BREAKING BAD Aktörleri Meth Yapmayı Gerçekten Öğrenmiş

2013 yılında final yapan ve geçen yıl El Camino isimli bir devam filmi ile halen ilgiyi üstünde tuttuğunu gösteren değerli dizilerden olan Breaking Bad dizisi hakkında yeni bir haber geldi. Dizinin baş aktörleri Bryan Cranston ve Aaron Paul, (yani Walter White ve Jesse Pinkman) dizi için gerçek meth yapmayı öğrendiklerini söylediler.

Sadece tehlikeli maddenin içeriğini öğrenmekle kalmadılar, aynı zamanda yetenekli kimyagerler tarafından meth’i nasıl pişirilecekleri de öğretildi. Bunda Breaking Bad yaratıcısı olan Vince Gilligan’ın dizinin özgün olmasını istemesinin etkeni de var. Ancak bunu yaparken oyuncuları ve izleyicileri koruduğundan emin oldu.

Kimya profesörü olan Dr. Donna Nelson, Breaking Bad’de başka bir danışman olarak görev yaptı. Bir zamanlar verdiği röportajda (Mental Floss tarafından) dizide tasvir edilen bazı bilimsel verilerin gerçek olduğunu, ancak “amacın bir bilim eğitim şovu olmak değil, popüler bir dizi olmak” olduğunu paylaştı. Dizi, izleyicilerine meth yapmayı veya uyuşturucu ticaretine girme motivasyonunu öğretmek istemedi. Aslında saf meth mavi değil renksiz olurdu. Gösteride kullanılan meth, bir Albuquerque şeker dükkanından özellikle mavi kaya şekeri idi.