‘SUPERGIRL’ Televizyonun İlk Transseksüel Süper Kahramanı ile Tarih Yazıyor

‘SUPERGIRL’ TV ekranlarının ilk transseksüel süper kahramanı ile tarih yazıyor.

CW‘nin Supergirl dizisi bu akşam Dreamer‘ın hikayesi ile ilk transseksüel süper kahramanını televizyonlara getiriyor. Dreamer’ın maskesinin arkasındaki oyuncu ise Nicole Maines adında New England’lı transseksüel bir eylemci. Kendisi 2014’te gerçekleştirdiği bir kaç ayrımcılık karşıtı protesto sonucunda transseksüeller cinsel kimlikleri ile uyuşacak tuvaletleri kullanabilmişlerdi.

Dreamer’ın rolünü dolduracak uluslararası oyuncu seçmelerinden sonra geçen yazın San Diego’daki Comic-Con International’da “Gerçek Hayatın Kahramanı” diye tanıtıldıktan sonra Maines’ın oyuncu seçilmesi ses getirmişti. Aynı zamanda HBO’nun belgesellerinden biri olan The Trans List’te oynayan Maines, oyunculuk yeteneklerini USA Network’un GLAAD Media Award kazanan Royal Pains’in 2015 bölümlerinde göstermişti.

Maines, Supergirl kadrosuna Ekimde acemi muhabir Nia Nal rolünde girmişti ve kostümlü kariyeri Dreamer’a dönüşümü bir gizem olarak başlamıştı. National City’ye yeni gelen karakter kehanet gibi rüyalarını anlamaya (veya reddetmeye) başladı. Bu akşamın Blood Memory adlı bölümünde, Supergirl, gelecekle olan bağlantısına ışık tutması umuduyla geçmişininin kökenini keşfetmesinde Nia’ya eşlik ediyor. Bu olaylar sürecinde de izleyiciler Dreamer’ın kostümünü ekranlarda ilk defa görecekler. (Öbür haftanın Menagerie adlı bölümünde ise Dreamer’ı kostümüyle birlikte aksiyon içerisinde göreceğiz.)

Transseksüel Süper Kahramanı

Cuma günü GLAAD, 2018 için Media Award adaylarını açıkladı ve içerisinde zeki, ince düşünülmüş LGBTQ karakterlerinin sahnelerini barındıran başka bir uyarlaması CW’nin diğer dizisi Black Lighting ile birlikte Supergirl de “televizyon dram dizileri” kategorisinde ödül için yarışacağını açıkladı.

İstanbul doğumlu Eskişehir Anadolu Üniversitesi Almanca/İngilizce Öğretmenliği öğrencisi