Hulu’dan HBO Now’a Duraksız Dizi ve Film Keyfi

Diziler, filmler ve online oyun oynamak hayatımızın vazgeçilmez birer parçası haline geldi fakat yüksek çözünürlüklü video ve bölgeye göre sağlanan içerik kısıtlamaları sebebiyle birçok kişi Netflix Türkiye’nin sağladığı az içerikten şikayetçi. Netflix bir yana, dünyaca ünlü birçok dizinin de yayınlandığı platformlar olan Hulu, BBC Player, HBO Now gibi dizi ve film platformlarına erişemiyoruz.

Coğrafik engelleri sanal olarak aştığımızı varsayarsak, bu seferde internet servis sağlayıcımızın sağladığı veri aktarım kapasitesine göre genellikle ay sonunda donmaya mahkum olan ve on dakikada bir tık ilerleyen videolara mahkum kalıyoruz.

Peki, hem istediğimiz ülkenin istediğimiz içeriğine erişebilmemizi sağlayabilecek hem de dizi ve film izleme keyfimizi duraksız yapabilecek bir çözüm yok mudur? Tabii ki, var, fakat biz bu teknolojiyi 2014 itibariyle sıkça uygulanmaya başlanan erişim engelleri dolayısıyla tanıdık: VPN! Wikipedia’ya girmek için, zamanında Twitter’a ve Youtube’a girmek için gencinden yaşlısına birçok kişi VPN ile tanıştı.

VPN aslında yeni ve modern bir teknoloji değil. 1996 yılında bir Microsoft çalışanı olan Gurdeep Singh-Pall tarafından geliştirilen bilgisayardan bilgisayara oluşturulan özel sanal ağ ile başlıyor VPN’in macerası. Daha sonra bünyesindeki veri ve bilgilerin gizli ve güvende tutmak isteyen şirketler VPN kullanmaya başlıyor. Hem uzaktan çalışanlarını ana şirket ağına bağlamak hem de şirket veri ve bilgilerini herkesin kullandığı ağ üzerinde tutmamak için şirketlerin daha çok kullandığı bir teknoloji halini alıyor. Tabii sadece şirketler değil, devletler de kurumlarında özel ağ kullanılıyor ve yüksek gizlilik gerektiren işlemler yapan bireyler de VPN teknolojisinden yararlanıyor.

 

Daha sonra devletlerin belirli web sitelerine ya da uygulamalara uyguladıkları erişim engeli uygulamaları arttıkça, bireysel düzeyde VPN’e duyulan ilgi ve ihtiyaç artıyor. 2013 yılında Edward Snowden’ın ortaya çıkardığı NSA PRISM programı skandalı sonrası bireylerin özel hayatlarının gizliliğine ve güvenine olan ihtiyacı daha da çok arttı. NSA’in mobil hat sağlayıcıları aracılığıyla milyonların e-postalarına, mesajlarına ve arama kayıtlarına eriştiği ve bütün bilgiyi NSA’e günlük olarak sağladığını ortaya koyan Edward Snowden bugün artık Rusya’da yaşıyor.

Bireylere internet üzerinde güvenlik ve gizlilik sağlayan VPN, bunu nasıl gerçekleştiriyor? VPN’in üç temel özelliği var: VPN Tünel protokolü, veri şifrelemesi, veri doğrulaması. VPN programlarının oluşturduğu özel ağ tünel protokolü aracılığıyla ortaya çıkıyor ve bu tünel protokolünden geçen bütün veriler şifreleniyor ancak ulaştığı noktaya ulaştığında bütün verilerin şifresi çözülüyor.

VPN programları internet üzerinde bireye özel bir ağ oluşturmakla kalmıyor, bu ağ üzerinde seyahat eden bütün verileri şifreliyor ve internet servis sağlayıcısı dahil olmak üzere herhangi bir üçüncü partinin bu verileri görmesini engelliyor.

VPN programı seçerken dikkatli olunması gereken bazı noktalar da var. Şu anda piyasada birçok kişi tarafından kullanılan ücretsiz VPN programları aslında güvenli ve gizli değil. Bir bireyin başta VPN kullanmasının amacı gizlilik ve güvenlik ise, ücretsiz bir VPN kullanması hiç mantıklı değildir çünkü ücretsiz VPN programları ‘’log’’ dediğimiz oturum kaydını tutarlar ve internet servis sağlayıcısı yerine bu ücretsiz VPN programları bireyin internet aktivitesini takip eder ve kaydeder. Bunu yapmasının sebebi, kaydedilen veriler üzerinden son kullanıcılar hakkında bilgi edinerek bu bilgiyi üçüncü partilere satması olabilir. Ürün değil, müşteri olduğunuza emin olun!

 

VPN programlarını IP adresini değiştirmek için tanıyan bir nesil olarak aslında VPN’in sağladığı diğer özellikleri es geçebiliyoruz. Sınırsız bant genişliği sağlayan güvenilir VPN programları, IP adresini değiştirmekle kalmaz ve sınırsız veri aktarım özgürlüğü sağlayarak internet servis sağlayıcısının belirlediği sınırları bir bireyin aşmasını sağlar.

Netflix Amerika, Hulu, BBC Player, HBO Now ve benzeri gibi dizi ve film platformlarına ulaşamayan kullanıcılar, öncelikle IP adresini bir VPN programı aracılığıyla değiştirerek bu içeriklere ulaşım sağlarlar ancak daha sonra da VPN programı sebebiyle yavaşlayan internet hızı ve donup kalan dizi ve filmlerle baş başa kalırlar.

İyi ve güvenilir bir VPN, IP adresinizi değiştirdiği gibi size sınırsız bant genişliği de sağlayarak dizi ve film izleme keyfinin duraksamamasını sağlar!