PERCY JACKSON Serisi DİSNEY+ Tarafından Diziye Uyarlanıyor!

Percy Jackson

Dünya çapında milyonlarca okura sahip olan, aylarca çok satan listelerinden düşmeyen “Percy Jackson ve Olimposlular” kitap serisinin yepyeni bir uyarlamayla Disney Plus‘ta live-action dizisi olacağı kesinleşti!

Melez Kampı’na dönmeye hazır mısınız? Modern dünyayı Yunan Mitolojisi ile harmanlayan popüler fantastik roman serisi Percy Jackson ve Olimposlular, resmen bir Disney Plus dizisi olacak!

Serinin yazarı Rick Riordan, Twitter’dan attığı videoyla durumun resmiyet kazandığını açıkladı ve ardından Twitter’da “Percy Jackson” saatlerce dünya çapında trend topic oldu.

https://twitter.com/rickriordan/status/1261008593077374977

Anlaşılan o ki, Percy Jackson hayranlarının aylarca süren #DisneyAdaptPercyJackson hastag’iyle yazdıkları binlerce tweet  sonuç vermiş. Disney, Riordanı da sürece dahil ederek bu popüler mitoloji serisini yeniden uyarlamaya karar vermiş. Riordan, haberin öncesindeki süreçte Twitter’da oldukça aktifti ve bu akşam itibarıyla hayranlarını heyecanlandıran haberi eşi Becky Riordan ile birlikte oradan duyurdu.

https://twitter.com/rickriordan/status/1261010163068272640

Rick Riordan, Dizinin Uyarlama Sürecinde Aktif Görev Alacak

Yazarın ve eşinin oldukça heyecanlı göründüğü videoda uyarlama hakkında çeşitli detaylara değindiler. 5 kitaplık Percy Jackson ve Olimposlular serisini kaynak alacak olan dizinin ilk sezonu ilk kitap Şimşek Hırsızı’nı ele alarak ile başlayacak. Dizi, bir animasyon olarak değil de, oyuncularla live-action formatında çekilecek. Çiftin, yapımın her aşamasında bizzat rol alacaklarını duymak aslına uygun bir uyarlama isteyen hayranları en çok sevindiren detay oldu. Açıklamalara bakılırsa, bu defa okurlar isteklerine kavuşacak gibi duruyor. Yapım, Fox 21 TV stüdyolarında çekilecek fakat henüz oyuncu kadrosuna dair hiçbir detay bilinmiyor. Ne zaman yayınlanacağı sorusuna da bir yanıt yok. Bir yıldır Disney ile anlaşmak için çabalayan yazara güvenip detaylar için sabırlı olmak gerekiyor.

Percy Jackson ve Olimposlular’ın Hakları Disney’e Geçmişti

Daha önce, 20th Century Fox tarafından serinin ilk iki kitabı (Şimşek Hırsızı ve Canavarlar Denizi) sinemaya uyarlanmıştı. Hatta ilk filmi ünlü yönetmen Chris Columbus (Harry Potter‘ın ilk iki filminin yönetmeni olur kendisi) çekmişti. İki sinema uyarlaması her ne kadar iyi gişe yapsa da, fanların ve hatta yazar Rick Riordan‘ın tepkilerine maruz kalmıştı. Hayranlar, oyuncu seçimleri ve senaryolar kitaplardan çok farklı olduğu için uyarlamalardan nefret etmişti; yazar Rick Riordan ise attığı tweetlerde filmler ile açıkça dalga geçiyordu!

20th Century Fox stüdyolarına filmler konusunda kızgın olduğunu açıkça dile getiren yazar, Kasım 2018’de yayınladığı bir blog gönderisinde “Senaryonun son halini ve sette ne yaptıklarını gördükten sonra, kendi huzurum için uzaklaşmam gerektiğini fark ettim.” demişti. -Yapımcılara açıkça karakterleri daha yaşlı yapmamalarını rica eden e-postalar göndermesine (kitaplarda 12 yaşındaki karakterler filmde 16-17 yaşlarındaydı) ve çocuklara da yönelik olan serinin uyarlama senaryosunun kaba dil kullanımını hiç onaylamamış olmasına rağmen, belli ki yapımcılar yazarın isteklerinin tam tersini yapmış.-

