Netflix ve BluTV gibi Platformları RTÜK Denetleyecek

Netflix ve diğer diğer dijital yayın platformları hakkında bir gelişme var.  Netflix başta olmak üzere diğer internet televizyonları için yeni düzenleme getirildi. Böylece, internet üzerinden yayın yapan platformların yurtiçi-yurtdışı kaynaklı olanları RTÜK denetimine dahil edilecek  ve bu kurumların yurtdışı kaynaklı olanları ise Türkiye’de şirket kurmak zorunda kalacak. Bu konuyla ilgili olarak Netflix tarafından bir açıklama geldiğini söyleyelim.

Düzenleme kapsamında artık internet üzerinden yayın yapmak için şirketlerin RTÜK’ten lisans alması gerekecek. Ve bu lisans yaklaşık 100 bin TL olacak. Ayrıca kazanılan gelirin küçük bir kısmının RTÜK ile paylaşılması gerektiği dile getirilmekte.

 

Netflix’ten konu hakkında açıklama

Bu kapsamda elde edilen gelirlerin vergilendirilmesi için internet üzerinden yayın yapan yurtiçi – yurtdışı kuruluşlar ve internetten yayın yapan haber paylaşım siteleri için Türkiye’de şirket kurmak zorunlu hale geldi. Kullanıcıları etkileyen en büyük değişim ise yayınların RTÜK tarafından denetlenecek olması. Bu denetleme Netflix Türkiye’deki birçok içeriğin sansürlenmesine neden olacak.

Sputnik Türkiye’nin paylaştığı habere göre bir Netflix sözcüsü, RTÜK ve BTK denetimine girmelerine neden olan değişiklik hakkında şu ifadeleri kullandı;

“İnternet yayınlarına yönelik getirilen düzenlemeyi yakından takip ediyoruz. Türkiye bizim için çok önemli bir pazar. Bu nedenle Türk yetenekleriyle birlikte film ve dizi sektörüne yatırım yapmaya, üyelerimizin bu içeriklere keyifle ulaşmalarını sağlamaya devam etmek istiyoruz.”

Yapılan bu açıklama, platformun severleri için biraz sevindirici. Çünkü korkulduğu gibi şirket Türkiye’den çekilmeyecek.