90’ların İzlenmesi Gereken Süper Kahramanlı Çizgi Filmleri

90’larda ikonlaşan harika çizgi filmlerden süper kahramanlı olanlara bu mini listemizde yer vereceğiz. Açıkcası son yılların süper kahramanlı çizgi filmleri ile oldukça büyük farklara sahip olduklarını söylesek yanlış olmaz.

Hem animasyon teknikleri açısından hem de anlatım ve senaryolar açısından şimdiki çizgi filmlere göre daha masum ama eğlenceli olduklarını söylemek gerek. Bazen geçmişe dönüp bu eski serileri izlemek, şu anda belli yaşın üstündeki kişileri çocukluğuna döndürebilir.

İşte o harika serilerden birkaçı;

Samurai Pizza Cats

Samurai Pizza Cats 90’ların İzlenmesi Gereken Süper Kahramanlı Çizgi Filmleri arasında yer alıyor

Bu pizza delisi kediler, pizza konusunda Ninja Turtles, dövüş konusunda da Power Ranger’ların kedi hali gibiydiler. Kyatto Ninden Teyandee adı ile TV Tokyo’da yayınlanmaya başlayıp Amerikan versiyonunda “Samurai Pizza Cats” adını aldılar. 1990’da başlayan serinin Saban’da olan hakları 2002’de sona erdi ve Madman firmasına geçti.


Darkwing Duck

“Ben geceleri esen terörüm, ben gözlerini yaşartan soğan, ben senin trenini raydan çıkaran makas” gibi enteresan giriş cümlelerine sahip bir süper kahramandı Ördek Karakanat.

Orijinal Darkwing Duck, 91-92 yıllarında Disney’in sunduğu Duck Tales isimli çizgi filmin bir spin-off’u olarak çıktı. Sonrasında farklı bir evrende devam etti.

The Shadow, Batman, Doc Savage, The Sandman, Green Hornet ve Zorro gibi kahramanlara atıfta bulunan eğlenceli bir çizgi dizi olan Darkwing Duck çizgi filminin ana karakteri, yaşadığı şehir olan St. Canard(Gotham parodisi)’ı korumak için kötülere karşı savaşmaktadır.

X-Men

Şüphesiz, en iyi çizgi roman uyarlamalarından biri olan X-Men çizgi filmi IMDB‘de oldukça yüksek bir puana sahiptir. Ayrıca IGN 2009’da en iyi seriler sıralamasında 13. sıraya sokmuştur.

Jim Lee’nin çizimleri ile oluşturulan X-Men serisi, birçok çocuğun X-Men ile tanışmasına sebebiyet vermiştir diyebiliriz.

Mutantlardan oluşan bir ekip olan X-Men’in çizgi filminde, Amerikan hükümeti, boşanma, AIDS gibi gerçek dünyadaki durum ve olaylara da sıkça yer vermiş, yetişkinlerce de izlenen serilerden biri olmuştur.

Serinin kötü adamı da manyetizmanın efendisi olan Magneto’dur.

Captain Planet

süper kahramanlı çizgi filmleri
90’ların Süper Kahramanlı Çizgi Filmleri – Captain Planet

He’s our hero, he’ll take polution down to zero! (Bu sözler intro’nun girişine ait)

Süper kahramanlı çizgi filmleri düşününce akla pek gelmeyen bir seri de Captain Planet’dir. Çevreci bir kahraman olan Captain Planet ve ekibi, dünyamızı kirletmeye çalışan hain insanlara karşı savaşmakta olup, kazanan bir süper kahramandı.

Farklı elementlerin güçlerine sahip gençlerin yüzüklerinin güçlerini birleştirerek ortaya çıkardıkları Captain Planet, dünyayı korumak için elinden geleni yapardı.


Batman Animasyon Serisi

İşte geldik en harika kahraman çizgi filmine…

Birçok kişi tarafından beğeni ile izlenen 90’ların kara şövalyesi, çizgi romanları ve filmleri kadar bu seri ile de şöhretine şöhret kattı.

Bu seride orijinal Robin olan Dick Grayson‘ı Batman’in yardımcısı olarak görmekteydik.

Batman: Animasyon Serisi, neo-noir tarzda ve Tim Burton’ın 89’daki Batman filminden esinlemeler taşıyan bir tarza sahipti. Gotham City’nin karanlığı ve düşmanların şeytaniliği 13 bölümlük sezonlarında bizlere sunulmuştu.

Kevin Conroy, Batman’i seslendirirken, en beğenilen Joker seslendirmenlerinden biri olan ünlü aktör Mark Hamill de bu seride Joker’i seslendiriyordu.

Peki sizin 90’ların süper kahramanlı çizgi filmleri içinden hatırladıklarınız hangileri? Yorum yapın.