Agents of SHIELD 6. Sezon 2. Bölüm İncelemesi

Geçen hafta sezona bomba gibi bir giriş yapan Agents of SHIELD bu hafta yayınlanan bölümü ile de beklentilerin altında kalmamayı başardı. Geçen hafta ucundan gösterip merak ettirdikleri Sarge ve Fitz’e uzun uzun ekran süresi tanırken ileriki bölümler için birçok yeni yemler atmayı da ihmal etmediler. Çok güzel bir sezonun bizi beklediği aşikar. O zaman SPOILER uyarımızı yapıp bölümün detaylarına inelim ufaktan.

Fitz ve Enoch Sivos Gemisinde

Fitz ve Enoch Sivaslıların Gemisinde

Geçen bölümün sadece son sahnesinde gördüğümüz Fitz’in başına neler geldiğini bu bölüm öğrenmiş olduk. Gelişmiş lens teknolojisi ile gözlerinin rengini değiştirip Sivos isimli uzaylı ırkın gemisinde mühendis olarak yer bulmuş kendisine. Ancak Xandar salyangozundan tiksinmesi ile şüpheleri üzerine çeken Fitz, ‘Gardaş, sen Sivas’ın neresindensin?’ sorusuna da kuzeyden (radyasyonlu bölge olduğunu bilmiyor tabii) cevabını verince kendini açık etmiş oluyor. Ücretsiz çalışırım diyerek kendilerini gemiden atılmaktan kurtaran Fitz, daha sonra kendisinin kimliğini açık eden Sivaslıları kurtarıp Viro isimli kaptanı uzay boşluğuna bıraktı. Gezegene inerlerse isyankar mürettabat olarak hoş karşılanmayacakları için rota değiştirmeye karar verdiler.  Bu sahneleri büyük bir zevkle izledim ben. Ama bölüme bakınca hikayenin zayıf kolu olarak kaldığı aşikar. Bir de tam bunlar ayrıldıkları anda Zephyr-1’in gelmesi gibi klişe bir sahne ile noktalandı. Bu sahnenin seyirciyi rahatsız etmesini anlayabilirim ama bu daha çok uzay macerası izleyeceğimiz anlamına geldiği için beni rahatsız etmedi.

Sarge ve Ufak Tefek Soygunlar

Bu bölümde Sarge karakterini daha  fazla izleme imkanımız oldu. Serge-Coulson olayına girmeden önce bu ekibin amacına odaklanalım. Önce günlük ihtiyaçlar için market soydular, orasını geçelim. Ama sonrasında ekibin Piezoeloktronik Taş peşine düştüğünü öğrendik, Bu taşlarla ne yapmayı amaçladıklarını öğrenemedik daha. Ama Benson’un bulduğu biyolojik hard diskten bulduğu görüntülere bakarsak pek hayırlı bir iş için kullandıkları söylenemez. Ama bu ekipte ilgimizi çeken başka önemli konular var. Öncelikle Snow’un ölüme ve öldürmeye karşı sergilediği tutum. Bu karakterin kendisine has bir durum da olabilir, geldiği kültürün bir parçası da olabilir. Ama kesinlikle dikkate alınması gereken bir konu.  Diğeri ise Pax’in ‘eski hayatını özlemiyor musun’ repliği. Bu tabii ki 20 sene önce yaşadığın hayat anlamına da gelebilir ama karşımızda Coulson’a birebir benzeyen bir karakter olunca insanın aklına her şey geliyor. Ve de Coulson denince Sarge’in donup kalması ‘bir şeyler hatırlayıyor’ demesi var. Bölüm Sarge karakterinin kim olduğunu merak ettirmekte çok başarılı. Akla gelen ilk ihtimaller Skrull olması veya paralel evrenden gelmiş olmaları. Ya da paralel evrenden gelen Skrull’lar olması. Ama açıkçası ben bunların olmasını istemiyorum ve bunlardan başka bir şey çıkacağını iddia ediyorum.

Agents of SHIELD 6. Sezon 2. Bölüm
Agents of SHIELD 6. Sezon 2. Bölüm

SHIELD Ekibi

Geçen haftaki yazımda da söylediğim gibi Mack yönetici pozisyonuna çok yakışmış.  Elena’in ajan Keller ile takılmasını dert etmiyor, daha çok işine odaklanıyor. Elena ise geçen bölüm Keller’den uzak kalmaya çalışmasına rağmen bu bölümde yanında olması gerektiği bir pozisyona düştü. Endişelendiğim aşk üçgeni mevzusu da fazla süre kaplamadığı için rahatsız değilim şimdilik. Ama bu bölüm en önemli karakterlerden biri May’di. Ming-Na Wen’in oyunculuğunu iyi bulmuyorum açıkçası. Dövüş kareografileri ve donuk ajan dışında yazılan rollerin altından pek kalkamadığını düşünüyorum. Ama bu bölümde kötü değildi. Ama ilerde Sarge ile karşılaşacaklar belli ki ve bu sahneler ağır dramalar içerecek. Umarım altından kalkabilir

Agents of SHIELD 6. Sezon 2. Bölüm
Agents of SHIELD 6. Sezon 2. Bölüm

Uzun lafın kısası bu bölüm de beni tatmin etti. Hafta hafta merak ettirip izletebilen tek dizi benim için şu an. Sizler nasıl buldunuz bölümü? Beklentilerinizi karşılıyor mu? Sarge’ün kim olduğu ile ilgili teorileriniz var mı? 6. Sezonun geri kalanı için umutlu musunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz