Kodansha 44.’sü Düzenlenen Yıllık Manga Ödüllerinin Kazananlarını Duyurdu

Kodansha Manga Ödülleri, yıllık olarak düzenlenen ve geçtiğimiz yılda serileştirilmiş mangalara verilen bir ödüldür. Tabi bu ödüllerin verilmesi yeni bir seriye başlamak isteyen benim gibi okurlar için önemli oluyor. Malumunuz çok fazla seri çıkıyor ama bunların arasında iyi bir seviyede olanları seçip ayıklamak kolay değil. Bizim yerimize yapmışlar. Şunu belirtmeden geçemeyeceğim bu ödüller Kodansha’nın kendi dağıtımını üstlendiği magalar arasında yapılıyor.Öncelikle dallara göre adayları bir sıralayalım.

Shounen Dalında Adaylar:

Spy x Family Yazar: Tatsuya Endou, publishing in Shounen Jump+
Tensei shitara Slime Datta Ken Yazar ve Çizer: Fuse ve Taiki Kawakami, Shounen Sirius’de yayınlanıyor.
Tokyo卍Revengers Yazar: Ken Wakui,  Weekly Shounen Magazine’de yayınlanıyor.
Runway de Waratte Yazar: Kotoba Inoya,  Weekly Shounen Magazine’de yayınlanıyor.

Shoujo Dalında Adaylar:

Kageki Shoujo!! Yazar: Kumiko Saiki, Melody’de yayınlanıyor.
Gozen 0-ji, Kiss shi ni Kite yo Yazar: Rin Mikimoto,  Bessatsu Friend’de yayınlanıyor.
Hananoi-kun to Koi no Yamai Yazar: Megumi Morino,  Dessert’de yayınlanıyor.
Boku to Kimi no Taisetsu na Hanashi Yazar: Robico, Dessert’de yayınlanıyor.

Genel (Seinen ve Josei):

Skip to Loafer  Yazar: Misaki Takamatsu, Afternoon’da yayınlanıyor.
Tongari Boushi no Atelier  Yazar: Kamome Shirahama, Morning Two’da yayınlanıyor.
Blue Period  Yazar:  Tsubasa Yamaguchi, Afternoon’da yayınlanıyor.
Mystery to Iu nakare Yazar: Yumi Tamura, Monthly Flowers’da yayınlanıyor.

Bu yıl 44.’sü gerçekleştilen Ödülün sahipleri sırasıyla şöyle:

En İyi Shonen Manga:

Tokyo Revengers 

Ken Wakui tarafından yazılan ve çizilen 1 Mart 2017’den beri Shuukan Shounen Magazine’de yayınlanan bir manga serisidir. Serimiz Okul, Aksiyon, Romantizm ve Shounen etiketlerine sahip. Ana karakterimiz Takemichi Hanagaki 26 yaşında hayattan fazla beklentisi olmayan bakir bir erkektir. Sağda solda asgari ücretle çalışan ve tek başına yaşayan ana karakterimiz bir gün haberleri seyrederken ortaokuldaki sevgilisinin (hayatı boyunca edindiği tek kız arkadaşıdır aynı zamanda) bir çete çatışmasının ortasında kalıp öldüğünü görür. Sonrasında geçirdiği bir kaza sonucunda zamanda atlama yaşayarak kendisini ortaokul yıllarında bulur. Kendisine bir söz verir ve sevdiği kızı korumak uğruna geçmişi değiştirip Kantou bölgesinin en azılı çetesinin tepesine oturmayı hedefler. Seri ile ilgili bir inceleme sitemizde mevcut aşağıdaki linke tıklayarak incelemeye gidebilirsiniz.

Tokyo Revengers İncelemesi’ne gitmek için tıklayınız.

Bir Fan Yapımı Videoyu Bırakalım Şuraya Belki İlginizi Çeker.

En İyi Shojo Manga:

Boku to Kimi no Taisetsu na Hanashi (Our Previous Conversations)

Boku to Kimi no Taisetsu na Hanashi

Seriyi okumadığımdan ayrıntılı bir anlatım yapamayacağım sadece yüzeysel bir tanıtımla geçiyorum şimdilik. Nozomi Aizawa, okul arkadaşı Azuma’ya karşı olan duygularını şimdiye kadar bir sır olarak saklıyordu, ancak artık itiraf etme zamanı gelmiştir. Aldığı cevap ise normalin yanına bile yaklaşamaz.  Yanlış anlaşılmalar, konuyla alakasız laf dalaşları derken bu iki başına buyruk genç birbirlerine daha da yakın olurlar. Seri bize güzel bir romantik komedi sunuyor.

Genel Dalında En İyi Manga (Seinen ve Josei Türlerinde):

Blue Period

Blue Period

Lise 2. sınıf öğrencisi olan Yataro Yaguchi normal yaşantısından sıkılmış bir haldedir. Dersleri iyi, arkadaşları ile arası iyi ama gerçekte bu yaptıkları şeylerden hiç zevk almıyordur. Hem normal yaşantılarına devam eden hem de farklı işler yapan kişileri içten içe kıskanıyordu.

Tabi bu durum resim yapmayanın keyfine varınca değişir. Yataro çizim alıştırmaları yaparken kelimeleri resim ile ifade etmeyi dener. Bu denemelerin ardından Yataro kariyerini bu alana yönlendirmeye karar verir. Seri bize Yataro’nun kendi yaşıtları ile olan çatışmalarını, resim alanında olan yetenek savaşlarını yaşatıyor.

Kodansha Manga Awards 2017 - Nomeados - ptAnime

44. Kodansha Manga Ödülleri jürisinde yer alan mangakalar ise şöyle: Ken Akamatsu (Mahou Sensei Negima!), Tochi Ueyama (Cooking Papa), Oh! Great (Air Gear), Atsushi Kase (Zerosen), Akiko Higashimura (Kuragehime), Yuuji Moritaka (Gurazeni) ve Waki Yamato (Haikara-san ga Tooru).

Kaynak : MAL, Comic Natalie 12