20th Century Fox’u, diğer birçok stüdyo ve markayla birlikte Disney’in satın almasıyla Percy Jackson serisinin uyarlama hakları da Disney’e geçmiş oldu ve bu durum Percy Jackson uyarlaması için ikinci bir şans getirdi! Bu sefer bizzat Disney’le görüşen ve sürece dahil olan yazar Rick Riordan, anlaşılan içine sinen bir sonuç alana kadar bu konuyu gizlemiş. 2018 Kasım’da hayranların böyle bir olaya tepkisini ölçmek için bir Tweet atmış ve 41 bin kişinin katıldığı oylamanın sonucu %93 oranında evet olmuştu. Büyük ihtimal görüşmeler baya uzun sürmüş ve elimizdeki tek ipucu Aralık 2o19’da attığı bu twitti. Herkes bir seri gelmesini bekliyordu ama live-action mı animasyon mu -sonuçta live-action filmleri beğenilmemişti- olacağına dair kafalarda soru işaretleri vardı.

https://twitter.com/rickriordan/status/1205305797229441024

 

Percy Jackson ve Olimposlular Serisi

Percy Jackson ve Olimposlular kitap serisi toplamda 42 dile çevrildi ve sadece ABD’de 30 milyondan fazla kopya sattı. Kitapların ülkemizde de 100’den fazla baskı yaptığını ve çokça okurunun bulunduğunu belirtelim.

5 kitaptan oluşan seri, günümüz dünyasında Yunan mitolojisinin gerçek olduğu alternatif bir gerçeklik sunuyor. Kitaplar, Denizler Tanrısı Poseidon’un oğlu melez (yarı tanrı) Percy’nin kendisi gibi annesi ya da babası Antik Yunan Tanrısı olan çocukların bulunduğu Melez Kampı’na gitmesiyle başlayan mitolojik maceralarını konu alıyor. Seri, Nintendo DS tarafından video oyuna da uyarlanmıştı.

Her yaştan milyonlarca okuru olan serinin başarısından sonra; Rick Riordan, adeta bir yazı makinesine dönüşerek Mısır, Roma ve son olarak İskandinav mitolojilerini modern dünyayla buluşturduğu farklı seriler yazmaya devam etti. Serilerin hepsi aynı evren içinde bağlantılı şekilde, günümüz Amerika’sında geçiyor ve diğer serilerin bazı kitaplarda ilk serideki baş karakterimiz Percy de var!

Şahsen ben de, mitolojileri bu şekilde çocuklara öğretmesi ve farklı mitolojileri bir arada harmanlaması çok sevilen Rick Riordan‘a (bu arada yazar gerçekten mitoloji dersi öğretmeni ve karakterlerin çoğu kendi öğrencilerinin isimleri) bayıldığımı belirtmek isterim. Filmler yüzünden serinin değeri asla bilinmedi ve hayranlar olarak elimizde sadece fanartlar vardı. (En çok fanartını bulabileceğiniz seri olduğunu iddia ediyorum ÇÜNKÜ ELİMİZDE BAŞKA MATERYAL YOKTU. En sevilen fan-art çizerini yazarın fark edip kitapların resmi çizeri yapması gibi tatlı detaylar da var.) Harry Potter’ın gördüğü ilgiyi hak eden serinin filmden çok dizi olmasını -çünkü çok detaylı işlenebilecek olaylar var- sezon geçtikçe Percy’nin büyümesini/karakter gelişimini görmenin nasıl güzel olacağını hep konuşurduk… Ve şimdi gerçek olacak… Yazar bizzat dahil olduğu için daha da heyecanlandık ama detaylar için büyük ihtimalle uzun süre beklememiz gerekiyor… 12 yıllık bekleyişten sonra… Okumaya başladığımda çocuktum ve ilk seri daha tamamlanmamıştı…

Peki sizin bu Disney Plus live-action dizisine tepkiniz ne oldu? Sizce Percy Jackson ve Olimposlular serisinin hak ettiği bir uyarlamaya kavuşabileceğine inanıyor musunuz? Yorumlarda fikrinizi belirtebilirsiniz!

Dizinin detaylarını anlatacağımız yazıda görüşmek dileğiyle!