THANOS’tan Sonra MCU’nun Büyük Kötüsü Kim Olacak?

Endgame sonrası Marvel Sinematik Evreni (MCU) ile ilgili yazılarımıza devam ediyoruz, bugün üzerinde düşüneceğimiz konu kahramanlarımızın bundan sonraki süreçte savaşacakları, olayların arkasındaki, olayların eninde sonunda ona bağlanacağı ana kötü kim olacak mevzusu.

Tabii stüdyo böyle bir şey üzerinden artık gitmeyip teker teker kahramanların kötüleri üzerinde de durabilir. Ancak ”ana kötü” olayı tutan bir formül ve şu ana kadar 22 filmlik bir dizi olarak değerlendirebileceğimiz MCU, episodik ilerleyen kötü diziler gibi değil de sezon boyunca onunla uğraşılan büyük kötülü diziler gibi ilerlemeye devam edebilir.

Yazıda Infinity War, Captain Marvel ve Endgame filmleri için sürprizbozanlar bulunmaktadır. İzlemediyseniz izledikten sonra bekleriz. Başlayalım:

#1 RED SKULL

Captain America’nın ilk filminde ilk ve son kez gördükten sonra Infinity War’da sanıyoruz ki hiç kimsenin beklemediği şekilde karşımıza çıkınca şok olduğumuz Kızıl Kafatası, Endgame’de bir kez daha karşımıza çıktı. Karakter çizgi romanlarda Cap’in en büyük düşmanı, genel olarak Marvel’ın da Magneto, Dr. Doom gibi karakterlerinden sonra sağlam kötülerinden biridir. MCU’nun en eleştirilen mevzularından birinin de kötü adamların genel olarak vasat olması olduğu düşünülürse hali hazırda evrende hala hayatta olan bu karakterin etkin bir şekilde kullanıldığını görebiliriz. MCU’da Endgame ile zaman yolculuğu mümkün hala gelmişken ve Steve’in filmin sonunda ne yaptığını bilmediğimiz için Skull bir noktada geçmişten fırlayabilir ya da Vormir’deki görevini bırakıp bir şekilde Dünya’ya dönebilir. Hugo Weaving role döner mi dersiniz?

#2 KANG

Benim de oynadığım Marvel oyunlarından bildiğim bu kötü, elinde zaman yolculuğu yapabildiği bir silah bulunması ve biraz önce de söylediğimiz gibi bu evrende zaman yolculuğu mümkün hale gelmişken ortaya çıkmak için uygun zamanı bulmuş olabilir. Lakabı ”Fatih” olan bu kötüyü Marvel Stüdyoları kullanacak mı göreceğiz.

#3 WORLD WAR HULK

Sizi bilmem ama aslında benim Endgame’de en çok beklediğim şeylerden biri de aşırı güçlü bir Hulk görmekti. Film öncesi çıkan oyuncaklar vesaireden Profesör Hulk göreceğimizi biliyorduk aslında ancak ben bunu bir tık ileriye taşıyıp Dünya Yıkıcı Hulk’u sürpriz olarak görebileceğimizi düşünüyordum, olmadı.

Ragnarok’ta kısmen de olsa Hulk’un klasik hikayelerinden Planet Hulk’u görmüştük. Hulk’un kafayı kırıp en güçlü haline geçişini de bir zamanlar romantik yakınlaşmalar yaşadığı Natasha’nın ölüm haberini öğrendikten sonra ya da son savaşta görürüz diye umuyorduk Endgame’de. Lakin final savaşında Hulk’u göremedik bile, en azından birkaç yumruk atmalıydı o da Thanos’a. Bakalım önümüzdeki filmlerde Hulk’u neler bekliyor.

#4 SKRULL’LAR

Captain Marvel ile Skrull İmparatorluğu da MCU’ya giriş yaptı ancak çizgi romanlardan kötü bir uzaylı ırk olarak bildiğimiz bu şekil değiştirebilen yaratıklar filmde iyi olarak yansıtılmıştı. Marvel çizgi romanlarında ”Gizli İstila” isimli büyük bir olaya sebebiyet vermiş bu asıl Fantastik Dörtlü düşmanları MCU’nun geleceğinde kilit rol oynayabilir, kahramanlarımız aslında birer Skrull’mış gibi vaziyetler oluşabilir.

Evet, gelelim şimdi aslında bunlar olsa gerçekten en çok keyif alacağımız kötü adamlara. Disney’in Fox’u satın almasıyla X-Men, Fantastic Four gibi Marvel çizgi romanları kökenli efsane takımlar da evine dönmüşken bunların düşmanları da döndü tabii. DC için nasıl akla gelen ilk ve en popüler kötü adam, şu aralar kendi solo filmine de kavuşacak olan Joker ise Marvel için de bu isimler Dr. Doom ve Magneto‘dur.

Fantastik Dörtlü’nün azılı düşmanı olan Dr. Doom genellikle bir numaraya yazılır, X-Men’in kadim düşmanı Magneto da ikinci sırada yerini alır hemen. Sör Ian McKellen ve Michael Fassbender gibi isimlerden tatmin edici Magneto performanları izlesek de geçtiğimiz 20 senede, Dr. Doom ‘çöp’ gibi yansıtılmaktan kurtulamadı maalesef.

Age of Ultron’da gördüğümüz Sokovia gibi hayali bir ülke olan Latveria’nın hükümdarı olan Doom, MCU içinde Avrupa’dan yükselen kötücül bir güç olabilir. Magneto’yu ise evrene dahil etmek çok daha zor olacaktır. Marvel Stüdyoları başındaki Kevin Feige, MCU içinde X-Men ve FF’u görmemize daha baya süre olduğunu söyledi. Yaptıkları 5 yıllık planın içinde bu ekiplerin olmadığını vurguladı.

Ancak sevindirici bir haber: Legion ve Fargo gibi kaliteli tv dizilerinin arkasında bulunan isim olan Noah Hawley, şirketler birleşmeden önce bir Dr. Doom filmi üzerinde çalışıyordu. Birleşmeden sonra Kevin Feige’nin Hawley ile bir görüşme yaptığı haberleri gelmişti. Bu görüşmeden çok iyi işler çıkabilir.

Geçtiğimiz yazımızda belirttiğimiz gibi Captain Marvel yerine evrende Silver Surfer yer alsaydı MCU’nun bir sonraki büyük kötü adamı gezegen yiyici Galactus olabilirdi. O da F4 filmlerinde harcanan kötülerden biriydi. X-Men cephesinde bir diğer büyük isim olarak 2016 yapımı filminde çok kötü yansıtılan Apocalypse var tabii. Çizgi romanlardaki Age of Apocalypse olayını beyaz perdede hakkıyla izleme şansı buluruz belki.

Evet, sizce başka hangi Marvel kötü adamları Thanos’un yerini doldurabilir, Norman Osborn belki? Spider-Man de ikonik kötü adamlara sahip ancak hem Marvel ile Spidey’nin film haklarını elinde bulunduran ve bizlere ağ kafanın kötülerinden Venom filmini sunan Sony’nin anlaşmasının şartlarının karışık olması hem de en küresel boyutta etkili ismin Osborn olması nedeniyle ondan başka etkili bir büyük kötünün çıkmasını beklemiyoruz. Çizgi romanlarda hem Avengers’ın başına geçtiğini hem de X-Men ile mücadele ettiğini unutmayalım.

Siz de fikirlerinizi yorumlar kısmında bize iletip yazılarımızı sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz.

 

Geek. Waiting for some action. Yazım hataları olursa kusura bakmayın, fark eder etmez düzeltiyorum.