All of Us Are Dead Dizi İncelemesi | Bana Paspasla Zombi Öldürttünüz!

Netflix’in Kore yapımı, bol zombili dizisi All of Us Are Dead kütüphanede yerini aldı. Korelilerin bu zombi yapımlarında başarılı olduğunu düşündüğüm için hemen izledim. Peki bu dizide başarıyı yakalayabildiler mi?

Ders: Zombi 101!

Öğrencilerimizin okudukları lisede aniden bir zombi salgını patlak verir ve okulda kapana kısılırlar. Öncelikle enfekte olmadan ya da okuldaki zorbaların saldırısına maruz kalmadan hayatta kalmalılar, sonrasında ise okuldan dışarı çıkmayı başarmalılar. Peki bu zombi salgınını okulda başlatan şey nedir? Sadece bir zombiler değil, şüpheli fen hocası, ezenler ve ezilenlerin hikayesi. Dizimiz aynı isimli bir webtoondan uyarlama.

Hocam Arkadaşımız Zombi Oldu, Tuvalete Gidebilir Miyiz? – All of Us Are Dead İnceleme

All of Us Are Dead

Kore yapımı filmleri ne kadar sevsem de dizi konusunda o kadar da iyi olmadıklarını düşünmüşümdür hep. Açıkçası bu dizi de bu konuda yanıltmadı beni. All of Us Are Dead 12 bölümden oluşuyor ve bölümlerin uzunluğu tam olarak 1 saat. Açıkçası eleştireceğim ilk kısım bölüm uzunlukları olacak. Kore dizileri de bizim Türk dizileri gibi derdini kısa yoldan pek anlatamıyor. Özellikle zombi salgını gibi bir konuda 40 dakikalık bölümler gayet yeterliydi bence. Haliyle bu süreyi doldurmak için bölümlere bol bol gereksiz sahneler, dramlar, yavaşlatmalar eklemişler. Bu eklenen detaylarla sebebiyle de aslında çok yüksek tansiyona sahip olabilecek bir işin maalesef temposunu düşürmüşler.

Oyunculuk konusuna gelirsek ya da bilmiyorum gelmesek mi acaba? Dizide gerçekten iyi oyunculuğa sahip tek kişiler zombilerdi. Bu konuda haklarını yemek istemem. Cidden zombi tasarımı ve zombi canlandırması konusunda inanılmaz başarılılar. Geri kalanlar ise tam bir fiyasko.

Zaten dizide inanılmaz gereksiz bir CGI kullanımı var. Bu da izlerken hem yoruyor hem de güldürüyor. “Bu ne alaka şimdi?” olmamak elde değil. Bunların yanında keşke konusu başarılı olsa dedim ama o da maalesef tutarsızlık ve saçmalıklar ile doluydu. Tabii Kore dizisi olur da toplumsal bir gönderme olmaz mı? Dizi direkt bir güçlü ile güçsüz hikayesine kurulmuş. Birisine zorbalık etmeden önce iyi düşünmenizi tavsiye ederim, manyak babası virüs falan yapar. Aman diyeyim yani benden söylemesi!

All of Us Are Dead

Peki bu kadar eleştirdikten sonra diyeceksiniz ki birer saatten 12 bölümü neden izledin? Enteresan bir biçimde dizi kendisini izletmeyi başarıyor. Tabii biraz atlaya atlaya gittim ama yine de bir sonraki bölümde ne olacağını merak etmeden duramadım. Yer yer güldüğüm sahneler de olmadı değil. Ancak birisine tavsiye eder miyim? Hiç sanmıyorum. Boş vaktiniz varsa bile bunu daha iyi şekilde değerlendirebilirsiniz ya da güzel bir zombi filmi açarsınız ve 12 saat izlemek yerine 2 saat ile işin içinden sıyrılıp zamandan tasarruf edebilirsiniz.

Okur, yazar, izler