı

Öncelikle geçen yazıda söylediğim ‘Sarge’ün peşinde olduğu yaratıcı belki de Izel’dir’ teorisi doğru çıktı. Bunu hemen bölümün 10. Dakikasında açıklayıp olayları devam ettirdiler. İşte bu dizinin sevdiğim birçok yönünden bir tanesi de bu. Sezonun geneline bir gizem yayıyor, onu da çoğunlukla başarılı bir şekilde işliyor. Araya attıkları küçük çözümleri ise bir bölümde ipucunu verip ertesinde bölümde çözüp olayı ilerletiyor. Ve böylelikle dizi hep belli bir temponun üstünde sürükleyiciliğini koruyarak devam ediyor, hem de internet çağında, insanların teoriler üretip durduğu bir dönemde o gizemleri büyütmeden, seyirciyi bıktırmadan işleyip geçiyorlar. Izel karakterine geri dönecek olursak, Chronicom’ların gezegeni yok edenin, Sarge’ün peşinde olduğu kişinin o olduğunu öğrendik. Amacı monolitleri bulmak. Bu monolitlerle ne yapmaya çalıştığını henüz bilmiyoruz. Şimdiki izlenimlerimize göre hayırlı bir şey yapmayacaktır ama sağlam bir motivasyonla ona da hak vereceğimiz bir noktaya gidebilir iş, Agents of SHIELD bu, beklenir.

 

Fitz ve Simmons bildiğimiz gibi
Fitz ve Simmons bildiğimiz gibi

 

Izel’in dünyaya doğru yol alan uzay gemisinde dikkat çeken noktalardan biri de o ‘şeker’lerdi. Hatırlarsanız sezonun ilk bölümlerinde Daisy ve Jemma o şekerlerden yedikten sonra kafalar yaşamaya başlamışlardı. Ki, bu bölümde de Jemma-Fitz konuşmasında bunun bahsi geçti. Izel Toad’a yaklaşırken şekerlerin ne olduğunu sordu, sonra bir shrike saldı üstüne. Ama sonraki sahnelerden birinde o şekerleri yerde bıraktığını gördük. O yüzden hikaye için önemli mi değil mi emin değilim şimdilik. Ama not düşmekte fayda var diye düşünüyorum. Gemide yaşanan bir başka mevzu da tabii ki, Jemma ve Fitz’in konuşmalarıydı. Fitz bir bölüm önce öğrendiği gerçekleri atlatabilmiş değil ve şu an Jemma’yı ‘kendinden’ kıskanmakla meşgul. Ama bu çift bunu da atlatacaktır, çünkü kolaylıkla gezegen yok edebilen psikopat bir kadın ile aynı gemideler ve bu gemi SHIELD’ın hedefinde

 

Dünyamızda son durumlar:

Güven tohumları atılıyor

 

Dünyada gerçekleşen olaylar daha da ilginç. Mack iyi bir yöneticilik sergileyerek geçen bölüm Sarge’e verdiği sözü tuttu ama sigorta olarak ekibinden sadece bir kişiyi yanına verdi. Ha, bu sigortaya alma ne kadar işe yaradı, tartışılır. Daisy bu bölüm [yine Sarge’ün Coulson’dan tamamen farklı olduğunu vurgulayarak] bu benzerliğin nasıl olabileceğini, nasıl aynı DNA’ya sahip olabileceklerini sorguladı. Bu konuya yazının sonunda döneriz. Sarge ise artık güvenmeye başladığı SHIELD ekibine bildiklerini anlatmaya başladı. Izel’i ve onu nasıl durdurmayı planladığından bahsetti, tabii bomba kısmını atlayarak. Sonuç olarak shrike’ların oluşturduğu kuleye hedefleyerek ve Daisy, May, Deke ve Snowflake’i feda ederek diğer iki arkadaşının yanına portal açtı. Son bıraktığımız noktada kuleye doğru giden bomba yüklü bir kamyon ve içinde Izel’i bulunduran bir uzay gemisi yanaşmakta. Bakalım gelecek bölümde Mack’in kararı ne olacak ve olaylar nasıl şekillenecek. Tabii Deke sayesinde bombanın yeri tespit edildi, sağ olsun. Ama ben bu Deke karakterini sevemiyorum. Sahneleri gereksizce uzun, gereksizce komik yapılmaya çalışılıyor ve ben hiç gülemiyorum.

 

Sarge? Coulson?
Agents of SHIELD 6. SEZON 8. BÖLÜM

Son olarak. Sarge’ün kimliği ile ilgili bir arkadaşım bir teori anlattı ve çok kafama yattı. Onu sizinle paylaşmak isterim. Hatırlarsanız 4. sezonun sonunda Coulson, Aida’yı durdurmak için Ghost Rider ile anlaşma yapmıştı. Ama biz o anlaşmanın ne olduğunu bilmiyorduk. Belki de bu Izel ve shrike mevzusu Ghost Rider’ın peşinde olduğu bir mevzu ve halletmesi için bizim ajanların elleri ile gömdükleri Coulson’u hayata döndürmüş olabilir. Bu teori ile ilgili elimizdeki tek kanıt Sarge ve Coulson’un aynı görünüşe ve DNA’ya sahip olması, farkındayım ama bence bu şekilde çözüme ulaşırsa işler fazlasıyla tatmin edici bir final olur.