Russell T Davies, Bir Kez Daha DOCTOR WHO’nun Başyazar Koltuğunda

Russell T davies

Russell T Davies, 23 Kasım 2023‘te yayınlanacak olan Doctor Who 60. yıldönümü özel bölümünü ve daha sonra yayınlanacak sezonları idare etmek için ekranlara bomba gibi bir dönüş yapacak.

60. yıl özel bölümü ve sonrasındaki sezonlar BBC Stüdyoları ve Bad Wolf Productions‘ın ortak yapımı olacak.

Bol ödüllü yazar Russell T Davies, gelecek yıl diziden ayrılacak olan Chris Chibnall‘ın yerini geçecek ve dizinin yeni sorumlusu olarak TARDIS‘in kontrolünü bir kez daha devralacak. Russell T Davies, 23 Kasım 2023‘te yayınlanacak olan Doctor Who 60. yıldönümü özel bölümünü ve daha sonra yayınlanacak sezonları idare etmek için ekranlara bomba gibi bir dönüş yapacak. 60. yıl özel bölümü ve sonrasındaki sezonlar BBC Stüdyoları ve Bad Wolf Productions‘ın ortak yapımı olacak. Russell, 2005 yılında Doctor Who‘nun yeniden yayınlanmasını sağlayan, diziyi uluslararası bir fenomen haline getiren ve TV’nin en büyük hitlerinden biri olmasını sağlayan kişi olarak tanınıyor. Diziyi idare ettiği süreçte, başarının getirdiği büyük beğeni ve popülerliğin de tadını çıkardı. O dönemdeki dizinin geri dönüşü ve büyük başarısı Torchwood ve The Sarah Jane Adventures adlı iki yan dizinin yaratılmasına da yol açtı.

Davies 2009’da diziden ayrıldı. Çocukluğundan beri Doctor Who hayranı olan Russell, son zamanlarda Years and Years, A Very English Scandal ve bu ay National Television Awards (Ulusal Televizyon Ödülleri)’da En İyi Yeni Drama ödülünü alan It’s a Sin ile büyük bir başarı elde etti.

Russell T Davies, “En sevdiğim diziye geri döneceğim için çok heyecanlıyım. Fakat zamanda çok hızlı yolculuk yapıyoruz. Önümde Jodie Whittaker‘ın harika Doktor‘unun keyfini çıkarabileceğim, arkadaşım ve kahramanım Chris Chibnall‘ın hala dümende olduğu koca bir sezon var. Ben şimdilik sadece bir izleyiciyim.”

Chris Chibnall, “Doctor Who‘nun 60. yıl dönümünde, İngiltere’nin senaryo yazarlığı alanında yetiştirdiği en parlak isimlerden birinin eve dönmesini görmek son derecede heyecan verici bir his ve çok yerinde bir karar. Russell, meşaleyi kendisine geri verilmek üzere devretti. Doctor Who, BBC, Galler’deki dizi/film endüstrisi ve dürüst olmak lazım, dünyadaki herkesin çok heyecanlı olmak için pek çok nedeni var.” dedi.

BBC Drama Bölüm Başkanı Piers Wenger, “13. Doktor yeni ve olağanüstü maceralara atılmaya hazırlanırken, değişim rüzgarları esiyor… bu rüzgarlar dünyanın dört bir yanındaki Doctor Who hayranlarını sevindirecek haberler getiriyor. Russell‘ın Chris ve Jodie‘nin büyük başarılarını daha da geliştirmek için Doctor Who‘ya geri dönmesinden heyecan duyuyoruz. Dizi için yapmaya devam ettikleri her şey için ikisine ve Cardiff’teki ekibe teşekkür ederim ve merhaba Russell, geri dönmen harika.”

Russell T Davies‘in başyazar olarak yapacağı ilk bölüm 23 Kasım 2023‘te yayınlanacak olan 60. yıl özel bölümü olacak. Devamında ise 2024’te yayınlanacak olan 14. sezonun